Hlavička
Zprávy -
23/10/2019

Kubek: Prezident není zdráv. Měl by o svém stavu informovat pravdivě

Jak je na tom Miloš Zeman se zdravím? Spekulace přiživil jeho nedávný \""rekondiční\"" pobyt v nemocnici. Nejnověji i šéf lékařské komory Milan Kubek prohlásil, že prezident viditelně není zdráv a veřejnost by měla mít o jeho stavu pravdivé informace. Ty se dozví možná zítra.

reklama

reklama

Mají voliči a občané Česka znát prezidentův zdravotní stav? K těm, co se k takovému názoru přiklánějí, se přidal také prezident České lékařské komory Milan Kubek. Odůvodnil to mimo jiné tím, že Miloš Zeman je vrchním velitelem ozbrojených sil.


Rekondiční pobyt? To nemocnice neznají

reklama

Kubek se k prezidentově zdravotnímu stavu vyjádřil v rozhovoru pro Českou televizi. Podle něj je i v Zemanově vlastním zájmu rozptýlit spekulace posledních dnů. \""Každý na první pohled vidí, a nemusí být lékař, že pan prezident není zdráv, takže tady ty informace prostě nesedí,\"" okomentoval Kubek Zemanova vlastní slova, že mu „srdce bije jako zvon a plíce jsou čisté, jako by to nebyl kuřák\"".

Zeman strávil čtyři dny v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích (ÚVN), kde byl podle mluvčího Jiřího Ovčáčka na \""rekondičním pobytu\"". Takovou službu přitom nemocnice nenabízejí, protože se v nich léčí. Podle Hradu ovšem Zeman v ÚVN podstoupil pouze rehabilitace a dostal také infuze, které mu měly dodat minerály.


Kubek: Občané mají na zprávy o zdraví prezidenta právo

Kubek zjevně optimistickým prohlášením o čistých plicích a srdci \""jako zvon\"" příliš nevěří. \""Všichni víme, že je to starý muž. Všichni vidíme, že mu síly ubývají, a je jasné, že není zcela zdráv. (...) Pan prezident by měl ve svém vlastním zájmu informovat a měl by informovat pravdivě. Nemusí zacházet do nějakých, bůhvíjakých intimních detailů,\"" uvedl Kubek v rozhovoru pro ČT.

\""Jako občané máme právo vědět, v jakém zdravotním stavu prezident je, to patří k západní demokratické kultuře. Pokud nechtějí politici ztratit důvěru občanů, nemohou přece lhát. Není přece žádná ostuda být nemocný,\"" dodal.


Lékaři vydají \""shrnutí\"" prezidentových nemocí zítra

Zeman dnes navštívil Sněmovnu, aby před poslanci podpořil návrh státního rozpočtu. Při odchodu slíbil, že zítra ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral zveřejní jeho kompletní zdravotní dokumentaci. \""Pan doktor Zavoral ve čtvrtek zveřejní moji kompletní zdravotní dokumentaci, ze které vyplývá, že můj jediný problém jsou bolavé nohy,\"" uvedl Zeman.

Jenže už vzápětí prezidentovy výroky mírnil náměstek ÚVN Ivan Jeřábek. \""Celá dokumentace určitě nebude k dispozici, to nám ani nepovoluje zákon. Nicméně, bylo domluveno s reprezentanty, tedy mluvčím Hradu a tak podobně, že vydáme nějaké definitivní shrnutí toho léčebného a rehabilitačního postupu, takže to bude k dispozici zítra písemně včetně shrnutí těch dosavadních nálezů, a eventuálně doporučení dalšího postupu,\"" vysvětlil náměstek na Radiožurnálu.


David Garkisch

Foto: Wikipedia.org, CC 3.0, autor Chmee2reklama

reklama

reklama

reklama