Hlavička
09/09/2019

Kampaň za zdravotnictví rozjel šokující klip. Popisuje realitu lékařů a sester

\""V pátek ráno jsem nastoupil do nemocnice na tři noční služby za sebou a po 72 hodinách jsem v pondělí ráno úspěšně operoval,\"" říká lékař ve videoklipu, který odstartoval kampaň proti kolapsu českého zdravotnictví. Ukazuje zákulisí nemocnic, které pacienti neznají.

reklama

reklama

Neúnosné podmínky v českém zdravotnictví spojily čtrnáct organizací, které zastupují lékaře, sestry, nemocnice i pacienty. Skupina nazvaná \""krizový štáb\"" zahájila kampaň napříč republikou za lepší financování zdravotnictví. Bez toho podle nich hrozí krach zdravotní péče.

Kampaň začal videoklip, kde se lékaři a sestry svěřují s úděsnými podmínkami, za jakých pracují. Obcházení zákona, porušování předpisů, dvě pracovní smlouvy, aby zdravotníci mohli \""legálně\"" pracovat i desítky hodin v jediném zátahu. To je jen část zachycených svědectví o stavu českého zdravotnictví. Více se dozvíte v klipu na stránkách Proti kolapsu zdravotnictví. Tamtéž můžete podepsat i petici, která žádá pro zdravotnictví více peněz.


reklama

Lidé podepisují petici za více peněz pro zdravotnictví

Krizový štáb videoklip poprvé ukázal lékařům a sestrám v nemocnici v Orlové na severu Moravy. Nebylo to náhodou - právě Orlová si krach kdysi proslulé nemocnice s kvalitní péčí už prožila. Dnes musí tamní pacienti cestovat do nemocnic v okolních městech, například v Karviné nebo v Havířově. Ale ty jsou touto vlnou nových pacientů také přetížené a nezřídka nemocné odmítají přijímat.

\""Je to tady strašné, když jste starý nebo nemocný. K lékaři musím dojíždět do jiného města,\"" říká senior s francouzskými berlemi, který přišel na náměstí před radnicí podepsat petici \""Proti krachu zdravotnictví\"".


V Orlové už lidé vědí, jaké je to přijít o nemocnici

Za pouhých pár hodin se pod petici podepsalo několik stovek lidí. Většina z nich velmi ochotně a s podobným výše zmíněným komentářem. \""To už není možné, co se tady děje. Měl jsem potíže se srdcem. V Orlové nebylo kam jít, jedete proto za doktorem do Karviné , kde vás odmítnou a v Havířově vás pošlou domů. Vzal jsem auto a dojel si do Třince. Tam si mě už nechali, domů mě nepustili a brzy jsem šel na operaci,\"" popisuje severočeskou realitu ve zdravotnictví další muž u petičního stánku.

Není divu, že se petice v Orlové utěšeně plnila podpisy. Petice navíc dál zůstává k podpisu na radnici a v kulturním domě. \""Tady je to snazší než kdekoli jinde. Protože to, co ostatní regiony nejspíš teprve čeká, už si lidé v Orlové zažili. Sbírání podpisů tady bylo snadné, tady už vědí, co to znamená, když jim krachuje nemocnice,\"" popsal své zážitky z Orlové předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel.


Na chudé zdravotnictví doplácejí pacienti i personál

Trpí nejen pacienti, ale i personál nemocnic. \""Jsme jako otrokyně. Rozpis služeb pro sestřičky je jen cár papíru pro inspektory práce. Pracuje se podle momentální situace na úkor našeho osobního života a zdraví,\"" říká v klipu jedna ze zdravotních sester. \""Vedení nám vzkázalo, že máme být rády za možnost dojíst rohlík po pacientovi a že pracujeme v teple. Prý kde jinde bychom měly takové výhody,\"" doplňuje ji druhá.

Stejně se ale v nemocnicích zachází i s lékaři. \""Nebyla jsem první ani poslední. Jako nově nastupující lékařka jsem podepsala dvě pracovní smlouvy. Jednu na standardní pracovní dobu a druhou pro pohotovost - dvě práce za jedny peníze. Nemocnice tak má papírově spoustu smluv, jako by bylo i dost personálu. Ale stejně na běžný provoz nemá peníze, přestože na účtech leží desítky miliard korun. Odešla jsem z oboru,\"" popisuje lékařka, která se své vysněné profese raději vzdala.


Ministr Vojtěch: Je to kampaň a hra na lidi

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přes to všechno označil kampaň proti kolapsu zdravotnictví za \""hru odborářů\"". Osočil se přitom i na koaličního partnera, ČSSD. Sociálním demokratům podle něj jde jen o zviditelnění.

\""Zásadně nesouhlasím s tím, že tady zdravotnictví kolabuje, protože je významně podfinancované. To je lež. Do zdravotnictví jde historický objem peněz, 350 miliard korun. Na zdravotní péči, tedy za pacienty, jde meziročně navíc 26 miliard. Kde je ta krize? Dívám se do čísel, jezdím po republice, hovořím se zdravotníky a krizi opravdu nevidím,\"" uvedl ministr Vojtěch v rozhovoru pro Novinky. \""Celé je to hra na lidi,\"" dodal ministr.

Stejně příkře se na ČSSD dnes obořil premiér Andrej Babiš. Výzvu k jednání o zdravotnictví označil buď za vtip nebo dokonce drzost.


Chcete domácí péči? Smůla. Pojišťovny neplatí dost

S lékaři a sestrami se ale ministr ani premiér na popisu reality rozhodně neshodují. Zcela jinak o stavu zdravotnictví mluví Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče a někdejší zdravotní sestra. \""Opakovaně upozorňujeme, že peněz na zdravotnictví je málo a má to dopady na pacienty. Termín na vyšetření dostávají třeba až za tři měsíce nebo dokonce i půl roku. V některých regionech neseženete zubaře, neurologa, dětské lékaře, ale i další odborné profese. Obrovské problémy jsou v domácí péči - ta už prakticky nemůže přibírat nové pacienty,\"" tvrdí Dagmar Žitníková.

Nijak lépe na tom není ani personál nemocnic. \""Tam jsou obrovské personální problémy. V každé české nemocnici se dnes porušuje zákoník práce. V každé české nemocnici jsou dnes zaměstnanci přetěžováni. A v každé české nemocnici jsou dnes uzavřená některá oddělení, protože tam nemá kdo pracovat,\"" dodala Žitníková.

Videoklip končí sugestivní otázkou, která se obrací i k pacientům a veřejnosti: \""Jak máme na hranici fyzických i psychických sil zachraňovat životy? Zdravotnictví kolabuje. Věříte nám nebo politikům?\""


David Garkisch

Reprofoto: 9pkz.czreklama

reklama


Mohlo by vás zajímat

reklama

reklama