Hlavička
Kauzy -
07/03/2024

Ministerstvo zastavilo v korupční kauze krajských nemocnic 42 podezřelých projektů za 175 milionů korun

Celkem 42 projektů za 175 milionů korun je podezřelých v kauze společnosti Krajská zdravotní (KZ) v Ústí nad Labem a Nemocnice Jihlava. Policie v této souvislosti stíhá deset lidí kvůli podezření z korupce při nákupu zdravotnického materiálu. Proplácení těchto prostředků je zatím zastaveno, zatímco ostatní zastavené platby za projekty z evropských dotací ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) uvolnilo.

reklama

reklama

Jak informovaly Deník N a iRozhlas a Radiožurnál, ministerstvo pro místní rozvoj původně zastavilo financování projektů za téměř miliardu korun.

„Orgány činné v trestním řízení nám sdělily, že předmětem vyšetřování je 42 zakázek v celkové hodnotě 175 milionů korun. Proplácení těchto výdajů zůstává pozastaveno," řekla mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Hešíková. U Krajské zdravotní je to podle ní 39 zakázek, které měly z Evropského fondu pro regionální rozvoj získat 154 milionů, a u jihlavské nemocnice tři zakázky za 21 milionů Kč. Příjemcům z nich dosud nebylo nic proplaceno a zpětné vymáhání peněz nehrozí, doplnila mluvčí MMR.

Únorový zásah a nová opatření

Kauza odstartovala v druhé polovině února letošního roku, kdy Policie ČR zasahovala v sídlech krajských nemocnic a následně začala stíhat deset lidí, z toho pět soud poslal do vazby. Mezi obviněnými jsou jsou například někdejší ředitel krajských nemocnic Petr Malý z Krajské zdravotní v Ústí nad Labem a Lukáš Velev z jihlavské nemocnice.

reklama

Případ dozoruje Úřad evropského veřejného žalobce, protože dodávku části lékařského vybavení pro nemocnice spolufinancoval Evropský fond pro regionální rozvoj. Korupce z rozpočtů Evropské unie při nákupu materiálu zatím vyčísluje škodu ve výši 25 milionů korun. Zakázky byly v podstatě ušity na míru vybraným dodavatelům. 

Představenstvo společnosti Krajská zdravotní v reakci na aktuální kauzu učinilo už několik kroků, aby se podobná situace neopakovala. Mezi tyto kroky patří například prověření vybraných výběrových řízení a smluv od začátku působení bývalého ředitele, revize připravovaných a běžících veřejných zakázek, výměna na postu generálního ředitele a zúžení kompetencí vedení společnosti, procesní a personální audit na odděleních veřejných zakázek a úseku obchodu a revize stávajících procesů uvnitř společnosti. 

Na post generální ředitelky usedla na základě mimořádného jednání představenstva MUDr. Taťána Soharová. „Děkuji představenstvu za důvěru, kterou ve mně v tuto kritickou chvíli vložilo. Moje první kroky povedou k mimořádné revizi procesů na úseku obchodu a veřejných zakázek tak, jak jsme se dnes dohodli s představenstvem společnosti, a také ke stabilizaci společnosti – to bude hodně o komunikaci se zaměstnanci, s partnery Krajské zdravotní i se zřizovatelem. Jsem si vědoma toho, že na mých bedrech nyní leží obnova důvěry veřejnosti i partnerů v management Krajské zdravotní,“ uvedla krátce po zvolení 19. února Taťána Soharová. 

„S paní generální ředitelkou jsme se dohodli, že pod naší supervizí zahájí bezodkladně personální a procesní audit – zejména na úseku veřejných zakázek a úseku obchodu a postupně budou prověřeny také běžící nebo připravované veřejné zakázky,“ upřesnil Leoš Vysoudil, místopředseda představenstva Krajské zdravotní.  

„Co se týká výběrových řízení a smluv sahajících do minulosti a potažmo přímo souvisejících s kauzou, tak ty prověříme podle určitých kritérií. Zejména se bude jednat o zakázky na zdravotnickou techniku a materiál, současně zakázky, v nichž se angažovali bývalý generální ředitel a náměstek pro obchod a začneme s firmami, jejichž jména jsme obdrželi od policie v souvislosti se zásahem. V tomto ohledu je důležité zmínit, že se podezření policie se v tuto chvíli netýká velkých strategických staveb a investic, které jsou v tuto chvíli téměř hotové a v následujících týdnech a měsících v nich postupně zahájíme provoz,“ dodal předseda představenstva Krajské zdravotní Ondřej Štěrba.  

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Krajská zdravotní, a.s. (facebook)

reklama

reklama


reklama

reklama