Domácí porod dopadl tragicky. Záchranář: Nechci ke zbytečně mrtvým dětem!

Smrtí novorozence skončil domácí porod u Prahy. Záchranáři ani policie nechtějí událost příliš komentovat, ale potvrdili ji. Případ patrně znovu vyvolá debatu o domácích porodech a právu žen na ně. Česká lékařská komora je proti nim, považuje je za riziko pro matku i dítě.

Na tragédii upozornil tweet jednoho ze zasahujících záchranářů, Daniela V., který emotivně napsal: „Lidi, vy*erte se na domácí porody! Já fakt nechci jezdit na zbytečně mrtvé děti!!! Brečet až o samotě v sanitce :-( Fuck.“

Příspěvek z Twitteru už zmizel, nicméně na událost upozornil a oživil opět debatu o rizicích domácích porodů. Tragédie se stala v sobotu kolem půl osmé ráno v okrese Praha-západ a potvrdili ji jak záchranáři, tak policie. „Z toho dne vyšetřujeme případ úmrtí novorozence,“ uvedla pro TN.cz policejní mluvčí Marcela Pučelíková.

Mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová výjezd rovněž potvrdila, ale stejně jako policisté odmítla uvádět podrobnosti: „Kvůli vysoké citlivosti případu nebudeme sdělovat žádné informace.“


Záchranář: Doufám, že to byla na dlouhou dobu poslední zkušenost

Z dostupných informací zatím vyplývá, že k domácímu porodu byli po náhlých komplikacích přivoláni záchranáři rychlé zdravotnické pomoci včetně lékaře. Dítěti už ale pomoci nemohli. Případem se nyní zabývají kriminalisté Prahy-západ.

Záchranář Daniel, který s informací přišel, později ještě připsal, že to byla jeho první podobná situace. „Doufám, že to byla na dlouhou dobu poslední zkušenost,“ uvedl. Podobné tragédie se ale u domácích porodů občas stávají. Další případ, který pronikl do médií, se stal předloni v září na jihu Moravy.

Tam na místo plánovaného domácího porodu s nečekanými komplikacemi vyrazila hned tři auta záchranářů i s lékařem neonatologem. Přestože se záchranáři snažili dítě na místě oživit, nepodařilo se jim to. I tehdy se případem zabývala policie, ale není jasné, s jakým výsledkem.

„Touto nešťastnou událostí opět apelujeme na všechny budoucí maminky a tatínky, aby si důkladně promysleli všechna rizika, která s sebou domácí porod nese,“ řekla k úmrtí novorozence mluvčí jihočeských záchranářů Hedvika Kropáčková.


Evropský soud: Odmítání domácích porodů s asistentkami není porušením svobod

Problematika domácích porodů se v Česku čas od času ozývá. A to nejen v souvislosti s tragickými úmrtími novorozenců při porodu. Například v roce 2014 rozhodoval Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku o stížnosti dvou Češek. Ty napadaly fakt, že české zákony jim neumožnily při domácích porodech péči porodních asistentek. 

Obě stížnosti ale soud zamítl s tím, že k porušení lidských práv a základních svobod nedošlo. „Soud vzal v úvahu také skutečnost, že na evropské úrovni neexistuje žádná shoda ohledně povolení či zákazu domácích porodů,“ uvedl tehdy soud v prohlášení.


Vědecká rada: Domácí porody jsou zbytečným rizikem pro matku i dítě

Česká lékařská komora dlouhodobě tyto plánované domácí porody odmítá. V roce 2012 se jimi zabývala i vědecká rada komory a jednoznačně a jednohlasně se postavila proti nim. Považuje je za neúměrné riziko pro dítě i matku. „Porody v domácnosti zkrátka přinášejí jak pro matku, tak pro její dítě, zbytečná rizika, která nemohou být vyvážena pochybnými výhodami domácího prostředí,“ uvedla vědecká lékařská rada ČLK.

Své stanovisko rozvedla ve zprávě takto: „Rozpoznat, zda těhotenství skončí fyziologickým porodem, či nutností porodnické operace, je dopředu nemožné, neboť porod je dynamický proces, který se může zkomplikovat v kterékoliv fázi svého průběhu. Kdykoliv může dojít k akutním komplikacím, bezprostředně ohrožujícím život plodu nebo matky, nebo k ohrožením obou současně. Žádné tyto komplikace nelze v domácnosti řešit, jak se ostatně v případech porodů s trvalými následky i potvrdilo.“

Postoj komory tehdy shrnul její prezident Milan Kubek jednoznačně. Upozornil přitom na fakt, že Česko se dlouhodobě řadí nízkou úmrtností novorozenců mezi nejvyspělejší země světa. „Lékařská komora udělá vše pro to, aby práce celé generace porodníků a neonatologů nepřišla vniveč kvůli ideologické zaslepenosti některých fanatiků,“ komentoval to tehdy prezident komory Milan Kubek.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


Anketa

Domácí porody...

Celkem hlasovalo 361 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům