Hlavička
01/06/2021

Ministr rozpustil další radu expertů na covid. Chce prý zjednodušit systém

S koncem května zrušil nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch další radu expertů, která se zabývala epidemiií covidu-19. Ministr to serveru iRozhlas přiznal a odůvodnil to tím, že chce systém poradních skupin kolem epidemie koronaviru zjednodušit a zefektivnit. Všechny je prý chce zrevidovat.

reklama

reklama

Rada pro řízení epidemie onemocnění covid-19, jak se tato zrušená skupina jmenovala, se přitom poprvé sešla letos v lednu. Založil ji ještě ministr zdravotnictví Jan Blatný a sdružovala 23 členů z řad vládních i opozičních poslanců, ale například i epidemiologa Petra Smejkala, prezidenta České lékařské komory Milana Kubka, předsedu České lékařské společnosti J. E. Purkyně Štěpána Svačinu nebo viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje.


Rada chtěla po ministerstvu plán na léto, cestování i školy

reklama

Tito experti měli napříč svými odbornostmi hodnotit přijatá protiepidemická opatření a analyzovat potřebu nebo dopady těch plánovaných. Výsledkem měla být doporučení, jak řídit příští fáze epidemie.

„Je to můj projekt, se kterým jsem přišel, když jsem se dostal do úřadu. Důvodem je potřeba diskuse napříč celý spektrem, ať už politickým, nebo odborným,“ řekl v lednu po prvním jednání rady tehdejší ministr zdravotnictví Jan Blatný. Rada se od té doby sešla ještě čtyřikrát, kdy se zabývala zavedením povinného testování, nouzovým stavem nebo strategií očkování. Na posledním jednání požádala Ministerstvo zdravotnictví, aby předložilo plán pro uvolnění cestování, protiepidemický režim o prázdninách i znovuotevření škol po nich. K tomu ale nedojde.


Vojtěch: Cílem je systém zjednodušit

Jak ministr Vojtěch zrušení rady odůvodnil? Redakci iRozhlas.cz, která s informací přišla jako první, poslal v reakci na dotazy SMS. „Na ministerstvu zdravotnictví funguje celá řada různých skupin, které se věnují covidu. Mým cílem je tento systém zjednodušit a zefektivnit.“ Dodal ještě, že „výměna informací tak bude zachována“.

Členům rady její zrušení Vojtěch odůvodnil e-mailem. Poslal ho například prezidentovi České lékařské komory Milanu Kubkovi, který to v úterý potvrdil Českému rozhlasu: „Včera mi přišel e-mail, že mi pan ministr děkuje za práci a že se rada ruší.“ V e-mailu Vojtěch také potvrdil, že zahájil „revizi všech poradních orgánů ministerstva“.


Předchozí ministr už zrušil skupinu expertů MeSES

V polovině května přitom rozpustil předchozí ministr zdravotnictví Petr Arenberger podobnou skupinu expertů na covid – Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). Ta měla ještě kratší životnost, založena byla totiž teprve v květnu. Paradoxně však ministr Arenberger založil hned nový poradní orgán – Klinickou skupinu pro covid.

MeSES, který sdružoval lékaře, epidemiology a další odborníky, přitom pro vládu pracoval stejně jako nyní rozpuštěná Rada pro řízení epidemie onemocnění covid-19. Více jsme psali v článku Ministerstvo zdravotnictví nečekaně rozpustilo skupinu expertů na covid. MeSES ale přesto pokračuje dál, ale už nespadá pod Ministerstvo zdravotnictví. Plánuje připravit dlouhodobou strategii pro potlačení epidemie koronaviru.


David Garkisch

Ilustrační foto: Dean Calma / IAEA, Flickr, (CC BY 2.0)reklama

reklama

reklama

reklama