Hlavička
01/05/2020

Co se změní v květnu? Otevřou restaurace, ale jen venku. Roušky zůstanou

Divadla, kina, venkovní zahrádky, kadeřnictví, muzea, velké obchody a další služby – to vše se od 11. května znovu otevře. Stále ale budou platit nejrůznější hygienická opatření a rovněž povinnost nošení roušek. Ministerstvo zdravotnictví dnes zveřejnilo podrobnosti o změnách.

reklama

reklama

Ministerstva zdravotnictví, školství a průmyslu mají v plánu další rozvolňování ochranných opatření proti šíření nového koronaviru. Od 11. května bude opět možné navštívit obchodní centra, venkovní zahrádky restaurací nebo vyrazit za kulturou. Povoleny budou také hromadné akce do sta osob, některé služby nebo školní aktivity. To vše ale pouze za dodržení přísných hygienických pravidel.

Aktuálně je v Česku 7 726 potvrzených případů nákazy covid-19, 3 359 lidí už se z nemoci vyléčilo a celkem 240 jí podlehlo. Nejvíce (1 732) případů nákazy hlásí Praha a také tam na nemoc zemřelo dosud nejvíc (83) lidí. Většinu nakažených tvoří lidé nad 65 let. Mezi nimi je také největší počet úmrtí.


reklama

Znovu začnou svatby i bohoslužby

Pracovní skupina pro uvolňování karanténních opatření při Ministerstvu zdravotnictví zveřejnila pravidla, podle kterých budou některé obchody a služby fungovat zhruba od poloviny května. Otevírat se budou obchodní centra, umožněny budou svatební obřady, bohoslužby a další hromadné akce do sta osob, obnoven bude provoz divadel, koncertních síní, kin a dalších podobných zařízení, vždy s účastí nepřesahující sto osob. Dále bude obnoven provoz venkovních zahrádek, pro návštěvníky se budou moci otevřít také galerie, muzea či výstavní síně. Navýšena bude také kapacita studijních skupin na vysokých školách, a to na celkově 15 osob.

Z poskytovaných služeb mohou od 11. května opět začít fungovat holičství a kadeřnictví, masérské služby či manikúry a pedikúry. „Stávající příznivá epidemiologická situace nám umožňuje pokračovat v rozvolňování přijatých opatření při dodržování základních hygienických zásad, které jsou jednoduché a proveditelné,“ řekl Rastislav Maďar, vedoucí pracovní skupiny pro uvolňování karanténních opatření Ministerstva zdravotnictví a vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity.


Holiči a kadeřnice budou pracovat s rouškou i štítem

Základní hygienická pravidla jsou stále stejná. Platí povinná ochrana nosu a úst, dodržování bezpečných odstupů a pravidelné mytí rukou vodou a mýdlem. „Hojně diskutovány jsou provozy holičství a kadeřnictví. Při poskytování služeb, kde dochází k těsnému kontaktu s klientem, je nutné dodržovat nejen základní hygienická pravidla, ale také je třeba, aby měli provozovatelé těchto služeb zdvojenou ochranu dýchacích cest, to znamená vedle roušky také například ochranný štít. Dále musí zajistit dodržování rozestupů mezi jednotlivými zákazníky a po skončení poskytování služby provést dezinfekci rukou a nástrojů,“ upřesnil ministr zdravotnictví. Povinné bude i dezinfikování lůžek, židlí nebo třeba použitých nástrojů po každém zákazníkovi.

Muzea a galerie budou muset zajistit u vstupu možnost dezinfekce rukou a vyčlenit každému návštěvníkovi alespoň deset metrů čtverečních plochy tak, aby bylo zaručeno dodržování bezpečných rozestupů. V kinech nebo divadlech bude obsazována každá druhá řada, diváci budou sedět nejvýše dva vedle sebe, od jiných osob je bude oddělovat jedno volné sedadlo a platí, že celkově v hledišti může být nejvýše sto diváků. Konzumace nápojů a potravin ani jejich prodej zatím nebudou možné.


Restaurace neotevřou, zahrádky ano. K jídlu a pití se roušky odloží

Jak bude vypadat provoz v restauračních zařízeních nebo obchodních centrech, představil vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček. „V rámci jednoho stolu mohou sedět i větší skupiny osob, ale platí, že od ostatních návštěvníků musejí být vzdáleni alespoň 1,5 metru. Bezpečná vzdálenost byla takto upravena, protože jsme chtěli vyjít vstříc i menším provozovnám tak, aby mohly začít fungovat,“ uvedl vicepremiér.

Platí, že ani v restauračních provozech nesmí docházet ke shromažďování osob a při vstupu do vnitřních prostor musí být pro návštěvníky umístěna dezinfekce. Vnitřní prostory restaurací však budou moci být ze strany zákazníků využity pouze za účelem toalety. Nošení ochrany dýchacích cest je stále povinné, ale v době, kdy zákazník konzumuje potraviny nebo nápoje, roušku mít nemusí.

Otevírat se budou za předpokladu dobrého vývoje epidemiologické situace také obchodní centra s plochou nad 5 000 m2. „V obchodních centrech musí být určena odpovědná osoba, která bude kontrolovat dodržování hygienických pravidel. V centrech budou k dispozici informační tabule, letáky a pokyny k dodržování rozestupů minimálně dva metry. Realizován bude také specifický režimový plán úklidu včetně dezinfekce a dekontaminace společných prostor na základě doporučení příslušné hygienické stanice,“ nastínil provoz v obchodních centrech vicepremiér Havlíček.


Ve školách bude moci být jen 15 žáků najednou

Vzhledem k příznivému epidemiologickému vývoji bude možný za specifických podmínek provoz některých žákovských a studentských aktivit. „Snažíme se maximálně vyjít vstříc studentům v přípravě k přijímacím zkouškám, maturitám i absolutoriím. Od 11. května tak bude možné, aby za tímto účelem fungovaly dobrovolné patnáctičlenné studijní skupiny. Pokud se někdo bál, že budou opatření ve školách drakonická, mohu jej uklidnit. Důležitým faktorem pro nás byla proveditelnost na českých školách,“ uvedl ministr školství Robert Plaga s tím, že materiály s hygienickými pokyny školy obdrží do svých datových schránek nejpozději v pondělí.


Prymula: Virus nespí a stále je tady

Uvolněna budou také pravidla pro sportování. V tuto chvíli platí, že na venkovních sportovištích mohou společně sportovat skupiny do deseti osob, uvnitř maximálně osm osob v rámci stacionárního cvičení ve fitness centrech a posilovnách. Od 11. května se toto opatření rozvolní a bude umožněno společné sportování do maximálního počtu sta osob.

Zpřístupněna budou také vnitřní sportoviště, avšak stále bez možnosti využití zázemí s výjimkou toalet. „Rád bych na všechny apeloval, aby pokud se pohybují v okolí rizikových skupin, zvážili účast na sportovních akcích,“ uvedl Milan Hnilička, předseda Národní sportovní agentury.

Doposud přijatá plošná opatření podle všeho zamezila exponenciálnímu nepříznivému vývoji epidemie v Česku. „Díky přijatým opatřením se nám podařilo zabránit masivnímu postihu populace, avšak i nyní platí, že virus nespí a stále tu je. Zvláště nyní je klíčové i nadále dodržovat základní hygienická opatření,“ doplnil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. „Prosím, buďme trpěliví, nosme roušky a i nadále se chovejme zodpovědně,“ apeloval na závěr ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.


(gar)

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0reklama

reklama

reklama

reklama