Rady a tipy -
22/10/2024

Hlídejte si, kdo vám vyhlazuje vrásky! Estetická medicína prováděná neodborníky může zanechat trvalé zdravotní následky, varují lékaři

Jen tak si nechat vyhladit vrásky pomocí injekční aplikace botulotoxinu nebo rozjasnit pleť laserem. Přeci do mě nikdo neřeže, tak co by se mohlo stát. To si možná říká spousta lidí, která využije služeb estetické a laserové medicíny. Jenže i tyto zákroky patří do gesce odborníků a lékařů, kteří před neodbornými zásahy estetické medicíny osobami bez lékařského vzdělání varují. I zde totiž hrozí trvalé zdravotní následky včetně odumření tkáně, cévní mozkové příhody či oslepnutí. Přitom běžně tyto procedury nabízí třeba i kosmetické salóny.

reklama

reklama

Zatímco plastická chirurgie je už mnoho let známá a vyžaduje velmi sterilní prostředí a odbornost, estetická a laserová medicína je mnohem mladším oborem. Tyto procedury totiž nabízejí rychlejší zotavení a méně komplikací ve srovnání s chirurgickým zákrokem. Vzhledem k tomu, že se ale nejedná přímo o chirurgické řešení, pronikají do tohoto oboru i lidé, kteří nemají žádné medicínské vzdělání. Důsledky pak mohou být katastrofální. 

Bohužel ani stát zatím nemá v tomto ohledu žádné moc velké regulace, i když Ministerstvo zdravotnictví chce v novele zákona o zdravotních službách estetickou medicínu zařadit mezi zdravotní služby. Injekční a chirurgické zákroky mohou jinak provádět pouze lékaři s odpovídající kvalifikací. Přesto existují mezery v regulaci a dohledu, které umožňují nelegální praktiky.

Proto je podle předsedy Společnosti estetické a laserové medicíny (SELM) doc. MUDr. Romana Šmuclera nezbytné, aby se i lidé sami zajímali o to, kdo jim jaký konkrétní zákrok provádí.

reklama

„Je nezbytné, aby estetická medicína byla provozována kvalifikovanými odborníky. Bohužel stále více klientů se obrací na nespecializovaná centra, což může vést k vážným zdravotním komplikacím, které pak na našich pracovištích napravujeme,“ upozorňuje Šmucler a dodává, že počet komplikací u nekvalifikovaných je cca o 50 % vyšší a nejde o maličkosti. 

Komplikace nastávají podle Šmuclera u zhruba půl procenta estetických zákroků, těch je ale v Česku podle odhadů tisíce každý den. 

„Pouští se do toho kosmetičky nebo necertifikované zdravotní sestry, které nejsou pod dohledem lékaře," doplnil. Výhodou u těchto neodborných zákroků je především cena, kvůli které nakonec mnoho lidí sáhne po této službě i pod rizikem nižší odbornosti. Nemají tak ale mnohdy ani jistotu kvality použitých materiálů. Vedle ceny by mělo pacienty varovat i to, že nedostanou účtenku nebo na ní není uvedeno DPH, které lékaři musí za estetické výkony odvádět.

Nelegálních pracovišť, které provádí estetické zákroky, je jen v Praze odhadem zhruba 10 %. Lidé mají možnost podezřelá pracoviště hlásit na policii a na SELM. „Od začátku roku se nám podařilo odhalit a zdokumentovat 48 případů," upřesnil Šmucler. SELM přitom spolupracuje i s cizineckou policií.

Následky se objevují i měsíce po zákroku

Mezi nejčastější výkony nechirurgické estetické medicíny patří aplikace botulotoxinu nebo kyseliny hyaluronové, laserové depilace nebo vypínání kůže. Po neodborné aplikaci jde oslepnout, být zjizvený, handicapovaný.

„Kromě toho, že po nesprávně provedeném zákroku odchází klient, který je s výsledkem nespokojený, hrozí ale také vážné zdravotní komplikace. Patří mezi ně infekce, hematomy, zjizvení, poškození nervů nebo například dočasné oslepnutí při nevhodné aplikaci Botoxu. Ve vážných případech může dojít i k úmrtí pacienta v důsledku nesprávně provedené anestezie nebo respiračního selhání,“ uvedl na tiskové konferenci renomovaný plastický chirurg doc. MUDr. Ondřej Měšťák, Ph.D.

Některé následky se podle korektivní dermatoložky MUDr. Kateřiny Klauzové, MBA, mohou objevit i měsíce po zákroku. Takzvané granulomy vznikají, když se tělo snaží svým imunitním systémem izolovat látky, které vnímá jako cizí, ale nedokáže je odstranit. Léčí se podáváním antibiotik, kortikoidů nebo chirurgickým zákrokem. Ke zraněním přitom došlo třeba i prostřednictvím velmi populárního světla IPL na odstraňování chloupků, kdy kosmetička chtěla odstranit chloupky nad okem, jenže laser pronikl i přes velmi tenkou kůži víčka a poranilo oko klientky.

Do budoucna se uvažuje i o vytvoření specializovaného nemocničního pracoviště, které by se zabývalo těžkými komplikacemi po estetickém zákroku.

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama