Evropa se otevírá vakcíně Johnson & Johnson. Schválila podmínečné užití

Evropská komise dnes schválila podmíněné používání proticovidové vakcíny americké firmy Johnson & Johnson. Má zásadní výhody – lze ji skladovat v běžných ledničkách a především se podává jen v jedné dávce. Do Česka by první dodávky těchto vakcín mohly dorazit v dubnu.

Na prověření a schválení vakcíny, které ale bylo poměrně rychlé, se netrpělivě čekalo. Ještě předtím toto očkování dnes doporučila jako bezpečné a účinné Evropská agentura pro léčivé přípravky. Konečné rozhodnutí Evropské komise pak padlo asi dvě hodiny později.


Evropa zatím očkuje vakcínami firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Ty všechny se ale podávají ve dvou očkovacích dávkách a tedy i termínech, zatímco přípravek od firmy Johnson & Johnson lze aplikovat jen jednou. Společně s faktem, že vydrží v běžné lednici až tři měsíce, je ideálním vakcínou pro ordinace praktiků.Evropa chce do konce léta očkovat 70 procent dospělých


To vše by mělo urychlit očkovací tempo v Evropě. „Vakcína vyžaduje jen jednu dávku, což nás může o krok přiblížit našemu společnému cíli naočkovat do konce léta 70 procent dospělých lidí," prohlásila po schválení vakcíny předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.


EU se dohodla s výrobcem na dodávce celkem 200 milionů vakcín a má zajištěný i přednostní nákup stejného množství. Počítaje v to i ostatní druhy vakcín, měly by mít země unie celkem zajištěno či přinejmenším objednáno 1,8 miliard dávek vakcín. Jenže dorazí postupně, i tak by EU se svými 450 miliony obyvatel měla mít do začátku léta zajištěných 200 milionů dávek všech druhů vakcín.Prověřují se i tři nové vakcíny, včetně Sputniku V.


Podle ministra zdravotnictví se v Česku první dávky vakcín od Johnson & Johnson objeví kolem poloviny dubna. Distribuce do ordinací a očkovacích center pak podle ministra bude otázkou několika dnů. „V době, kdy tady ta vakcína bude, tak bude funkční distributor," slíbil Blatný.


Zatím se v tuzemsku k očkování dostavil nebo ho dostal necelý milion lidí. Obě dávky dostalo 280 tisíc lidí, zatím jen jednu dalších 668 tisíc lidí.


Později by k současným schváleným vakcínám v EU mohly přibýt i další. Evropská agentura pro léčivé přípravky teď prověřuje a sleduje další dva preparáty od firem CureVac a Novavax a také už známou, ale v Evropě dosud neprověřenou ruskou vakcínu Sputnik V.


David Garkisch


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0

Anketa

Měli byste zájem o své očkování co nejdřív?

Celkem hlasovalo 45 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Rozvolňovat se bude už od soboty, kvůli táborům. Přehled nových opatření

Stát zvyšuje platby pojištění za děti a seniory. O dvě stovky měsíčně

WHO: Jedno ze 100 úmrtí je sebevražda. Horší než války nebo vraždy