Jak se dostala sanitka do domu? Nehoda to nebyla, jinak to nešlo

Dramatická nehoda? Natáčení filmu? Moderní umění? Takové úvahy se asi honily lidem hlavou, když potkali u Západočeské univerzity v Plzni nečekaný výjev – sanitku napůl zabořenou do zdi domu ve zvýšeném přízemí. Vysvětlení je úplně jiné, ale stejně zajímavé.

Při pohledu na sanitku zabořenou do domu napadne pozorovatele asi ledacos. Takový výjev se odehrál v Kollárově ulici v Plzni a pochopitelně upoutal pozornost kolemjdoucích. Jenže záhy se ukázalo, že všechno je jinak. Stroj, který u domu stál, "sanitku" nevyprošťoval, ale naopak se ji snažil dostat dovnitř.


Těžko na cvičišti...

Co se tedy v Plzni odehrálo? Vysvětlení nabízí adresa domu, kde se všechno dělo - za pobořenou zdí je totiž učebna Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni. A sanitka není tak úplně sanitka jako spíše simulátor, na kterém se už brzy budou studenti-záchranáři učit zásahům blíže reálnému prostředí. Od toho, jak se pohybovat kolem sanitky, přes uložení pacienta, jeho ošetření až po transport.

Dostat ovšem simulátor do fakulty, se ukázalo jako celkem náročný logistický problém. "Ten způsob instalace byl samozřejmě kuriózní, ale jinak to opravdu nešlo. Simulátor se tam dostával opravdu oknem, protože to žádným jiným způsobem nebylo možné," potvrdila redakci Našeho zdravotnictví tisková mluvčí Západočeské univerzity Šárka Stará.


Rozebrat simulátor by znamenalo přijít o záruku

Škola proto musela ve zvýšeném přízemí rozbít vnější zeď a využít těžkou techniku, aby vyraženým otvorem simulátor dostala dovnitř. "Nešlo ho ani rozebrat, protože tak bychom se připravili o záruku. Měli jsme na to specializovanou firmu a dopadlo to přesně podle plánu," dodala mluvčí univerzity.

Díra ve zdi je podle ní už zřejmě zazděná a původní okno by mělo být zpátky. "To, myslím, že už je všechno hotové," ujistila Naše zdravotnictví Šárka Stará.

Studenti se simulátoru dočkají hned po prázdninách. Teď jeho instalaci univerzita dokončuje a představit ho chce médiím a veřejnosti už během července. "Až bude plně vybavený, ukážeme ho v plném provozu a parádě," dodala mluvčí univerzity.


David Garkisch

Foto: krimi-plzen.cz


Anketa

Už jste se někdy svezli jako pacienti sanitkou?

Celkem hlasovalo 924 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat