Hlavička
01/06/2020

Hejtmanka chce podepsat petici za záchranářku, kterou udala policii

Zprvu šlo spíše o trapnou a ostudnou kauzu středočeského kraje a jeho hejtmanky Jermanové. Případ záchranářky, kterou vyšetřuje protiteroristický odbor policie, protože si stěžovala na nedostatek ochranných prostředků, ale teď dostává bizarní až komické rozměry.

reklama

reklama

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná-Jermanová (ANO) se dnes před novináři pokusila napravit svou pověst po skandálu s trestním oznámením proti záchranářce. Ta si otevřeným dopisem hejtmance postěžovala na nedostatek ochranných pomůcek proti nákaze koronavirem. Text dopisu pak převzal server Náš region a kraj proto vzápětí podal trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy.

Tento krok vyvolal u veřejnosti i mezi opozičními politiky pohoršení a silnou kritiku. Ozval se dokonce také premiér Andrej Babiš, podle kterého nejsou trestní oznámení dobrým způsobem řešení. \""Z toho skutečně nebude mít nikdo užitek a jenom to dělá takovou pachuť,\"" vzkázal Babiš \""své\"" hejtmance Jermanové. Více o kauze v článku Záchranářka si stěžovala na nedostatek roušek. Kraj podal trestní oznámení


reklama

Záchranářka je podle Jermanové obětí politického boje

Stejně jako stála hejtmanka u počátku skandálu, stojí i u jeho dalšího pozoruhodného vývoje. Dnes totiž uspořádala tiskovou konferenci, na které ovšem přednesla jen své prohlášení a nedovolila položit žádný dotaz.

Nejnovější výroky hejtmanky Jermanové ještě podtrhly bizarnost celého příběhu. Jermanová záchranářku začala litovat, protože se podle ní stala součástí politického boje. \""Nemám nic osobního proti paní Brožové. Je mi líto, že se stává součástí jakýchsi politických půtek v zákulisí, a já nejsem příznivcem tohoto boje,\"" uvedla hejtmanka bez bližšího vysvětlení.

Navzdory zjevným faktům Jermanová dokonce prohlásila: \""Nejsem člověk, který řeší věci podáváním trestních oznámení, a rozhodně ne na člověka, který řekl svůj názor.\"" Proč tedy kraj trestní oznámení podal? Podle hejtmanky proto, že text začal v kraji šířit paniku.

Komická situace nastala ve chvíli, kdy hejtmanka oznámila, že \""ráda podepíše\"" petici na podporu popotahované záchranářky. \""Zaznamenala jsem, že Piráti založili petici na její podporu, pokud za mnou přijdou, tak ji ráda podepíšu, protože ona je obětí toho, co se děje v zákulisí,\"" naznačila opět Jermanová jakési záhadné politické pozadí případu.


Do politických půtek se zatáhnout nenechám, oponuje záchranářka

Krkolomné vysvětlování hejtmanky Jermanové nezůstalo dnes bez odpovědi. Na prohlášení reagovala sama záchranářka Veronika Brožová. \""Já se necítím být obětí politických půtek. To, že to má nějaký politický dopad, je zřejmě tím, že je před volbami a samozřejmě určité dané strany se snaží toho třeba nějakým způsobem využít. Ale to není moje iniciativa a já se do žádných politických aktivit nikdy nenechala zatáhnout, ani nikdy zatáhnout nenechám,\"" řekla dnes záchranářka ČTK. Zdůraznila, že není členkou politické strany. \""Politiku řeším jen v období voleb, kdy jdu jako běžný civilista s obálkou k urně,\"" dodala.

Celou kauzu rozpoutala patrně tato část otevřeného dopisu záchranářky, který sepsala v polovině března: \""V období vyhlášené pandemie, kdy i běžní civilisti, kteří dnes pojedou MHD, musí mít roušku přes ústa a nos... tak my nemáme nic. Na našem stanovišti máme v tento okamžik jeden, ano jeden respirátor a tři balíčky kompletních ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi. To shledávám jako nedostatečné. Obyčejné chirurgické roušky máme z vlastních zdrojů, koupené ještě před obdobím klasické chřipky, a to v omezeném množství. Ani ty nám naše organizace neposkytla. Nejsme nijak chráněni. V době, kdy bychom ke každému pacientovi měli jet s respirátorem. Protože pokud se nakazíme, tak kdo bude, paní hejtmanko, zajišťovat urgentní péči ve vašem kraji?\""


Záchranáři měli všeho dost, tvrdí kraj 

Kraj ovšem trvá na tom, že záchranáři měli ochranných prostředků dostatek. Někdy měli sice jen jednodenní zásobu, ale údajně dostatečnou a další roušky, obleky a respirátory si mohli vyžádat.

Dopisem záchranářky se teď zabývá policejní odbor boje proti extremismu a terorismu, protože se údajné šíření poplašné zprávy odehrálo za nouzového stavu. Záchranářku Brožovou kromě toho napomenuli i nadřízení, protože se prý provinila proti pracovním předpisům.

Veronika Brožová byla těmito reakcemi tak znechucena, že koncem června od středočeské záchranky odchází.


David Garkisch

Ilustrační foto: ZZS Středočeského kraje


reklama

reklama

reklama

reklama