Hlavička
01/07/2020

Kam na dovolenou? Seznam bezpečných míst se rozšířil o osm zemí mimo EU

Počínaje dneškem se rozšiřuje seznam bezpečných mimoevropských zemí o osm dalších destinací. Znamená to ovšem jen to, že se odtud Češi mohou vracet domů bez problémů. Vycestovat do některých zemí může být problém. Evropa se naopak otevírá světu.

reklama

reklama

Česko rozšiřuje svůj \""národní\"" výběr bezpečných zemí o osm dalších zemí - Černou Horu, Srbsko, Thajsko, Kanadu, Austrálii, Nový Zéland, Japonsko a Jižní Koreu. Jejich výběr vychází ze seznamu, který schválily všechny členské státy EU včetně ČR. Česko ve svém výběru zohlednilo epidemiologickou situaci v zemi, vzájemnou míru turismu a možnost reciprocity.


Cestovat volně mezi dvěma zeměmi? Může to být problém

reklama

Slovo reciprocita je v tomto případě důležité. Uvolňování opatření vůči některým zemím je podle ministra zahraničí pobídkou, aby se i ony zachovaly vůči Česku stejně. Se seznamy bezpečných zemí to totiž není tak jednoduché.

Zařazení zmíněné osmičky států do národního seznamu bezpečných zemí znamená, že se odtamtud budou moci vracet Češi bez omezení. Vstup Čechů (a jiných cizinců) do těchto zemí si naopak jednotlivé státy řídí samy.

Ne vždy je v tom tedy soulad a smí se cestovat volně mezi oběma zeměmi. Taková ideální situace panuje mezi Českem a Černou Horou a Srbskem. \""V případě Černé Hory a Srbska bude možnost vzájemného cestování reciproční, tedy bez testů a dalších podmínek,\"" potvrdil ministr zahraničí Tomáš Petříček.


Kam nesmí Čech, tam platí i omezení z Česka

U ostatních šesti zemí, které Česko označilo za bezpečné (Thajsko, Kanada, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko a Jižní Korea) zatím není splněná podmínka reciprocity a vstup Čechů na jejich území je většinou omezen.

Proto se k nim chová Česko stejně. \""Cestování cizinců z těchto zemí do ČR proto zatím umožněno nebude, jsme ale připraveni velmi pružně reagovat na změnu situace, tedy na zavedení reciprocity,“ uvedl ministr Petříček. \""Chceme motivovat tyto státy, aby se k nám začaly chovat stejně, tedy umožnily cestování i pro naše občany bez podmínek,\"" dodal.

Cestování po Evropské unii je pro našince naopak podstatně jednodušší. Mezi rizikovými zeměmi je už jen Švédsko. Více o cestování po Evropě v článku Semafor: Vysoké riziko nákazy v Evropě zůstává už jen ve Švédsku

Pro lepší orientaci se podívejte na seznam evropských zemí (tzv. semafor), který je aktualizován každý týden podle aktuální epidemiologické situace. Pokud chcete vycestovat mimo Evropu, můžete si situaci v cílové zemi zjistit na stránkách ministerstva zahraničních věcí na mapě cestovatele nebo v tomto rozcestníku.


Na evropském seznamu bezpečných zemí je 15 států světa

Rozšíření seznamu bezpečných zemí bude platné od středy 1. července. O další vlně rozvolňování bude Evropská unie jednat za dva týdny. Na unijním seznamu je teď 14 (+1) zemí, ze kterých mohou členské státy vycházet při tvorbě svého národního seznamu bezpečných zemí. 

Jde o Alžírsko, Austrálii, Kanadu, Gruzii, Japonsko, Černou Horu, Maroko, Nový Zéland, Rwandu, Srbsko, Jižní Koreu, Thajsko, Tunisko a Uruguay. Na unijním seznamu figuruje také Čína, ale jen s podmínkou recipročních kroků čínských úřadů.


Komu se rozhodně vyhnout? USA, Brazílii a Rusku

Mezi bezpečnými zeměmi jak pro EU, tak pro Česko naopak chybí USA, Brazílie a Rusko. Všechny tři jsou (v tomto pořadí) největšími současnými ohnisky covid-19 v celém světě. V USA se už nakazilo 2,6 milionu lidí a jen za poslední týden počet nových případů stoupl proti předchozím sedmi dnům o polovinu. Znamená to, že se epidemii koronaviru v USA nedaří zpomalit.

V Brazílii je teď potvrzených 1 368 195 případů nákazy, přičemž tam za pouhý den přibylo pětadvacet tisíc nových nakažených. Světoví experti přitom Brazílii vyčítají laxní přístup k nákaze a zlehčování nemoci. 

Ruským číslům o epidemii mnoho odborníků nevěří, zejména těm, které udávají počet mrtvých. Vůči počtu nakažených jsou totiž podezřele nízká - v počtu nákaz je Rusko třetí na světě, ale v počtu mrtvých až ve druhé desítce. Celkově se dosud v Rusku podle tamního krizového štábu nakazilo 647 849 lidí, přičemž jich mělo zemřít necelých deset tisíc. 


David Garkisch

Ilustrační foto: Publicdomainpictures.net


reklama

reklama

reklama

reklama