Cenu Michala Velíška získal muž, který zachránil řidiče z auta v rybníku

Dostat ji může každý, kdo v kritickou chvíli neváhal riskovat pro záchranu jiného. Cenu Michala Velíška za statečnost získává každoročně jen jeden člověk, nominovaných jich ale bylo skoro sto. Letos ji dostal muž, který pomohl řidiči v poloutopeném havarovaném autě.

Letošním držitelem Ceny Michala Velíška za statečnost se dnes stal Daniel Vepřek za svoji zásadní pomoc při vážné autonehodě. Rozhodlo veřejné hlasování mezi třemi semifinalisty, které předtím vybrala porota. Nominovaných bylo ale více než devadesát lidí - ti všichni neváhali pomoci, když někdo pomoc v jejich okolí potřeboval.


Nad zachráněným řidičem museli bdít andělé. A Daniel Vepřek

Zachráněný řidič za svůj život může vděčit snad i prozřetelnosti, která mu do cesty poslala právě Daniela Vepřeka. Celá událost se stala v únoru, na namrzlé silnici u obce Líšno na Benešovsku. Daniel Vepřek se vracel domů, ale když viděl v jakém stavu je silnice, rozhodl se otočit na nejbližší křižovatce. Původně navíc chtěl jet dokonce úplně jinudy. 

Všiml si ovšem, že vůz jedoucí před ním zmizel. Zastavil a šel po stopách kol směřujících z hráze k místnímu rybníku. Vzápětí uviděl zčásti potopené osobní auto nakloněné do vody. "Vylezl jsem na to auto, i když mi bylo jasný, že se může překlopit, ale musel jsem se podívat, jestli tam nejsou lidi,“ popsal později Vepřek.

Uvnitř si všiml zhrouceného a zaklíněného řidiče na sedadle spolujezdce, který se topil. Vlezl proto do auta a vytáhl řidiči hlavu z vody. Vůz také zároveň zoufale prohledával, protože na hladině plavaly dětské peřinky a on měl obavu, jestli v něm nejsou i děti. Naštěstí se ukázalo, že řidič cestoval sám.


Zachránce: Říkal jsem si, že by stálo za to, to dotáhnout

To byl ovšem jen začátek celé záchrany. Řidič totiž nejevil známky dýchání. "Je to nepříjemný, když v ruce držíte mrtvolu, ale stále jsem měl pocit, že ho do té vody nemám házet zpátky. Sáhl jsem mu na tep a cítil takový ten šelest, co mají lidé, kteří nedýchají. Proklepával jsem ho po zádech a po tváři,“ popsal zachránce další okamžiky. Řidiče tak přivedl k životu i dýchání.

Dalším štěstím bylo, že se na břehu objevily dvě dívky, které zavolaly hasiče a záchranku. Daniel musel ovšem ve vodě s mužem vydržet dlouhých patnáct minut. Než se do auta mohli dostat záchranáři, museli ho zajistit, protože by se jinak převrátilo do vody celé. I z toho je patrné, jak Daniel Vepřek riskoval.

On sám si to ale nepřipouští. "Nepřemýšlel jsem nad tím, jestli ohrožuju sám sebe, že bych tam nechal člověka jenom proto, abych si nenamočil boty. Nebál jsem se o sebe. V náhodu a štěstí nevěřím, tak jsem si říkal, když už to má ten člověk tak zařízený a ještě žije, tak by to stálo za to dotáhnout,“ řekl ke svému činu později Vepřek. Více jsme o tom psali v článku Muž zachránil řidiče z potopeného auta. Nenechal bych ho tam, říká


Zachránce nezasahoval poprvé. Ochránil už čtvrtý život

Že je Daniel Vepřek mužem, který si Cenu Michala Velíška opravdu zasloužil, dokládá i další pozoruhodná shoda okolností. Není to totiž jeho první záchrana života. Už je to čtvrtý případ, kdy se mu něco takového podařilo. Za své předchozí činy získal medaile od hasičů i policie a také titul gentlemena silnic.

Dnes po předávání prohlásil: "Všiml jsem si, že když dá latinskoamerický fotbalista gól, ukazuje nahoru. Nevím, jestli bůh má rád fotbal, ale jsem rád, že po krátkém rozhovoru se svými nominovanými kolegy mohu za všechny tři říci, že cenu přebírám s tímto gestem." Sám Daniel Vepřek přitom po nehodě odjel domů a přihlásil se policii jako svědek a zachránce až poté, co ho přesvědčili blízcí.


I další nominovaní neváhali pomoci

Dalšími dvěma finalisty ceny byl Josef Červenka a Jiří Hájek. Prvně jmenovaný se zastal cyklisty, kterého v červnu v Brně-Komárově začala bít dvojice venčící dva volně pobíhající pitbuly. Napadený cyklista ujel, jeho zastánce muž a žena zbili tak, že musel být ošetřený v nemocnici. Pachatele činu policie dopadla.

I v druhém případě se našel statečný člověk, Jiří Hájek, který se zastal maminky s dítětem, kterou v autobuse v Ostravě napadla cizí žena. Podle svědků vypadala jako pod vlivem drog a ženu napadla ostrými nůžkami. Jako jediný z cestujících okamžitě přiběhl od zadních sedadel právě Jiří Hájek. Útočnici povalil na podlahu a sebral jí nůžky. Poté ji už i s řidičem hlídal až do příjezdu policistů. Více jsme o těchto nominovaných psali v článku Cena Michala Velíška: Zachránce řidiče, cyklisty nebo dítěte? Hlasujte


Dokázat jen nepřihlížet...

Cena nese jméno Michala Velíška, někdejšího střihače TV Nova, který se koncem léta v roce 2005 zastal mladé dívky. V parku na Karlově náměstí ji obtěžoval cizí muž, jedenatřicetiletý recidivista David Lubina. Velíška, který právě byl s kočárkem na procházce se svojí roční dcerou, dvakrát postřelil. Velíšek svá zranění nepřežil, jeho vrah byl odsouzen k 25 letům vězení.

Cena nesoucí jméno Michala Velíška je určena těm, kteří pomohli zachránit život druhého člověka. Nesmí jít o profesionály, záchranáře, hasiče, vojáky či lékaře. Jde tedy o lidi, kteří svoji statečnost při záchraně druhého prokáží přesto, že k tomu nejsou povinováni a není to jejich profese. Ale nedokáží přihlížet...


David Garkisch

Foto: Policie.cz


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat