Další útok v nemocnici. Agresivního pacienta s nožem postřelila ochranka

Blízko další tragédii se dnes v noci ocitl personál nemocnice ve Slaném. Zdravotníci tam čelili útoku agresivního pacienta s nožem, který nejprve poškozoval sebe a pak zaútočil i na ně. Člen ochranky nemocnice poté muže postřelil do nohy a zdravotníci ho zpacifikovali.

Událost se odehrála nedlouho po půlnoci na interním oddělení slánské nemocnice. Útočníkem byl senior, kterého do nemocnice přijali dva dny předtím. V noci se náhle začal řezat nožem a pak napadl i zdravotníky a přivolanou ochranku nemocnice.


Muž se uprostřed noci začal řezat nožem

Motiv činu je nejasný a podle ředitele nemocnice Štěpána Votočka incidentu žádné problémy s pacientem nepředcházely. Dnes, asi půl hodiny po půlnoci, se prostě začal řezat nožem. V tom se mu samozřejmě vzápětí pokusily zabránit dvě zdravotní sestry, ale dvaasedmdesátiletý muž vzápětí obrátil svoji agresivitu proti nim.

„Zasahujícímu zdravotnímu personálu ve čtyřech zdravotnících se nepodařilo muže zpacifikovat a agresivní pacient je začal ohrožovat nožem na životech,“ popsala situaci tisková mluvčí kladenské policie Jana Šteinerová.


Nezvládli ho ani čtyři zdravotníci

Když ani čtyři lidé nedokázali agresivního seniora zneškodnit, povolali na místo muže z ochranky nemocnice. Ten u sebe měl pistoli, a přestože muže s nožem varoval, že ji použije, čelil obratem jeho útoku také. V sebeobraně proto vystřelil a muže trefil do nohy.

„Agresor byl postřelen do dolní končetiny. Zdravotní personál okamžitě za spolupráce pracovníka ostrahy pacienta zpacifikoval a nasadil potřebné medikamenty a ošetřil jeho zranění,“ uvedla policejní mluvčí.


Útočníka vyšetří psychiatr

Pacient si příliš nepomohl. Po ošetření zůstal pod dozorem ve stejné nemocnici, a navíc je teď podezřelý z trestného činu ublížení na zdraví ve stadiu pokusu. Zranění na noze ho na životě neohrožuje a nožem si podle ředitele nemocnice způsobil jen povrchová zranění.

Seniora teď čeká nejen policejní výslech, ale i psychiatrické vyšetření, aby bylo jasné, jestli nejednal ve stavu snížené příčetnosti.


Jen měsíc od tragického útoku v Ostravě

Incident v nemocnici ve Slaném se odehrál jen měsíc po tragédii v ostravské nemocnici, kde muž s pistolí zabil v čekárně sedm lidí a později se zastřelil. Více jsme o tom psali například v článku Motiv střelce: Pacient s pocitem oběti? Msta? Sdílená sebevražda?.

Přestože ve Slaném zasáhla ochranka a nikdo kromě útočníka nebyl zraněn, bude nemocnice s městem řešit svoji ochranu a zabezpečení. „Jsem rád, že se nikomu nestalo nic vážného. Situaci budeme probírat i s panem ředitelem. Podle vyšetřování uvidíme, jestli budeme přijímat nějaká opatření,“ řekl Blesku starosta Slaného Martin Hrabánek.

Podobný útok se odehrál také loni v březnu v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Jeden z tamních hospitalizovaných pacientů se dostal do sporu s dalšími dvěma muži v pokoji a vystřelil na ně z pistole, kterou si přinesl do nemocnice. Jeden z mužů zemřel na místě, druhý vyvázl jen se zraněním.

Tehdy agresora odzbrojily zdravotní sestry. Útočník byl sice obviněn, ale později v nemocnici zemřel přirozenou smrtí. Více o tomto případu v článku Střelba v nemocnici: jeden mrtvý, jeden zraněný. Vraha odzbrojily sestry.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům