Hlavička
16/03/2020

Karanténa v Česku. Lidé smí do práce, na nákup a domů. Platí i výjimky

Vláda uvalila na celou zemi karanténu. Kvůli šíření koronaviru zpřísnila dosavadní opatření – lidé mají omezit pohyb na veřejnosti i kontakty mezi sebou. Uzavřeno je dokonce několik obcí, lidé je nesmějí opustit ani do nich vejít. Nejnověji je potvrzeno 344 případů nákazy.

reklama

reklama

Od dnešní půlnoci platí pro celé Česko karanténa vyhlášená vládou kvůli šíření nákazy novým koronavirem. Jejím smyslem je co možná nejvíce snížit vzájemný kontakt lidí, a tím i šíření viru. Zavřené jsou restaurace i většina obchodů.

Podobně reagují i další státy – uzavírají hranice, školy, zakazují větší shromáždění lidí a omezují služby a provoz restaurací či obchodů. Evropská unie dokonce dočasně zakáže do schengenského prostoru vstup cizincům z jiných zemí. Celkově ve světě překročil počet obětí nákazy sedm tisíc.


reklama

V Praze do MHD už jen s rouškou

Největší počet potvrzených případů nákazy je v Praze, kde lékaři evidují už 116 pacientů. Celkově je teď v Česku 334 lidí s potvrzenou nákazou. Jen za dnešek tak přibylo 46 diagnostikovaných pacientů. Ruší se plánované, ale odkladné zákroky a vyšetření, návštěvám se uzavírají nemocnice, sociální zařízení, a dokonce i věznice. Uzavřená je většina hraničních přechodů a od dnešního večera na nich kromě policie a celníků hlídkuje i téměř tisícovka vojáků.

Vyhlášená preventivní opatření dopadla i na vládu, která dnes zasedala pomocí videokonference. Při svém jednání mimo jiné zmírnila některá opatření a znovu otevřela například maloobchodní prodej textilu a galanterie.

Naopak třeba Praha přitvrdila a podle oznámení primátora Zdeňka Hřiba budou muset od půlnoci všichni lidé v pražské veřejné dopravě muset nosit roušku. Postačí k tomu ovšem i ty doma vyrobené nebo jen šátky či šály. Povinné bude, aby lidé měli zakrytá ústa a nos.


Obce v izolaci

Po Praze je nejvíce potvrzených pacientů na Olomoucku, navíc jejich počet skokově narostl. Hygienici proto přistoupili k nejpřísnějšímu opatření a uzavřeli tam hned dvě desítky obcí, z nichž není možné odejít ani do nich vstoupit. V této karanténě je v regionu zhruba asi 24 tisíc lidí.

Opatření vyhlášené hygieniky zatím na dva týdny se týká celkem jednadvaceti obcí. S nakaženými lidmi tam přišlo do kontaktu asi tisíc lidí. „Je to poměrně velký počet lidí, proto se hygienici rozhodli pro toto uzavření,“ řekl k tomu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Virus do regionu patrně zanesl manželský pár, který se vrátil z Itálie. Přes další lidi se pak nakazili i školáci ze dvou základních škol a počet nemocných začal narůstat. Jde o lokality kolem obcí Uničov a Litovel. Kromě nich jsou v karanténě také lidé z obcí Chořelice, Chudobín, Myslechovice, Nasobůrky, Nová Ves u Litovle, Rozvadovice, Savín, Tři Dvory u Litovle, Unčovice, Víska u Litovle, Benkov u Střelic, Brníčko, Dětřichov, Dolní Sukolom, Horní Sukolom, Nová Dědina u Uničova, Renoty a Střelice u Litovle.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama