Hlavička
20/07/2020

Hygienička je dál ve funkci. Omluvila se, půjde na kurz komunikace

Šéfová moravskoslezských hygieniků, kterou ministr Vojtěch vybízel k rezignaci, zůstává na svém místě. Kála se a uznala chyby při komunikaci hygieniků navenek. Další opatření bude krajská hygiena konzultovat s ministerstvem a kraji je předloží nejméně den předem.

reklama

reklama

Kvůli situaci v Moravskoslezském kraji, kde byla vyhlášena přísná plošná opatření proti koronaviru, dnes zasedala krajská bezpečnostní rada. Rozhodovalo se na ní i o osudu krajské hygieničky Pavly Svrčinové. Ministr jí o víkendu kvůli údajným chybám v komunikaci navrhl, aby zvážila své setrvání ve funkci. Více v článku Ministr chce hlavu krajské hygieničky. Za chaos na severu MoravyHygienička se omluvila: Výtka byla oprávněná. Ministr: Může zůstat

reklama

Na dnešní zasedání bezpečnostní rady dorazil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Společně s hejtmanem Ivo Vonrákem (ANO) tam hygieničku kritizovali. \""Taková nekomunikace už se nemůže opakovat,\"" řekli oba na tiskové konferenci po jednání rady. 

Na jednání rady nicméně došlo ke smíru a krajská hygienička Svrčinová se omluvila. Argumentovala tím, že podle právních analýz hygieniků nebylo možné opatření vyhlásit jinak než okamžitě. Právníci ministerstva ale mají jiný výklad zákona a hygienici tak budou změny v protiepidemických opatřeních oznamovat předem.

\""Výtku pana ministra jsem si vyslechla a udělala z ní své soukromé závěry. Myslím si, že výtka byla oprávněná, a dohodli jsme se, že napříště budu všechna rozhodnutí a opatření komunikovat s předstihem, nejlépe prostřednictvím bezpečnostní rady kraje. Než bude nějaké opatření vydáno, dopředu informuji pana hejtmana, aby zasedání svolal,\"" uvedla před novináři Svrčinová.

„Asi to bylo komunikováno špatně. Myslím si, že nejen já komunikuji špatně, ale já jsem si z toho udělala závěry a jsem zvyklá přijímat kritiku a řešit ji. Už jsem se domluvila, že půjdu na nějaký komunikační kurz,“ řekla také novinářům Svrčinová po bezpečnostní radě.

Ministr to přijal, uložil hygienikům zlepšení komunikace a bude sledovat, zda se změní. „Z mého pohledu to bylo selhání, povedeme o tom ještě nějakou debatu a jde mi o to, aby se situace promptně zlepšila, jinak by to mělo nějaké důsledky,\"" uvedl Vojtěch.


Koronavirus se už v kraji šíří mezi běžnou populací, nejen horníky

Bezpečnostní rada se dohodla, že se urychlí vyhodnocování testů tak, aby se výsledky lidé dozvěděli maximálně do 36 hodin. Napravit by se měla i situace, kdy se liší statistická čísla o nakažených a testovaných lidech v kraji. 

V neděli v moravskoslezském kraji přibylo padesát nakažených. Špatnou zprávou je, že pouze dva z těchto případů měly přímou souvislost s nákazou v dolech OKD. Znamená to, že se koronavirus šíří mezi populací. Podle hejtmana zdravotnictví v kraji nekolabuje, ale přibývá případů s těžším průběhem onemocnění.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxhere.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama