Je to možná trochu svérázný dárek, ale letos vyšel na Mezinárodní den žen zároveň i Světový den ledvin. Autoři české kampaně se proto rozhodli upozornit na zdraví žen s důrazem na ledviny. Ženy jsou totiž v tomto ohledu trochu rizikovější skupinou než muži.
reklama
reklama
Nemoci ledvin jsou zákeřné v tom, že většinou nebolí. Nevíme o nich, dokud opravdu nenastane problém. Skoro polovina lidí se k lékaři dostane až se selháním ledvin. Nemoci ledvin se přitom hlásí svými nenápadnými varovnými příznaky. Včas podchytit se také dají nenáročným kontrolním vyšetřením.
Nemoci ledvin jsou častější, než si většina z nás myslí. Trpí jimi každý desátý člověk, ať už o tom ví nebo ne. Někdy lze nemoc vyléčit, někdy jen utlumit a někdy vede až k dialýze nebo transplantaci ledviny. Vyhlídky pacientů přitom ovlivňuje to, v jaké fázi se nemoc podaří odhalit. Onemocnění ledvin navíc významně zvyšuje riziko mrtvice nebo infarktu. Ledviny zkrátka není dobré podceňovat, i když nás nebolí. Anebo právě proto.
reklama
Zeptejte se příbuzných a sledujte příznaky
Varovné příznaky, že něco s vašimi ledvinami není v pořádku, jsou nenápadné, ale měli bychom si jich všímat. Zejména, pokud se jich hlásí více najednou. Důležitý je i celkový zdravotní stav, kondice a také dokonce rodinná anamnéza, tedy výskyt nemocí ledvin u někoho z přímých příbuzných.
Ledviny filtrují z krve toxiny a odpadní látky a přeměňují je na moč. Pracují (alespoň pro laika) překvapivě výkonně. V klidovém stavu proteče člověku ledvinami asi 1,2 litru krve za pouhou minutu.
Jak odhalit nemoc ledvin včas
Zkuste si odpovědět na následujících pět otázek. Pokud alespoň jednou odpovíte kladně, pak se vás riziko onemocnění ledvin může týkat, protože patříte do rizikové skupiny:
Máte vysoký krevní tlak?
Máte cukrovku?
Vyskytují se ve vaší rodině nemoci ledvin?
Kouříte?
Bylo vám již 50 let?
Odhalit počínající problémy s ledvinami mohou i typické příznaky. K nim patří třeba otékání nohou, stálá únava, ospalost, krev v moči, časté močení nebo dokonce vyšší krevní tlak nebo svědění a suchá kůže. Další věc, která by vás u sebe nebo blízkého mohla upozornit na nemoc ledvin, je zápach z úst nebo pachuť v ústech. Ledviny nepracují správně a toxiny se projevují právě pachutí a zapáchajícím dechem.
U častého močení (nebo močení obecně) si všímejte nejen frekvence močení, ale i její barvy. Pokud je často zakalená , je to nejspíš problém. Stejně tak je varováním, pokud v noci chodíte třikrát a častěji na záchod.
Jedním z typických příznaků je otékání - nohou, lýtek, kotníků, rukou a dalších částí těla. V tom případě vaše ledviny buď nemusí z těla správně vylučovat sodík nebo naopak vylučují příliš mnoho bílkovin. V obou případech jsou projevem otoky.
Udělejte si test a zajděte k lékaři
U žen jsou některá onemocnění ledvin častější než u mužů. Týká se to infekcí ledvin stejně jako infekcí močového ústrojí, které je u žen také častější. Riziko navíc roste v průběhu těhotenství - pro matku i plod.
Riziko roste i s věkem. Celá polovina lidí nad 75 let trpí chronickým onemocněním ledvin, které se ovšem nevyhýbá ani mladším ročníkům. Totéž se týká i obezity. Čím větší nadváhu máte, tím víc vám nemoci ledvin hrozí. Prevence je zdánlivě jednoduchá - zdravý životní styl, pohyb, přiměřená váha, nekouřit a nepít alkohol.
Pokud si myslíte, že máte některé z popsaných příznaků nebo patříte do rizikových skupin, můžete si udělat orientační test o dvanácti otázkách nebo si rovnou naplánovat návštěvu lékaře.
Vyšetření se není proč bát. Lékaři při něm změří krevní tlak, vypočtou BMI index, vyšetří vzorek krve a moči. Někdy vás mohou poslat na ultrazvukové vyšetření ledvin.
David Garkisch
Foto: maxpixel.freegreatpicture.com, CC0 Public Domain
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama