Hlavička
01/03/2020

Koronavirus dorazil i do Česka. Potvrzení jsou tři pacienti. Všichni v izolaci

Podle očekávání dorazil nový koronavirus Covid-19 i do České republiky.Ministr zdravotnictví Adama Vojtěch oznámil tři potvrzené pacienty, dva v Praze, jednoho v Ústí nad Labem. Ani jeden z nich nemá závažný průběh nemoci a všichni jsou izolováni na infekčních odděleních.

reklama

reklama

Všichni tři pacienti si nákazu patrně přivezli z Itálie, protože tam v předchozích dnech pobývali. Zdravotnický systém zafungoval podle všech pravidel. Pozitivní pacienti jsou izolovaní, jejich blízcí v karanténně a jsou rovněž sledovaní.


Zdravotníci fungují podle pravidel

reklama

Postup zdravotníků u podezření na nákazu virem Covid-19 ilustruje hned první případ osmašedesátiletého muže. Ten je od včerejška v izolaci na infekčním oddělení Nemocnice Na Bulovce. Ještě předtím byl ovšem v domácí karanténě, protože se vrátil z rizikové oblasti v italském městě Udine, kde byl na univerzitní konferenci. \""Po návratu byl v karanténě. U jednoho z jeho italských kolegů byla potvrzena nemoc COVID-19,\"" popsal tento případ ministr Vojtěch na dnešní mimořádné tiskové konferenci. Po pozitivním testu byl muž převezen do izolace.

Další nakaženou je jednadvacetiletá americká studentka, která v Česku ani nežije. Studuje na univerzitě v Miláně a do Prahy přijela jako turistka. \""Při cestě do Prahy se zhoršil její zdravotní stav, vyšetřena byla v nemocnici v Motole. Je s ní nakládáno jako s potenciálně infekčním pacientem,\"" uvedl Adam Vojtěch. I tato žena je hospitalizována na infekčním oddělení Nemocnice Na Bulovce.

Protože pacientka cestovala společně s další studentkou z Ekvádoru, je i ta v karanténě. První testy na virus Covid-19 u ní byly negativní, ale lékaři je chtějí opakovat zítra.

Třetím potvrzeným nakaženým je čtyřiačtyřicetiletý muž. Nakazil se na dovolené na lyžích v severní Itálii, kde byl i s rodinou. Všichni tito blízcí jsou teď v karanténě a lékaři je sledují, ale nákazu u nich zatím neobjevili. \""Cestoval autem s rodinou. Ta zatím žádné příznaky nemá. Umístili jsme je do domácí karantény a budou dále testováni,\"" řekl ministr Vojtěch.


(připravujeme další podrobnosti)


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0reklama

reklama

reklama

reklama