Hlavička
22/10/2018

Cena Michala Velíška: Zachránce řidiče, cyklisty nebo dítěte? Hlasujte

Před třinácti lety zaplatil Michal Velíšek životem za to, že se zastal neznámé dívky, kterou na Karlově náměstí v Praze obtěžoval cizí muž. Od té doby Nadace Adra a TV Nova udělují každoročně ceny za záchranu života lidem, kteří neváhali v kritické situaci pomoci. Hlasujte o vítězi.

reklama

reklama

O vítězi Ceny Michala Velíška rozhoduje vždy hlasování veřejnosti. Lidé vybírají ze tří nominovaných kandidátů, kteří prokázali odvahu a rozhodnost a v kritické situaci pomohli zachránit cizí život.

Výbor porotců letos vybíral z více než devadesáti příběhů, které se při nominaci sešly. Do finále se dostaly tři z nich. Prvním byl příběh muže, který zachránil řidiče v bezvědomí z auta havarovaného v ledovém rybníce. Další finalista svým zákrokem zachránil napadeného cyklistu a sám za svoji odvahu zaplatil zraněními. Třetí muž se rozhodl zakročit na ochranu ženy dítětem v kočárku, která byla napadena v MHD.

Níže uvádíme podrobnosti k příběhům všech tří finalistů. Hlasovat o tom, který z nich si nakonec má odnést Cenu Michala Velíška, je možné do 28. října na adrese nadace-adra.cz. Slavnostní vyhlášení nositele ceny je plánováno na 31. října v Primátorské rezidenci pražského magistrátu. Součástí bude i veřejné poděkování nominovaným dětem do 15 let a seniorům nad 80 let, kteří v posledním roce někomu zachránili život.

reklama


Finalisté 13. ročníku Ceny Michala Velíška:


Zachránil řidiče z utopeného auta

Nedaleko Bystřice u Benešova se 17. února 2018 večer vracel po zasněžené a zmrzlé silnici domů Daniel Vepřek (53 let). Vtom zahlédl v rybníku havarované auto převrácené na bok. Okamžitě zastavil a rozběhl se pomoci.

Když otevřel dveře auta, viděl jen nohy zaklíněného řidiče. Vlezl proto dovnitř, přidržoval otevřené dveře a vytáhl mu hlavu z vody. Nejdříve si myslel, že je mrtvý, ale následně se mu zraněného muže podařilo oživit.

Naštěstí šly právě okolo dvě dívky ochotné také pomoci. Jedna hlídala, aby dveře auta byly stále otevřené, druhá volala tísňovou linku. Do příjezdu hasičů a záchranářů držel pan Vepřek, sám po pás v ledové vodě, hlavu řidiče dlouhé minuty nad hladinou, protože neměl sílu ho dostat sám do bezpečí. Zatímco silně podchlazený a pohmožděný řidič byl ve vážném stavu převezen do nemocnice, jeho zachránce nasedl do svého auta a odjel domů.

Více jsme o případu psali v článku Muž zachránil řidiče z potopeného auta. Nenechal bych ho tam, říká


Zastal se napadeného cyklisty

Navečer 4. června 2018 se v Brně Komárově na cyklostezce u Svratky odehrál konflikt mezi cyklistou a mladým párem kvůli jejich dvěma volně pobíhajícím pitbulům. Muž se ženou cyklistu po hádce srazili za zem a začali ho surově bít. V tu chvíli jel okolo další cyklista, Josef Červenka (47 let), který se napadenému muži vydal na pomoc.

Od útočníka hned dostal ránu do obličeje, ale odlákal jeho pozornost. Napadený cyklista, dosud schoulený na zemi, na nic nečekal a okamžitě ujel, aniž by se staral, co bude s jeho zachráncem.

Josef Červenka tak čelil sám dalším ranám muže i ženy, ale přesto se mu podařilo zavolat na tísňovou linku. Mladá žena mu kvůli tomu mobil vytrhla, odhodila z dosahu a její agresivní druh ho znovu začal bít.

Dvojice sice po útoku z místa utekla, ale vzápětí ji zadrželi policisté. Jak se ukázalo, šlo o známé výtržníky a navíc pod vlivem alkoholu. Josef Červenka, který svůj statečný zásah odnesl tržnou ránou na čele a podlitinami po celém obličeji, musel být po útoku ošetřen v nemocnici. 


Zabránil útoku v autobuse

2. října 2017 odpoledne cestovala v Ostravě zaplněným městským autobusem mladá maminka s desetiměsíční dcerkou v kočárku. Po chvíli k ní přistoupila neznámá mladá žena a zeptala se jí, jestli její dítě je kluk. Vypadala jako pod vlivem drog, měla modřiny a podlitiny.

Než jí maminka stačila odpovědět, začala se chovat agresivně a nadávat jí. Pak vytáhla dlouhé ostré nůžky, kterými zamířila na její krk. Maminka jí proto začala kroutit ruku, aby pustila nůžky, současně ji táhla od kočárku pryč a volala o pomoc.

Jako jediný z cestujících okamžitě přiběhl od zadních sedadel k zápasícím ženám Jiří Hájek (37 let). Útočnici povalil na podlahu a sebral jí nůžky. Poté ji už i s řidičem hlídal až do příjezdu policistů. Svojí odvahou a pohotovostí tak zachránil mladou ženu i s dítětem. Přivolaná policejní hlídka útočnici odvezla. Ukázalo se, že její stav si vyžaduje hospitalizaci na psychiatrii.


David Garkisch

Foto: Flickr.com, (CC BY-ND 2.0)


reklama

reklama

reklama

reklama