Hlavička
27/04/2021

Kadeřnictví, pedikúry, kosmetické i psí salony. Vláda uvolňuje opatření

Od příštího pondělí se lidem zpřístupní některé dosud uzavřené služby. Vláda rozhodla o uvolnění části opatření a ještě tento týden se má zabývat možným otevřením obchodů. Záležet bude na pandemických číslech a na prognózách dalšího vývoje. Otevřít by se mohly i mateřské školy a částečně také základní.

reklama

reklama

Ačkoliv vláda rozhodla o zpřístupnění některých služeb, přesto bude jejich poskytování svázané protiepidemickými pravidly. Od pondělí 3. května se po celé republice budou moci otevřít kadeřnictví, pedikúry či kosmetické salony. V Karlovarském, Královéhradeckém a Plzeňském kraji se navíc budou moci za dodržení protiepidemických opatření vrátit do škol v rotační výuce i žáci nižšího stupně šestiletého a osmiletého gymnázia, žáci prvních čtyř ročníků osmiletého vzdělávacího programu konzervatoře a žáci 2. stupně základní školy. 


Péče o tělo i zvířata

reklama

Rozvolnění se týká podle označení vlády služeb péče o tělo a péče o zvířata. „Od třetího května definitivně uvolňujeme holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry, masérské, kosmetické nebo regenerační služby, péči o zvířata nebo lázeňskou léčebně rehabilitační péči,“ napsal na Twitteru ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Přesto budou muset provozovny i jejich zákazníci dodržovat protiepidemická pravidla. Služby budou jen pro očkované a testované. „Budou umožněny za podmínky, že se každý člen personálu věnuje jen jednomu klientovi, mezi zákazníky budou alespoň dvoumetrové rozestupy a každý z klientů se prokáže platným negativním testem na covid-19, případně ukončeným očkováním nebo dokladem o prodělané nemoci v posledních nanejvýš 90 dnech,“ uvedla ve svém prohlášení vláda.

Otevře částečně i lázně – podmínkou bude, aby šlo o péči alespoň částečně hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Pokud si pacienti budou služby kupovat sami, budou muset mít potvrzení o negativním PCR testu na covid-19 nebo o prodělané nemoci v posledních třech měsících.


Návrat školáků, uvolnění pro mladé sportovce

Kabinet rozhodl i o návratu žáků některých škol ve třech krajích v Česku, ovšem i tam školy budou muset splnit některé podmínky jako je třeba střídání školáků a jejich testování na přítomnost koronaviru. „Od 3. května bude umožněna v Královéhradeckém, Plzeňském a Karlovarském kraji prezenční docházka žáků nižšího stupně šestiletého a osmiletého gymnázia, žáků prvních čtyř ročníků osmiletého vzdělávacího programu konzervatoře a žáků 2. stupně základní školy, a to za podmínky rotační výuky,“ píše se v novém usnesení vlády.

Školáci budou moci i sportovat, ale jen pod širým nebem, ve skupinách do dvaceti, s plochou 15 metrů čtverečních na osobu a bez použití šaten nebo sprch. Týká se to i mimoškolních sportovních spolků pro děti pod 18 let, ale budou se muset prokázat platným negativním testem, potvrzením o prodělané nemoci nebo dokladem o očkování.


Obavy z indické mutace

Kvůli riziku plošného zavlečení indické mutace koronaviru vláda nařídila i omezení pro cestovatele do Indie nebo při návratu z této země. Dosud se takové opatření vztahovalo kvůli brazilské mutaci například na Brazílii. „Ministerstvo zdravotnictví rovněž nově zařadilo na seznam zemí s extrémním rizikem výskytu nemoci covid-19 Indii. Do zemí s extrémním rizikem mají Češi a rezidenti žijící v české republice zákaz vycestovat a pro ty, kteří se z těchto zemí vracejí, případně z nich jako cizí státní příslušníci do ČR přijíždějí,“ uvedla vláda.

„Od půnoci je zakázáno do Indie cestovat, domů se mohou navrátit pouze rezidenti žijící v Indii, ti musí absolvovat PCR test před odletem a také po příletu, navíc další test musí absolvovat po deseti dnech v Česku,“ vysvětlil podmínky cestování ministr zdravotnictví Petr Arenberger.


Otevírání obchodů? Asi to nevyjde

O dalším případném rozvolňování protiepidemických opatření bude vláda debatovat ve čtvrtek. Ministr zdravotnictví si ale nemyslí, že by příští týden bylo možné otevřít všechny obchody – na to by musela pandemie poklesnout na hranici stovky případů na sto tisíc obyvatel týdně.

Podle Arenbergera se ovšem přibližuje doba, kdy lidé nebudou muset venku nosit povinně respirátor, ale jen roušku. Odhadl přitom, že povinnost chránit si ústa a nos v Česku zůstane i v létě, přinejmenším v situacích, kdy se potkává více lidí.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay, CC0reklama

reklama

reklama

reklama