Hlavička
Zprávy -
07/10/2021

Ministr Vojtěch končí ve funkci. Dostane místo velvyslance ve Finsku

Adam Vojtěch už má svou budoucnost po volbách jistou. Je schváleným velvyslancem ve Finsku, kam nastoupí od 1. listopadu. V rádiu Impuls to dnes potvrdil premiér Andrej Babiš s tím, že pokud ANO získá po volbách místa ve vládě, bude znovu chtít získat do své péče Ministerstvo zdravotnictví.

reklama

reklama

I když Vojtěch v posledním volebním období vykonával svůj úřad s několikaměsíční přestávkou, je za posledních téměř třicet let, tedy od počátku samostatné České republiky, nejdéle sloužícím ministrem zdravotnictví.


Vojtěch už je ve Finsku schválený

reklama

Obsazení velvyslaneckého postu ve Finsku právě Adamem Vojtěchem dnes oznámil při rozhovoru pro Rádio Impuls premiér Babiš. Tušilo se to ovšem dříve – už v polovině letošního února informoval server Seznam Zprávy, že Vojtěch prošel nominací ve vládě. Vzápětí to schválil i prezident Miloš Zeman.

K tomu, aby se velvyslancem opravdu stal, ale potřeboval Vojtěch ještě souhlas hostitelského státu, tzv. agrément. Ten už dostal, protože Babiš dnes oznámil, že je Vojtěch „schválený“. „Adam Vojtěch byl schválen jako velvyslanec ve Finsku a měl by 1. listopadu odejít na ministerstvo zahraničních věcí,“ odpověděl Babiš na dotaz, zda by nechtěl, aby Vojtěch po případných volbách úspěšných pro ANO zůstal nadále ministrem zdravotnictví.


ANO chce znovu do vlády i do zdravotnictví

Jinak ovšem o resort zdravotnictví chce Babiš i nadále usilovat. „Samozřejmě pokud budeme ve vládě, tak ten resort chceme,“ potvrdil Impulsu premiér. Navíc Vojtěcha za jeho působení v křesle ministra pochválil: „Je to nejlepší ministr a slušný kluk, který udělal plno věcí.“

Adam Vojtěch se stal ministrem zdravotnictví v prosinci 2017 už v první Babišově vládě a o půl roku později po dalších volbách ve funkci pokračoval. Loni v září se ale křesla ministra vzdal – oficiálně na vlastní žádost –, ale letos v květnu na post ministra znovu nastoupil.


Hlídá Vojtěcha policie?

Shodou okolností se ukázalo, že ministr Vojtěch má pravděpodobně už dva týdny policejní ochranu. Seznam Zprávy to dokládají svědky, kteří jim informaci o pravidelně parkujícím policejním voze před domem, kde Vojtěch bydlí, potvrdili. Na místě hlídkující policisty viděl i reportér Seznam Zpráv.

Ani ministr, ani policisté se však k této zprávě nijak nevyjádřili, ani ji ovšem nevyvrátili. Podle informací serveru Vojtěch i jeho rodina v poslední době čelili blíže neupřesněným výhrůžkám.


David Garkisch

Foto: Pxhere, CC0reklama

reklama


reklama

reklama