Hlavička
Kauzy -
17/02/2021

Koronavirus je čínská biologická zbraň, unikla jim, kázal Duka věřícím

Český kardinál Dominik Duka považuje koronavirus za uniklou čínskou biologickou zbraň, sdělil to věřícím ve svém kázání. Podle něj o původu viru vojenští specialisté vědí, ale nesmí to prozradit. Za šíření fám sklidil kardinál od lékařů a odborníků tvrdou kritiku.

reklama

reklamareklama

Překvapivé výroky zaznívají na dvacetiminutové nahrávce kázání kardinála Duky v katedrále svatého Víta z počátku února. Na nahrávku a její obsah upozornila televize CNN Prima News. Poté, co se o Dukovy výroky začala zajímat média, je Arcibiskupství pražské mírní tím, že jde jen o hypotézu. Přesto je prý Dukovi potvrdili „představitelé naší armády“. Ta to ovšem popřela.Duka: Vojáci o tom nesmí mluvit nebo se bojí


Nejspíš ani kardinál netušil, jakou bouři kritiky jeho kázání vyvolá. Nejen, že se proti němu ohradila armáda, kázání okamžitě odsoudili i přední čeští experti na koronavirovou epidemii a virologii.


Duka nejprve zmínil Česko jako jednu z nejvíce ateistických zemí světa, ve které ale i přes pandemii zůstávají chrámy věřícím otevřené. Pak se dostal ke kontroverzní pasáži o původu viru. „Teď, v této situaci, je nejhorší čínský virus, únik biologické zbraně. O tom jsou přesvědčeni všichni vojenští specialisté po celém světě, kteří se to buď bojí říci, nebo to nesmí říci. (...) Pro křesťany je to ale stejná situace jako předtím. Musíme překročit hranici smrti. Stejně jako po narození, kdy jsme skončili v náruči matky, tak skončíme v náruči boží,“ prohlásil Dominik Duka.


Svá slova podložil údajnými informacemi od „vojenských specialistů“, kteří ale musí konspirativně mlčet. „Jsou o tom přesvědčeni všichni vojenští specialisté na celém světě, kteří se to buď bojí říci, nebo to nesmí říci,“ řekl také Duka.


Nakonec se ještě s mírnou výhrůžkou rozhovořil o tom, jak koronavirus naši společnost a vědu doběhl: „Neviditelný virus si s námi poradí a také s celou vědeckou či vyspělou společností. Se společností, která se snaží pomoci, ale nejde jí to.“Armáda: Žádný takový důkaz nemáme, spekulovat odmítáme


Přestože se Arcibiskupství pražské snažilo slova svého kardinála zmírnit, příliš se to nepovedlo. „Pan kardinál se s tímto názorem setkal jak v zahraničím tisku, tak mezi vybranými představiteli naší armády. Považuje ho za pouhou hypotézu. Podstata jeho kázání byla úplně o něčem jiném,“ reagoval na CNN Prima News mluvčí arcibiskupství Jiří Prinz.


Jenže Duka ve svém kázání nikde neuvedl, že jde „jen“ o hypotézu, jak arcibiskupství tvrdí, ale jeho výroky jsou naopak poměrně jasné a přímé. Arcibiskupství se na podporu kardinálových tvrzení tentokrát odvolalo také na „vybrané představitele naší armády“.


To vyvolalo pochopitelně další reakci ministerstva obrany, skrze níž se armáda od výroků distancovala. „Žádný takový důkaz nemáme, ani jsme ho nikdy nikde neprezentovali. Původ viru se nyní snažit zjistit Světová zdravotnická organizace. My vyčkáme, k jakému vyjádření dojdou odborníci. Spekulovat odmítáme,“ řekl Českému rozhlasu mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.Experti: Naprosto skandální, nesmysl, šíření dezinformací


Zatímco ministerstvo ještě použilo poměrně diplomatickou a neutrální formu popření, lékaře a odborníky výroky takříkajíc zvedly ze židle. „To, co jsem slyšel, je naprosto skandální. Pan kardinál se stává šiřitelem falešných zpráv. Jsem také katolík a stydím se a je mi trapně, že naše církev má v čele takového člověka,” uvedl imunolog profesor Václav Hořejší.


Podle něj o umělém původu viru mluví lidé, kteří k tomu mají pouze politické a ideologické důvody. „Nejde jim o pravdivé vyjádření, ale míchají do toho své předsudky. Nejhorší je, když se k tomu sníží vlivní a vzdělaní lidé, kteří mají nějakou zodpovědnost. To, co předvedl pan kardinál, je skandál,“ dodal molekulární imunolog Hořejší.


Na kardinálovy výroky reagoval také další přední český imunolog, biochemik a profesor patologie působící na Alabamské univerzitě Zdeněk Hel. „Vážený pane kardinále, neexistuje žádný vědecký důkaz, že virus SARS-CoV-2 byl vyvinut jako biologická zbraň. Se vší úctou, šíříte nepravdy,“ vzkázal Dukovi na Twitteru imunolog Hel, mimo jiné zakládající člen odborné Iniciativy Sníh, která se covidem a osvětou o viru zabývá.


Svou reakci pak ještě rozvedl: „Nebezpečí vývoje nových biologických zbraní a jejich zneužití, obzvláště v rukou teroristů, je skutečně veliké. Je totiž stále snadnější takové zbraně vyrobit. Abychom této hrozbě v budoucnosti úspěšně čelili, nesmíme připustit rozšiřování dezinformací, obzvláště z úst autorit,“ dodal v dalším příspěvku na Twitter imunolog Zdeněk Hel.WHO: Umělý původ viru je „extrémně nepravděpodobný“


Po původu koronaviru se dosud pátrá. Zrovna před týdnem skončila mise Světové zdravotnické organizace WHO v čínském městě Wu-chan, kde byly loni zachyceny jedny z prvních případů nákazy.


Ačkoliv WHO zatím jednoznačně neurčila místo a přesný původ viru, pomohla její mise prozkoumat i teorii, že virus je umělého původu a unikl z wu-chanských laboratoří. Ve svém závěru mise WHO téměř vyloučila, že by virus byl člověkem vyrobený a že by jeho zdrojem byl únik z laboratoře. Označila to za „extrémně nepravděpodobné“. Více v článku Covid nepochází z laboratoře, zjistila WHO. Vyvinul se asi u zvířat


Zatím se drtivá většina odborníků ve světě přiklání k nejpravděpodobnější hypotéze, že se virus vyvinul u zvířat, patrně u netopýrů a přes dalšího zvířecího mezihostitele se přenesl na člověka.David Garkisch


Foto: Claude Truong-Ngoc, Wikimedia.org, CC BY-SA 3.0
reklama

reklama


reklama

reklama