Krize zasáhla i soukromé lékaře. Není jich dost, škodí to pacientům

Sehnat praktického lékaře je na mnoha místech v zemi docela oříšek. Krize zdravotnictví totiž zasáhla už i soukromé lékaře. Je jich nedostatek, podobně jako v nemocnicích...

Znají to zejména rodiče malých dětí, kteří se pro ně snaží sehnat praktického lékaře. Leckde takoví doktoři prostě došli. Praktici stárnou, odcházejí na odpočinek a nemá je kdo nahradit. Jejich pacienti zůstávají bezprizorní. A nejde jen o praktiky, scházejí třeba i oční lékaři nebo zubaři.


Tristní stav dokládají e-maily, ve kterých si iniciativě Zdravotnictví volá o pomoc stěžují i sami soukromí lékaři. Krize českého zdravotnictví se totiž netýká jen nemocnic a jejich personálu, ale právě i těchto lékařů.


V některých regionech je zkrátka lékařů nedostatek, a proto ti, kteří zde působí, mají na starost neúměrně velké množství pacientů. Čekací doba na vyšetření se tak může protahovat až na několik měsíců a lékaři pracují pod velkým tlakem. Navíc už často z kapacitních důvodů ani nemohou přijímat nové pacienty.


Dvě lékařky na dvacet tisíc pacientů!


Do e-mailové schránky iniciativy Zdravotnictví volá o pomoc dorazila i celá řada kritických zkušeností od soukromých lékařů. Pro příklad ukázka z praxe v Jihočeském kraji – v okrese Český Krumlov se po úmrtí očního lékaře v Kaplici nepovedlo získat za něj náhradu. Protože si místní pacienti oprávněně stěžovali, bylo zde v roce 2015 z podnětu VZP dvakrát vypsáno výběrové řízení, do kterého se nikdo nepřihlásil.


Dvě oční lékařky, které v této oblasti působí, tak mají zaregistrováno kolem 20 000 lidí. To je dvakrát tolik, než je běžné v nedalekých Českých Budějovicích. Čekací doba na vyšetření je kvůli tomu tři až čtyři měsíce a nové pacienty mohou lékařky přijmout jen v případě skutečně akutního stavu.


ČLK varuje: Lékaři nejsou a bude jich ubývat


Bohužel nedostatek lékařů takzvané primární péče se týká i dalších oblastí ČR. Česká lékařská komora (ČLK) například upozorňuje na očekávanou alarmující nedostupnost praktických lékařů pro dospělé i pro děti a dorost na Mostecku.


Jednou z příčin této rizikové situace, jak setrvale varuje ČLK, je velké procento praktických lékařů, kteří již dosáhli důchodového věku. Pokud se zároveň přidá nedostatek mladých lidí se zájmem o tento obor, který je už nyní na fakultách patrný, může být v příštích letech primární péče o obyvatelstvo některých regionů ohrožena. Stávající ambulantní specialisté nejsou schopni z kapacitních důvodů ošetřit více pacientů, přesto zdravotní pojišťovny neumožňují otevření nových ambulancí.


Sehnat v okrese praktika pro dítě? Nemožné


Dopady na pacienty jsou zřejmé. Dokládá je i e-mail soukromého lékaře z Příbramska, který potvrzuje, že nedostatek praktiků v jeho regionu už poškozuje nemocné děti a jejich rodiče: „V okrese Příbram bývá pro rodiče velmi obtížné zajistit praktického lékaře pro své dítě. Opakovaně jsem se setkal se situací, kdy rodič obtelefonoval celý seznam lékařů v okrese a nebyl úspěšný ani u jednoho. Bohužel se to ve zvýšené míře týká dětí s nějakým zdravotním problémem či v komplikované sociální situaci, u kterých je předpoklad větší časové náročnosti péče. Situace je o to tíživější, že další dosluhující lékaři plánují uzavření svých praxí.“


Zdravotnictvivolaopomoc.cz

Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Osm lidí dostalo po operaci ve Frýdlantu otravu krve. Už leží jinde

Smrt pacienta odhalila stav nemocnic: lékař na 70 pacientů, i bez atestace