E-recept má problém. Programátor podal žalobu pro porušení patentu

E-recept po různých peripetiích a přes odpor mnoha lékařů i jejich komory protlačila vláda jako povinný. Od letoška za jeho nepoužívání hrozí lékařům milionové sankce. Věc se zdála vyřešená, teď ale přišel nečekaný problém: e-recept možná porušuje patentovou ochranu.

O překvapivém problému, který by mohl celý systém vydávání a přijímání elektronického receptu zastavit, informoval Deník. Na Městský soud v Praze dorazila minulý týden žaloba, podle které e-recept porušuje dvanáct let starý patent. Jeho tvůrce v žalobě žádá zastavení systému a jeho přepracování.


Kradete můj chráněný nápad, zastavte to, žádá programátor

Žalobu podal programátor Luděk Čermák, který je i autorem chráněného nápadu a držitelem patentu. Žaloba směřuje proti Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, který je tvůrcem i provozovatelem celého systému elektronického receptu.

Jádrem sporu je způsob vytváření a zpracovávání čárových kódů na elektronických receptech. Podle Luďka Čermáka ústav bez dovolení okopíroval jeho nápad a zavedl ho do systému e-receptu.

O patentovou ochranu požádal programátor Úřad průmyslového vlastnictví už v roce 2007 a patent mu byl přidělen v roce 2015. Je uveden v národní databázi patentů pod číslem 305 228.


Lékový ústav: Je to nařčení, nic neporušujeme

Programátor Čermák přitom na porušování svého patentu upozorňuje lékový ústav už roky. Nabízel mu dokonce i smírnou cestu a dohodu a před odesláním žaloby úředníkům doručil i předžalobní výzvu, ale neuspěl. „Nejde mi o žádné peníze, jde mi o princip,“ řekl Čermák Deníku. „Žalovaný mi vždy jen prostřednictvím elektronické pošty sdělil, že dle vlastního názoru do žádných práv plynoucích z patentu nezasahuje,“ dodal.

Stejnou pozici zastává Státní ústav pro kontrolu léčiv dosud. „Státní ústav pro kontrolu léčiv si není vědom žádného porušení patentových práv. Proto také ani neuvažujeme o změně současného systému eRecept z důvodu takového nařčení. Informační systém eRecept je vytvořen a implementován zcela v souladu s legislativou,“ reagovala na dotaz Deníku mluvčí lékového ústavu Barbora Peterová.


E-recept zažalovala i lékařská komora

Vydávání e-receptu je povinné pro všechny lékaře už od ledna 2018, ale až do začátku letošního roku Ministerstvo zdravotnictví nepokutovalo lékaře, kteří e-recept odmítli používat. Nyní jim hrozí za nevydání elektronického receptu až dvoumilionová sankce, přestože ministr zdravotnictví Adam Vojtěch slíbil, že sníží hranici pokuty na 300 tisíc korun.

Povinné zavádění eReceptu dlouhodobě odmítá a kritizuje Česká lékařská komora a společně s ní mnoho lékařů. Kromě toho policie prověřuje trestní oznámení komory, které se opírá o zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu. Více v článku Lékařská komora podala trestní oznámení kvůli zavádění eReceptu.

Minulý týden měl navíc systém elektronického receptu několik dní potíže a výpadky, na které opakovaně upozornili lékárníci na facebookovém profilu České lékárenské komory. Selhání pak potvrdil na Twitteru i lékový ústav SÚKL: „Dostupnost Centrálního úložiště elektronických receptů je omezená z důvodu technických problémů. Na jejich odstranění intenzivně pracujeme. Lékařům, lékárníkům i pacientům se omlouváme za komplikace.“


David Garkisch

Foto: Flickr.com, CC 2.0


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat