Hlavička
14/05/2020

Je dobré uvolňovat zákazy? Experti: Přijde další vlna pandemie

Česko se chystá na další rozvolnění ochranných opatření proti nákaze a stejně postupují i některé další země. Právě jim bylo adresováno varování Světové zdravotnické organizace (WHO): Virus je stále tady, ústup z ochrany a opatrnosti přinese další vlnu pandemie.

reklama

reklama

Upozornění přišlo od WHO záměrně v tuto dobu a bylo zřejmé, že míří k zemím jako je Česko, které už začaly s rozvolňováním opatření a další brzy chystají. Varování vyslal přímo generální ředitel organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus a další experti ho vzápětí podpořili. Virtuální konference byla určená novinářům z celého světa.

Šéf WHO prohlásil, že neexistuje žádný zaručený způsob uvolnění omezení, aniž by nedošlo ke spuštění druhé vlny pandemie. \""Mnoho zemí by se chtělo dostat z různých opatření,\"" řekl šéf WHO. \""Naše doporučení, aby v každé zemi byla opatření na nejvyšší možné úrovni, je stále platné.\""


reklama

Kubek: Uvolňování opatření je totální chaos

Stejný názor má i Česká lékařská komora. Její prezident Milan Kubek od ústupu z ochranných opatření odrazoval ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha ještě před první vlnou rozvolňování 11. května. Ta další má přitom přijít už 25. května.

Kubek na rizika ministra osobně upozornil například v pořadu TV Prima Partie. Vyčetl mu, že zprvu dobrý a přísný postup vlády se změnil v totální chaos. \""Ty plány rozvolňovacích opatření vnímám jako naprosto chaotické a spíše jako výsledek lobbistických tlaků, prohlásil Kubek. \""Nemůžete zahodit to, co jste skvěle udělali,“ dodal.

\""My jsme tady zbrzdili ekonomiku na mnoho týdnů, my to teď prostě nesmíme pokazit a nesmíme být netrpěliví. Pokud to pokazíme a vláda bude muset šlápnout na brzdu podruhé, tak je otázka: Bude mít odvahu udělat to podruhé? Budou lidé ochotní to podruhé respektovat, když si řeknou: nemělo to žádnou cenu,\"" kritizoval rozvolňování opatření šéf lékařské komory.


WHO: Virus může zůstat v populaci navždy

Podobné hlasy byly slyšet i teď na tiskové videokonferenci WHO ze Ženevy. \""Přetrvávají nějaké tajemné úvahy, že opatření fungují perfektně a jejich uvolňování bude skvělé. Obě úvahy jsou plné nebezpečí,\"" prohlásil například ředitel WHO pro mimořádné události Mike Ryan.

Ten mimo jiné varoval, že nákaza může v lidské populaci zůstat dokonce navždy. I kdyby se podařilo vyvinout účinnou vakcínu, bude podle něj i pouhé kontrolování viru vyžadovat \""masivní úsilí\"". Více jsme psali v článku: Koronavirus možná nikdy nezmizí, varovala WHO. Naučíme se s ním žít? \""masivní úsilí\""


Epidemioložka WHO: Pandemie bude ještě nějakou dobu trvat

Epidemioložka WHO Maria van Kerkhoveová se postavila taky proti rychlému návratu k běžnému stavu: \""Musíme si uvědomit, že bude nějakou dobu trvat, než se svět z pandemie dostane.\""

Generální ředitel WHO Ghebreyesus také upozornil, že je stále možné šíření viru ovládat: \""Trajektorie vývoje je v našich rukou a  my bychom měli všichni přispět k zastavení této pandemie.\""


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama