Hlavička
19/07/2020

Ministr chce hlavu krajské hygieničky. Za chaos na severu Moravy

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch veřejně vyzval k rezignaci ředitelku moravskoslezské hygienické stanice Pavlu Svrčinovou. Důvodem má být její nezvládnutá komunikace při vyhlášení mimořádných ochranných opatření v kraji. Ředitelka odstoupit odmítla.

reklama

reklama

Od pátku musí lidé v celém Moravskoslezském kraji znovu povinně nosit roušky venku i ve vnitřních prostorách, omezeny jsou návštěvy nemocnic, konání festivalů a větších akcí. Podle hygieniků jde o preventivní opatření, protože nákaza se začala šířit mimo okruh horníků mezi populaci a ohrožuje rizikovou skupinu seniorů. Popis situace a celý výčet opatření najdete v článku Virus se nedaří zastavit, na severu Moravy hygienici přitvrdili. Přehled opatření


ODS vyzvala k odchodu ministra i hygieničku

reklama

Přísnější opatření vyhlášená hygieniky začala platit okamžitě, což vyvolalo silnou kritiku. Do problémů se dostali například lidé, kteří se uprostřed dne v zaměstnání dozvěděli, že domů už musí cestovat s rouškou. Opatření hygieniků také zrušila probíhající ostravský NeFestival, který organizátoři pořádali pro povolených tisíc lidí, ale nový limit dovolil jen sto.

Zatímco hejtman Ivo Vondrák (ANO) napadá rozsah a tvrdost opatření, opozice kritizovala způsob jejich zavedení i to, kam situace v kraji vygradovala. ODS proto vyzvala k odchodu jak ministr Vojtěcha, tak krajskou hygieničku Svrčinovou. Detaily v článku Ať Vojtěch rezignuje, může za to, kam to s nákazou došlo, volá opozice


Vojtěch se omluvil, rozhodovali prý hygienici

Za problém s náhlým vyhlášením opatření se ministr omluvil, ale vinu shodil na hygieniky. \""Náhlé zavedení opatření v Moravskoslezském kraji v důsledku rozhodnutí místních hygieniků mě velmi mrzí. Opatření jsou jednoznačně správná, ale měl být před účinností dán nějaký čas na to, aby se místní občané, provozovatelé restaurací a organizátoři akcí na změny připravili,\"" uvedl Vojtěch. Šéfovou hygieniků podle svých slov pokáral: \""Paní ředitelce jsem to již vytkl a dal pokyn všem ředitelům KHS, aby zavádění opatření ve svém regionu lépe komunikovali.\""

Svrčinová ovšem novinářům prozradila, že nešlo jen o pokárání, ale že ji ministr v sobotu nepřímo vyzval k rezignaci v SMS. Ten to záhy potvrdil a zopakoval v rozhovoru pro CNN Prima News. \""Přestože jsou přijata opatření v Moravskoslezském kraji jednoznačně správná, paní ředitelka absolutně nezvládla komunikaci jak s místní samosprávou, tak s veřejností a měla by zvážit, zda je schopna nadále vést Krajskou hygienickou stanici,\"" řekl Vojtěch.


Hygienička: Na rychlé zavedení opatření tlačilo ministerstvo

Ředitelka krajské hygieny ovšem rezignovat odmítá. \""Ať mě odvolá, když se mu nelíbím,\"" reagovala. Rozhodnutí přijmout ochranná opatření ihned sice vydala její krajská hygienická stanice, ale tlak na okamžité zavedení byl podle hygieničky právě z ministerstva. \""Já jsem to diskutovala s panem ministrem a opravdu byl požadavek co nejdřív,\"" řekla novinářům Svrčinová. Sám ministr přiznal, že o chystaném zpřísnění opatření v celém kraji ministerstvo od hygieniků vědělo dva dny předem.

Do krajské hygieničky se pustil i premiér Andrej Babiš ve svém pravidelném facebookovém \""hlášení\"" Čau lidi. Podle premiéra mezi sebou ministr a hygienici špatně komunikují. „Vyzval jsem je několikrát, aby lépe komunikovali. Už v rámci OKD byla různá nedorozumění. To, že teď neinformovali lidi, neinformovali veřejnost, nevím, jak to tam funguje i s představiteli kraje,“ prohlásil premiér. Vojtěcha pak vyzval k \""zásadním opatřením\"".


David Garkisch

Ilustrační foto: Needpix.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama