Hlavička
10/03/2019

Epidemie chřipky končí. Stála život víc než sto lidí, další stovky skončily na JIP

Chřipková epidemie, která do Česka pravidelně přichází počátkem roku – a letos tomu nebylo jinak –, už zřejmě odeznívá. Podobná je situace i ve většině Evropy. Nebezpečí nákazy stále přetrvává a nemoc se bude ještě dál šířit, ale už zřejmě nebude mít charakter epidemie.

reklama

reklama

Bezprostředně na chřipku zemřelo podle údajů Státního zdravotního ústavu 118 lidí a celkem 449 jich kvůli zdánlivě banální nemoci muselo být hospitalizováno na odděleních JIP či ARO. Ve skutečnosti je ale počet úmrtí souvisejících s chřipkou dokonce řádově vyšší. Lékaři, hygienici a epidemiologové zpravidla odhadují, že jde každoročně o 1 000 až 2 000 případů.


Chřipka možná ještě neřekla poslední slovo

reklama

Nemocnost chřipkou a akutními respiračními infekcemi klesla na 1 316 nemocných na 100 000 obyvatel, takže už je pod hranicí epidemie. „Počty nemocných klesají ve všech věkových skupinách. Aktuálně nejvyšší nemocnost je hlášena z Libereckého, Jihomoravského a Jihočeského kraje,“ uvedl ve své poslední zprávě Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Ústup epidemie neznamená, že se chřipka už nebude šířit. Například loni lékaři touto dobou hlásili „jen“ 98 úmrtí, ale do konce března se jejich počet vyšplhal na dvě stovky. Chránit se před chřipkou je tedy stále potřeba. Pokud nemáte očkování, měli byste se zaměřit především na běžnou hygienu. Více o tom například v článku Braňte se chřipce a naučte se umývat si ruce správně. Chybujeme všichni.


Očkování proti chřipce zabralo

Lidé, kteří se nechali před chřipkovou sezonou očkovat, udělali dobře. Součástí čtyřvalentní vakcíny byla i ochrana před virem A/H1N1, který se mezi lidmi šířil a dosud šíří nejvíc. Očkovaní lidé jsou tedy proti nemoci celkem dobře chránění.

Chřipka bude ještě nějakou dobu přetrvávat. Ostatně plošnou epidemii dosud hlásí i sousední Německo, Rakousko nebo Polsko. „Plošná epidemie přetrvává v celé Evropě, ale záchytnost chřipky už klesla pod padesát procent a epidemie je na ústupu,“ uvedla k situaci v blízkém zahraničí zpráva SZÚ.


David Garkisch

Foto: Medicalgraphics.de, CC BY-ND 3.0


reklama

reklama

reklama

reklama