Hlavička
Zprávy -
04/05/2020

Lékař roku: Záchrana plodu matky, která zemřela, jako čin lidskosti

Pacienti si i letos volili v anketě Lékař roku. Kvůli pandemii koronaviru se vyhlášení muselo obejít bez slavnostního předání cen. Jedním z oceněných je také lékař, který se zasadil o záchranu holčičky matky, u které čtyři měsíce předtím diagnostikovali mozkovou smrt.

reklama

reklama

Práce lékařů si v současné době lidé cení nejspíš více než kdykoli předtím. Už podvanácté si letos lidé volili v anketě, kterou pořádá Unie pacientů, své nejlepší a nejoblíbenější lékaře. Pacienti si je do ankety nominují sami a také svými hlasy rozhodují o celkovém umístění. Vybírají přitom ze tří kategorií – lékař lůžkového oddělení, praktický lékař a lékař specialista.


Téměř zázračná záchrana dítěte

reklama

Kromě hlasování pacientů existují v anketě i tři další kategorie, kde o ocenění rozhodují odborníci. Jeseniovu cenu získává lékař s největším přínosem pro pokrok v medicíně, Hippokratovu cenu lékař, který vykonal čin nebo činy lidskosti a poslední cena se uděluje lékaři za celoživotní přínos medicíně.

Zřejmě právě Hippokratova cena v letošní anketě zaujme veřejnost nejvíc - získává ji lékař, který prokázal nebo vykonal čin lidskosti. Letos se jejím držitelem stal ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus, který pomohl i v tragické situaci na svět dítěti, které by jinde na světě nejspíš zemřelo.

\""Převzal klíčový díl odpovědnosti při záchraně plodu a narození zdravé 2,10 kilogramu vážící holčičky, jejíž matka utrpěla krvácení do mozku a v důsledku toho u ní lékaři prohlásili mozkovou smrt 117 dní před porodem,\"" odůvodnila komise odborníků udělení ceny za čin lidskosti.


Aplikace záchranka pomáhá. Dostala také cenu 

Zvláštní ocenění Unie pacientů získala mobilní aplikace Záchranka, která slouží k rychlému kontaktování zdravotnické záchranné služby. Po stisknutí nouzového tlačítka se odesílá nouzová zpráva a zároveň vytáčí tísňová linka 155. Zároveň záchranáři hned znají přesnou polohu přes GPS, jméno a příjmení, stav baterie v mobilním telefonu, zdravotní a další informace. Více například v článku Aplikace Záchranka: užitečný pomocník v nouzi do mobilu.

Aplikace je plně funkční na území České republiky, Rakouska, Maďarska a na slovenských horách. Obsahuje i databázi automatizovaných externích defibrilátorů. Je přizpůsobená i neslyšícím a nevidomým. Po čtyřech letech od spuštění má téměř 1 300 000 uživatelů a denně ji použije cca 50 lidí v nouzi. (Viz také Aplikace Záchranka na horách i na hladině. Teď přivolá i vodní záchranáře). Registrace i používání aplikace je zdarma.


Za celoživotní přínos dostal ocenění přední český ortoped a traumatolog Dungl

Mezi volbu komise odborníků patří i kategorie Ocenění za celoživotní přínos medicíně. Letos ji získal profesor Pavel Dungl, ortoped a traumatolog a emeritní přednosta Fakultní nemocnice Bulovka. 

Je to přední český ortoped a traumatolog světového formátu, autor mnoha operačních metod léčení vrozeného vykloubení kyčle, zkrácených končetin nebo vrozených deformací nohou. Některé jeho léčebné postupy jsou využívány i v zahraničí a dokonce nesou jeho jméno. 


Pacienti v anketě volili své lékaře

Už kvůli smyslu ankety Lékař roku, pořádané navíc Unií pacientů, jsou možná nejdůležitější ocenění od pacientů. Ti si letos ve třech kategoriích zvolili takto:

Vítěz kategorie: praktický lékař (praktičtí lékaři pro dospělé, praktičtí lékaři pro děti a dorost, rodinní lékaři)

MUDr. Věra Baudyšová, praktická lékařka pro dospělé

Ordinace praktického lékaře Uhlířské Janovice a ordinace Podveky

Vítěz kategorie: lékař lůžkového zařízení (lékaři nemocnic, lékaři léčebných ústavů, lékaři lůžkových oddělení) 

Prof. MUDr. Jan Bartoníček, DrSc., ortoped

přednosta Kliniky ortopedie 1. LF UK a ÚVN Praha

Vítěz kategorie: lékař specialista (lékaři všech odborných ambulancí)

MUDr. Petr Šlemenda, neurolog

Poliklinika Ravak, Příbram


Kvůli epidemii je vyhlášení výsledků skromné

Letos je vyhlašování ankety složitější. \""Vzhledem k současnému nouzovému stavu přistupujeme v tuto chvíli pouze k oficiálnímu vyhlášení výsledků ankety prostřednictvím videozáznamu a této tiskové zprávy. Jakmile se situace uvolní, proběhne slavnostní předání ocenění,\"" uvedl Jiří Hlaveš, předseda Unie pacientů ČR.

„Anketa Lékař roku je koncipována tak, aby zvýšila prestiž lékařského povolání a zároveň dala pacientům i odborné veřejnosti možnost ocenit nejen odborné, ale i lidské kvality těch, kteří pečují o naše zdraví. Také má posilovat dialog mezi lékaři a pacienty a zlepšit interakci mezi nimi,“ vysvětlil Jiří Hlaveš.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixnio.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama