Hlavička
26/08/2018

Dotazník spokojenosti: Ministr chce znát názory na zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví rozjelo sondu do života nemocnic a zdravotníků. V poměrně podrobném dotazníku zjišťuje vše od kvality stravování přes motivaci lidí k práci, spokojenost s platy až po jejich úmysly odejít ze zaměstnání nebo oboru.

reklama

reklama

Dotazník se připravoval několik měsíců a rozhodně nijak nezasáhne do současné rozjitřené situace ve zdravotnictví, kdy lékaři, sestry i zdravotnické odbory uvažují o protestech a drží stávkovou pohotovost. Více v článku Vláda má problém: Zdravotní odbory vyhlašují stávkovou pohotovost.

Šetření spokojenosti zdravotníků ani do probíhajícího sporu o zvýšení platů a mezd zasáhnout nemůže. Ministerstvo totiž plánuje nechat dotazník spuštěný po dobu dvou měsíců a tolik času odbory ani lékaři ministerstvu k řešení sporu nedali. Lékaři se na koordinační poradě k protestům sejdou už za dva týdny: Lékaři budou protestovat, dodrží přesčasy. Položí to nemocnice?


reklama

Ministr Vojtěch: Zpětná vazba je pro nás důležitá

Ministerstvo chce v dotazníku získat zpětnou vazbu a názory na zdravotnictví od samotných zdravotníků - a to od pomocného personálu, přes ošetřovatele až po zdravotní sestry (dotazník je jen pro nelékařské profese). „Zpětná vazba z terénu je pro nás nesmírně důležitá. Rozhodli jsme se proto provést vlastní dotazníkové šetření a nespoléhat na průzkumy a informace od jiných subjektů. Doufám, že se do průzkumu zapojí maximum respondentů,“ prohlásil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. 

Dotazník podle něj vznikal mimo jiné i z podnětu široké odborné veřejnosti a samotného personálu nemocnic a dalších zdravotnických zařízení. „Velmi se těším na výsledky šetření. Očekávám, že od respondentů získáme nové informace a podněty, které přispějí ke zlepšení pracovních podmínek a k větší pohodě zdravotníků na pracovišti. Dotazník je koncipován tak, že je zde velký prostor i na vyjádření individuálních připomínek či postřehů. Ty je také možné zasílat na speciální emailovou adresu [email protected],“ doplnil ministr Adam Vojtěch. 

Dotazník je dostupný ZDE a také na facebookovém profilu ministerstva zdravotnictví. Toto je ukázka z dotazů, které ministerstvo zdravotníkům pokládá:

Jste spokojen/a ve své aktuální pracovní pozici ve zdravotnictví?

Co vás osobně motivuje k práci?

Plánujete v horizontu 1 roku změnu/odchod ze svého stávajícího zaměstnání?

Jaké jsou nejčastější důvody odchodů vašich kolegyň / kolegů nelékařů?

Jste spokojen/a s výší fixní složky své mzdy?

Jaká opatření ke stabilizaci sester vnímáte jako potřebná?

Jak jste celkově spokojen/a na vašem pracovišti?

Uveďte, co vám nejvíce překáží ve vaší práci?


David Garkisch

Foto: Wikimedia.org, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama