Hlavička
Rady a tipy -
21/05/2019

Kdy máte právo na cestovní náhrady za dopravu do nemocnice? Kde žádat?

Záchranáři si stěžují, že jejich sanitky někdy lidé zneužívají jako taxislužbu do nemocnice. Za jistých okolností ovšem pacienti nárok na převoz třeba na vyšetření mají. A pojišťovna jim případně zaplatí i cestovní náklady, pokud se rozhodnou cestovat soukromým autem.

reklama

reklama

Především je potřeba upozornit, že záchranná služba jako transport do nemocnice funguje skutečně pouze pro akutní případy. Její zneužívání je ale tak časté, že Ministerstvo zdravotnictví společně s poslanci i pojišťovnami připravuje zákon, který by tomu měl zabránit.

Zatím nemá konkrétní obrysy, ale podle návrhů by lidé výjezd sanitky předem zaplatili a pak by jim byl obnos buď vrácen, nebo by se prostě vymáhala úhrada nákladů, pokud by se ukázalo, že záchranku zjevně zneužili.


reklama

Záchranáři: Nebudou se lidé bát zavolat o pomoc?

Úvaha má také své kritiky, nezřídka právě mezi záchranáři. Obávají se, že se pak lidé budou bát si přivolat pomoc, i když půjde o oprávněný případ. Upozorňují také, že v 80 procentech všech případů si sanitku nevolá pacient, ale někdo jiný, a nebylo by tak jasné, po kom případné náklady vymáhat.

„U nadbytečných výjezdů nejde v drtivé většině o úmyslné zneužívání, ale o případy, kdy volající prostě neví, jak má postupovat,“ řekla mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.


Na plánovanou cestu k lékaři jen se zdravotním transportem

Ne každý pacient ale tuší, že někdy má na odvoz do nemocnice, k hospitalizaci či na vyšetření a zpět domů nárok. A dokonce si může vybrat, jestli se do nemocnice nechá dopravit sanitkou, nebo soukromým autem. V druhém případě mu pak jeho zdravotní pojišťovna proplatí náklady podle ujetých kilometrů.

Stále je třeba mít na paměti, že nejde o služby rychlé záchranky. Jde o takzvaný zdravotní transport prostřednictvím vozů zdravotnické dopravní služby. 


O nároku pacienta na cestu rozhoduje ošetřující lékař

O tom, jestli má pacient na transport do nemocnice nebo proplacení cestovních nákladů právo, rozhoduje ošetřující lékař. Platí jednoduchá podmínka: zdravotní stav pacienta neumožňuje přepravu běžným způsobem. Ono by taky bylo trochu nelidské hnát třeba na kontrolu do nemocnice pacienta se zlomenýma nohama autobusem.

Máte-li tedy typicky potíže s pohybem, zvlášť kvůli charakteru své nemoci či úrazu, neváhejte se ošetřujícího lékaře zeptat na možnost transportu. Lékař pak vystaví tzv. příkaz ke zdravotnímu transportu.


Vybrat si můžete mezi sanitkou i vlastním autem

Kterých cest se to týká? Nejen těch do nemocnice nebo na vyšetření, ale i těch zpátečních domů. Zdravotní transport by vás měl dopravit z i do místa trvalého nebo přechodného pobytu nebo do ústavu sociální péče.

Pacient má před sebou dvě volby. Může si vybrat transportní sanitku nebo zvolit soukromé auto. Může být jeho vlastní, ale nesmí sedět za volantem. „Zdůrazňujeme, že vozidlo musí řídit jiná osoba než pacient. Tento požadavek koresponduje s tím, že jde o pacienta, jehož aktuální zdravotní stav neumožňuje přepravu běžným způsobem, a takový zdravotní stav samozřejmě neumožňuje ani řídit vozidlo,“ vysvětlil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý.

Pokud se rozhodnete pro cestu soukromým autem, třeba se svým blízkým, vyžádejte si u lékaře jiný formulář – tiskopis Vyúčtování náhrady cestovních nákladů soukromým vozidlem.


Cesty hromadnou dopravou se neproplácejí

Kdy nárok na cestovní náklady nemáte? Například pokud cestujete hromadnou dopravou, použité jízdenky můžete s klidným srdcem zahodit. Takové cestování pojišťovny neproplácejí.

Nerozhoduje ani to, že pacient cestuje na dlouhou vzdálenost nebo že je po trase špatná dopravní dostupnost. Pokud to nevyžaduje jeho stav, nárok na odvoz ani na náklady za cestu nemá.


Vozíte babičku k lékaři často? Žádný problém

Zákon myslí i na to, že třeba s nemohoucím blízkým jezdíte k lékaři nebo do nemocnice často a opakovaně. Aby si pacient nemusel vyřizovat každou cestu zvlášť, může na jeden tiskopis vypsat celkem deset jízd tam i zpět.

„Vždy musí být vyplněna kolonka důvod k transportu, přičemž je nutné uvést zdravotní zdůvodnění. Vyjádření typu ‚vyšetření‘ nelze považovat za zdůvodnění. K potvrzení o absolvovaném vyšetření slouží druhá strana dokladu. Kdyby cílový poskytovatel zdravotních služeb z jakéhokoliv důvodu návštěvu pacienta nepotvrdil, nárok na proplacení cestovních nákladů zaniká,“ upozornil mluvčí VZP Oldřich Tichý.


Nečekejte závratné částky. Je to šest korun na kilometr

Na převážení babičky do nemocnice soukromým autem ale rozhodně nikdo závratně nevydělá. Peněžní náhrada pokrývá opravdu spíše hrubé náklady. „Výše úhrady je stanovena v souladu s cenovým předpisem Ministerstva zdravotnictví ve výši 6,10 Kč za 1 km,“ dodal mluvčí VZP. 

Důležité je také upozornit, že se proplácí pouze počet ujetých kilometrů za nejkratší cestu z místa výjezdu do místa určení, a to vždy jen jízdy s pacientem.

Pojišťovny navíc proplácejí cesty jen do nejbližší nemocnice nebo smluvního zdravotnického zařízení, kde jsou schopni pacientovi vyšetření nebo zákrok poskytnout. Pokud si tedy zvolíte nemocnici přes polovinu republiky, přestože by bylo možné vás vyšetřit či operovat v místě, nárok na tyto cestovní náklady nemáte.


David Garkisch

Ilustrační foto: Falck.cz


reklama

reklama


reklama

reklama