IKEM má nového ředitele. Jeho úkolem je postavit dva nové pavilony

Největší české transplantační centrum IKEM má nového ředitele. Stal se jím Michal Stiborek, dosavadní náměstek nemocnice. Komise ho vybrala mezi pěti uchazeči a do funkce ho jmenoval ministr zdravotnictví. Jeho úkolem bude mimo jiné rozšíření institutu.

IKEM je nejen největším českým transplantačním centrem, ale se zhruba pěti stovkami transplantací ročně patří k největším v Evropě. Dosud ho vedl Aleš Herman, který z funkce na vlastní žádost odešel.


Ministr výběr komise pochválil

Nového ředitele vybírala komise složená z dvaadvaceti představitelů odborných společností, profesních komor, vzdělávacích institucí, odborů a nemocnic. Většinou hlasů doporučila ministru zdravotnictví jmenovat na pozici ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny jeho současného ekonomicko-provozního náměstka Michala Stiborka. Ten se své funkce ujme od 1. ledna. 

Kromě Stiborka se o funkci ucházeli čtyři další lidé. Přednost u výběrové komise dostal Stiborek mimo jiné pro svůj dobře připravený plán rozvoje IKEM. "Pan Stiborek jako dlouholetý náměstek IKEMu velmi dobře zná fungování institutu. V tom vidím nesmírnou výhodu, neboť tím odpadne několikaměsíční seznamování s agendou a bude se tak moci ihned po nástupu naplno chopit funkce. Zároveň bude udržena kontinuita řízení institutu, což je velmi důležité, vzhledem k tomu, že IKEM je super specializované pracoviště světového formátu," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.


V IKEM přibudou dva nové pavilony

IKEM se bude brzy rozšiřovat a přibudou v něm dva nové pavilony. I to bude mít nový ředitel na starosti. "Výběrová komise v hodnocení také ocenila ze strany pana Stiborka dobře připravený strategický plán rozvoje institutu. Myslím si, že nový ředitel by se měl mezi svými prioritami zaměřit na hladký přechod na DRG restart a soustředit se v této souvislosti na jednání se zdravotními pojišťovnami. Kromě toho zde bude v příštím roce zahájena strategická investice výstavby nových kapacit. Jeho klíčovým úkolem tak bude dohlédnout na její zdárnou přípravu a průběh,“ dodal ministr Vojtěch.

DRG restart je nový systém proplácení nemocniční péče, který chce ministerstvo začít zavádět od roku 2020. V příštím roce už budou nemocnice vykazovat náklady na jednotlivé pacienty stínově spolu se současným systémem, kdy jsou placeny paušálem.


Institut je špičkovým střediskem i pro experimentální medicínu

IKEM sídlící v pražské Krči se věnuje zejména léčbě srdečních onemocnění, diabetologii nebo experimentální medicíně. Jeho kardiocentrum ročně provádí přes 1300 operací včetně 40 transplantací srdce a jako jediné v Česku transplantovalo pacientovi i umělé srdce.

Michal Stiborek je profesionální manažer a ekonom. Už skoro dvacet let působí ve vysokých manažerských pozicích, z toho osm let ve funkci ekonomicko-provozního náměstka IKEM. Předtím přes deset let pracoval v soukromém sektoru. Nejprve jako obchodní ředitel společnosti Svit Zlín, poté jako obchodní ředitel společnosti Setuza a jako následně generální ředitel Marila – Balírny. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a MBA na Nottingham Trent University.


David Garkisch

Foto: Wikimedia Commons, VitVit, CC4.0


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat