Hlavička
30/10/2019

Kubek: Zvyšování platů v Česku? Pro ministra 16 tisíc, primářovi 15 stovek

Zatímco zdravotníci musí o své platy bojovat, platy politiků rostou automaticky. A také mnohem víc, upozorňuje ve svém komentáři prezident České lékařské komory Milan Kubek. Píše i o nerovnosti mezi platy a mzdami v nemocnicích a záměrném rozeštvávání zdravotníků.

reklama

reklama

\""Je opravdu těžké uvěřit tomu, že personálně zdevastované zdravotnictví je prioritou naší vlády,\"" říká Milan Kubek (celý komentář viz níže) a argumentuje nejnovější platovou politikou vlády ve zdravotnictví. Nejenže nedokázala - i na návrh lékařské komory - sjednotit platy a mzdy v různých nemocnicích, ale ještě se mezi zdravotníky pokusila vrazit klín.

Na platech si polepší především sestry, výrazně méně pak mladí lékaři a úplně nejmíň starší a zkušení lékaři. Podle Kubka je navrhované zvyšování platů nejen nedostatečné, ale i urážlivé. \""Tímto krokem se ministerstvo zdravotnictví pokusilo rozdělit lékaře a zdravotní sestry a zabránit tomu, aby jejich odborové organizace spolupracovaly při prosazování oprávněných zájmů,\"" vysvětluje prezident lékařské komory.

Všímá si toho, jak jsou si někteří lidé rovní a jiní rovnější. Zatímco lékaři a sestry za své platy musí bojovat, politici si jejich automatické zvýšení odhlasovali loni. Ministři, poslanci, senátoři i prezident - ti všichni si od ledna polepší o deset procent. Zatímco například primáři vzroste plat o 1500 korun, ministr zdravotnictví dostane každý měsíc 16 tisíc navíc...

reklama

(gar)


Milan Kubek: Pro ministra 16 tisíc, pro primáře 15 stovek

Na základě usnesení minulé vlády se v letech 2017 a 2018 zvyšovaly tarifní platy lékařů i dalších zdravotníků pracujících ve státních nemocnicích vždy o 10 %. Další obdobné 10% zvýšení platových tarifů slibovala původně vláda i pro rok 2019, avšak tentokrát svůj slib nedodržela. Nařízením vlády byly od 1. 1. 2019 zvýšeny tarifní platy o 7 % pro lékaře v platových třídách 11-13 a o pouhá 2 % pro plně kvalifikované lékaře v platových třídách 14-16.

Zatímco pro lékaře tak bylo letošní navýšení tarifů žalostné až urážející, sestry jsou na tom výrazně lépe. Všem sestrám vzrostl tarif o 7 % a navíc sestry ve směnném provozu by měly každý měsíc dostávat dalších 5000 Kč ve formě příplatku. Tímto krokem se ministerstvo zdravotnictví pokusilo rozdělit lékaře a zdravotní sestry a zabránit tomu, aby jejich odborové organizace spolupracovaly při prosazování oprávněných zájmů zdravotníků zaměstnanců.

Příjmy zdravotníků ve státních nemocnicích, kteří jsou placeni podle státní tarifních tabulek, jsou stále výrazně vyšší než mzdy za obdobnou práci například v akciových společnostech. ČLK proto podporovala návrh na novelu zákoníku práce, která by uložila všem nemocnicím povinnost odměňovat zdravotníky v režimu platu, což by znamenalo povinnost respektovat státní tarifní tabulky. Návrh příslušné novely však vláda nepředložila.

Od 1. ledna 2020 vláda navrhuje zvýšit platové tarify zaměstnanců ve veřejných službách a správě rovnoměrně o 1 500 Kč měsíčně, s výjimkou pedagogických pracovníků, u nichž se navrhuje rovnoměrné zvýšení o 2 700 Kč měsíčně. Zároveň má dojít ke zrušení tzv. základní tarifní tabulky a tím ke zvýšení platů zaměstnanců podle ní odměňovaných o další 3,5%. Toto se zdravotníků netýká. Podle návrhu tak bude pokračovat platová nivelizace podle principu, že čím má kdo vyšší kvalifikaci, tím méně se mu zvýší plat. 

Lékařská komora podporuje Lékařský odborový klub (LOK-SČL) a nesouhlasí s další platovou nivelizací. Navrhované zvýšení tarifních platů lékařů o 1 500,- Kč zároveň považujeme za zcela nedostatečné až urážlivé.

Zatímco zdravotníci musí o své platy bojovat, platy politiků rostou automaticky. Poslanci tak letos své platy řešit nemuseli. Platy ministrů, poslanců, senátorů nebo prezidenta vzrostou od příštího ledna o 10 % automaticky. Vyplývá to ze zákona, který loni v listopadu schválila Sněmovna. Plat řadového poslance, který nemá žádnou další funkci, se od ledna zvýší o 8 400,- Kč na 90 800,- Kč a základní plat ministra vzroste o 16 100,- Kč na 173 200,- Kč. 

Je opravdu těžké uvěřit tomu, že personálně zdevastované zdravotnictví je prioritou naší vlády. 

MUDr. Milan Kubek, prezident ČLK


reklama

reklama

reklama

reklama