Hlavička
Zprávy -
28/05/2019

Cigarety či láhev tvrdého asi zdraží o 10 korun. Pomůže to našemu zdraví?

Vláda chce zdražit tabák, alkohol a hazard. Doufá, že Češi tyto zlozvyky omezí a státní kasa navíc každý rok získá dalších deset miliard korun. Ministr zdravotnictví to ocenil a upozornil, že v kouření i pití alkoholu obsazujeme přední světové příčky. I proto, že kouření a pití jsou tady levné.

reklama

reklama

Jestli tabák, alkohol a hazard od příštího roku skutečně podraží, bude nakonec záležet na poslancích. Vláda svůj návrh posílá do sněmovny ke schválení, ale vzhledem k rozložení politických sil zřejmě dolní komorou projde.

Kuřáci tak nejspíš musí počítat s tím, že jim od příštího roku podraží krabička cigaret nejméně o deset, ale až o třináct korun. Zhruba o stejnou částku (13 procent, tj. 7,50 Kč) se zvedne také cena jedné láhve tvrdého alkoholu. Záležet bude na tom, jak výrobci cigaret a alkoholu promítnou vyšší daň do ceny výrobku. Piva ani vína, kterých se v Česku vypije nejvíc, se ovšem zdražení nedotkne. Mírně vzrostou také daně z kurzových sázek (z 23 na 25 procent) a z loterií (z 23 na 30 procent).

Podle reakcí opozice jde jen o snahu vlády získat další peníze pro příliš štědrou politiku, na kterou začínají scházet zdroje. Ministerstvo zdravotnictví ve vyšších cenách za tabák, alkohol a hazard naopak vidí prevenci, která by mohla Čechy od těchto neřestí odradit a vést k lepšímu zdraví populace.

reklama


WHO a OECD: Tabák a alkohol jsou v Česku příliš levné

Podle statistik každý Čech, včetně kojenců i úplných abstinentů, vypije ročně průměrně 12 litrů čistého lihu. Skoro každý desátý člověk (přesněji 900 tisíc z nás) spadá buď do závislosti, nebo kategorie rizikového pití alkoholu. Bezmála čtvrtina české populace pak patří mezi každodenní kuřáky. Tak odůvodnila zvyšování daní za tabák a tvrdý alkohol ministryně financí Alena Schillerová. Ministryně kromě toho dodala, že ačkoliv lidem obecně v posledních letech stoupaly mzdy, daň ze spotřebního lihu se naposledy zvyšovala v roce 2010.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch rozhodnutí uvítal. „Jsem moc rád, že Ministerstvo financí vyslyšelo naše volání. Zvýšení spotřebních daní na tabák a alkohol dlouhodobě doporučuje i WHO a OECD. Podle poslední zprávy OECD z července 2018 jsou spotřební daně z alkoholu a tabáku v České republice stále nízké. Vyšší daně mohou nejen zvýšit příjmy, ale také motivovat spotřebitele ke snížení spotřeby, a tím omezit související zdravotní problémy. A ty nejsou zanedbatelné, protože v konzumaci alkoholu a cigaret se v celosvětovém srovnání opakovaně umisťujeme na předních příčkách. Zvyšování daňové zátěže je jednou z cest, jak tuto situaci řešit,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.


Že cigarety a alkohol státu vydělávají? Mýtus, náklady jsou vyšší

Vyšší daně za neřesti přivítala i národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová. „Česká republika se dlouhodobě pohybuje na prvních příčkách ve spotřebě alkoholu na osobu, máme přes dvacet procent denních kuřáků a potýkáme se s rozrůstajícím online hazardem. Konzumace návykových látek má nejen negativní účinky na zdraví české populace, ale představuje i vysokou ekonomickou zátěž pro veřejné rozpočty a samotné konzumenty a jejich rodiny,“ reagovala Jarmila Vedralová.

Upozornila, že navzdory rozšířené představě, že kouření a pití alkoholu bezmála táhne státní rozpočet, společnost na ně naopak doplácí. „Z odborných studií víme, že například u alkoholu tvoří celospolečenské náklady 59 miliard korun ročně, přičemž zisk státu ze spotřební daně není ani desetiprocentní. Pokud by se zvýšilo zdanění o deset procent, snížila by se dle odborníků a mezinárodních doporučení konzumace alkoholu o 4,4 procenta,“ tvrdí národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.


Králíková: Vyšší daně se vyplatí, i když se prodá méně cigaret

Zdražení cigaret našlo zastání i u nejznámější české bojovnice proti kouření, předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Evy Králíkové. Ta trvale upozorňuje na to, že vyšší cena za tabák a cigarety odrazuje nejen staré, ale především potenciální nové kuřáky. I když se pak cigaret prodá méně, kvůli vyšší dani podle ní státní rozpočet tak jako tak profituje.

„Vysoká cena cigaret daná daní je nejúčinnější jednotlivé preventabilní opatření nejen proti kouření, ale proti nepřenosným nemocem vůbec. Navíc se za méně prodaných cigaret s vyšší daní vybere víc peněz do státního rozpočtu. Profitují tedy všichni: stát, zdravotní pojišťovny i občané – kromě tabákového průmyslu,“ uvedla Eva Králíková, předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku.


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0)


reklama

reklama

reklama

reklama