Hlavička
11/07/2020

Koronavirus z dovolené v cizině? Už si ho domů přivezli první Češi

Hygienici zachytili první případy Čechů, kteří se nakazili koronavirem na letní dovolené v zahraničí. Testy u nich po návratu odhalily covid-19. Úřady ale nezveřejnily, z jakých zemí lidé přicestovali. Například Chorvatsko znovu zpřísňuje ochranná opatření, případů přibývá.

reklama

reklama

Hygienici sice vědí, odkud si Češi nechtěnou nákazu přivezli, ale ministerstvo zdravotnictví to zatím neupřesnilo. \""Již jsme zaregistrovali první případy nákazy u osob, které se vrátily z dovolené,\"" pouze potvrdila serveru Lidovky.cz Gabriela Štěpanyová, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Stejným způsobem se do země  dostal koronavirus poprvé v březnu, když si ho z lyžování v tehdy těžce postižené Itálii přivezlo několik českých turistů. Tentokrát je však virus už v celém světě a hned v několika evropských státech se situace aktuálně zhoršuje a případů přibývá.


reklama

Turisté musí do karantény a izolace

Nakažené české turisty a jejich blízké čeká nařízená karanténa a izolace. Její pravidla tento týden ministerstvo zdravotnictví pozměnilo. Dosud karanténu nemocných ukončil jen negativní test, teď to bude snazší. Karanténa skončí pokud lidé nebudou dva týdny vykazovat žádné příznaky onemocnění covid-19 nebo jim projevy nemoci už ustoupily a nejméně čtyři dny se u pacientů neobjevují.

Vzhledem k tomu, že letní sezóna ještě není ani v polovině, lze očekávat, že čeští turisté budou nákazu importovat častěji. Experti se obávají toho, že se tak i přes slabou turistickou sezónu mohou po celém světě šířit agresivnější kmeny koronaviru SARS-CoV-2.


Situace se zhoršuje v Chorvatsku, Srbsku a Černé Hoře

Situace se přitom u mnoha našich evropských sousedů zhoršuje. Chorvatsko, které patří k nejoblíbenějším dovolenkovým cílům Čechů, od pondělí znovu zavádí povinné nošení roušek v uzavřených prostorách - na úřadech, v obchodech i v restauracích - a to pro zaměstnance i zákazníky. Během posledního dne v Chorvatsku přibylo 140 nakažených, což je v této zemi dosud nejvyšší číslo.

Vůči jiným státům naopak zpřísňuje opatření samo Česko. Změnil se tzv. semafor, který upozorňuje na bezpečné a rizikové země. Srbsko a Černá Hora se nově přesouvají z kategorie zelených zemí do kategorie červených mimounijních zemí, pro které platí specifická ochranná opatření. Na seznamu červených zemí v rámci EU zůstává i nadále Švédsko. 


I pro Švédsko platí na semaforu červená

V Srbsku a v Černé Hoře za poslední týden vysoce narostl počet nakažených, který teď dělá více než 50 pozitivních případů na 100 tisíc obyvatel. Česká republika proto tyto země přesunula mezi rizikové a jejich obyvatelé k nám mohou cestovat jen z důležitých důvodů a pod podmínkou absolvování testu na covid-19 s negativním výsledkem. Pokud test odmítnou, musí se podrobit dvoutýdenní karanténě.

Vysoké riziko nákazy přetrvává také ve Švédsku, kde je stále nepříznivá epidemiologická situace. Po návratu ze zemí EU z červené kategorie jako je Švédsko, je nutné prokázat se opět negativním anebo nastoupit do karantény. Tahle povinnost platí jak pro české občany, tak pro občany z těchto zemí EU. Na přicestování ze zelených zemí s nízkým rizikem nákazy se naopak nevztahují žádná omezení. ­


Karvinsko je stále největší ohnisko, Kutnohorsko nejnovější

V Česku v neděli přibylo 53 nově potvrzených případů nákazy a v tuto chvíli se tak s koronavirem léčí 4 536 lidí. Celkem v zemi hygienici dosud odhalili 13 115 lidí, kteří se koronavirem nakazili. Největším tuzemským ohniskem nemoci nadále zůstává Karvinsko, kde stále platí ochranná opatření.

Zatím posledním novým ohniskem je celý kutnohorský okres, kde hygienici opět lidem nařídili nosit roušky ve všech uzavřených veřejných prostorech. Jsou tam i omezené hromadné akce na 300 lidí, resp. na 200 ve vnitřních prostorech nebo nařízené dvoumetrové rozestupy mezi lidmi.

Nákaza na Kutnohorsku vypukla v Církvici, v tamní pobočce firmy HR Partner CZE, kam ji patrně zanesl uchazeč o zaměstnání. Nejprve hygienici odhalili třináct nemocných, později se objevili další a firma raději pobočku uzavřela.

Koronavirus to už ale nezastavilo. Nově testy prokázaly covid-19 u tří zaměstnanců firmy Foxconn v Kutné Hoře. Podle všeho se nakazili právě v Církvici. Hygienici poslali devatenáct jejich kolegů do izolace a v neděli je budou testovat.


Jihlavský magistrát sám na sebe uvalil povinné roušky

Koronavirus se nově ukázal také na magistrátu města Jihlavy, kde onemocněla jedna z externích spolupracovnic. Vedení města i úředníci magistrátu hned podstoupili testy - všichni s negativním výsledkem. Hygienici teď zjišťují, s kým byla nemocná žena v kontaktu, čekají na výsledky sedmi desítek testů a další připravují.

V celém Česku je teď podle ministerstva práce a sociálních věcí v izolaci 3 200 lidí, od začátku pandemie jich bylo téměř 60 tisíc.


David Garkisch

Ilustrační foto: Piqsels.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama