Hlavička
25/05/2021

Ministr zdravotnictví Arenberger končí ve funkci. Na místo se vrací Vojtěch

Ministr Petr Arenberger se rozhodl rezignovat na svůj post. Už to oznámil premiérovi Babišovi a na tiskové konferenci také veřejnosti. Údajně to bylo jeho vlastní rozhodnutí a reakce na tlak médií. Na post ministra zdravotnictví se vrátí Adam Vojtěch, který ve funkci skončil loni na podzim.

reklama

reklama

Arenberger ve funkci vydržel pouhých 48 dní. Předchozí ministr Jan Blatný se na svém postu udržel pět měsíců, než mu Babiš začal posílat „vytýkací dopisy“ a odvolal ho.

Před ním byl ministrem zdravotnictví Roman Prymula, ale ten ve funkci vydržel ještě kratší dobu než Arenberger – zhruba jen měsíc a týden, než ho kvůli porušení protiepidemických opatření premiér odvolal. Do křesla ministra zdravotnictví se teď vrací Adam Vojtěch, který byl předchůdcem všech výše jmenovaných a ve vládě Andreje Babiše působil zdaleka nejdéle, téměř tři roky.


reklama

Arenberger: Odcházím kvůli mediálnímu lynči

Svoji rezignaci Arenberger odůvodnil „mediálním lynčem“, který se v poslední době kolem něj strhl a zasáhl podle jeho slov i rodinu. „To, co jsem zažil poslední týden přípomínalo spíše mediální lynč než seriozní zpravodajství,“ postěžoval si ve svém projevu k rezignaci.

Přiznal přitom jen jediné pochybení, a to nesprávně vyplněné majetkové přiznání. „Daně platím poctivě a daňová přiznání mám v pořádku. Bohužel jsem nesprávně vyplnil majetkové přiznání, a vytvořil tak prostor ke kreativním spekulacím,“ uvedl Arenberger a znovu se za to omluvil.

Kromě toho se ale kolem ministra rojily i další skandály, které ho patrně stály funkci ministra. Vlastní přes 160 nemovitostí (původně ne zcela přiznaných), jednu navíc pronajímal ve zjevném střetu zájmů vinohradské nemocnici, kde byl ředitelem. Také není úplně jasné, jak získal v privatizaci byt na Praze 1 a zda u toho nepodváděl. Seznam také upozornil na to, že ministr nepřiznal desítky milionů ze studií nových léků, které dělal na své soukromé klinice. 

„Nemyslím si, že je nutné, aby byla moje rodina, přátelé vystavování tomuto nepříjemnému tlaku. Proto jsem se po důkladném zvážení rozhodl, že odstoupím. Jsem přesvědčen, že změna v této fázi nebude mít vliv na chod resortu,“ řekl dnes také odstupující ministr.


Odchází ministr dobrovolně?

Není přitom ale zcela jasné, jak moc byl jeho odchod dobrovolný, i když ho tak Petr Areneberger prezentuje. Lecos naznačilo v polovině května i vyjádření prezidenta Miloše Zemana v rozhovoru na Frekvenci 1. Tehdy prohlásil, že je v kompetenci premiéra Babiše, aby svého ministra odvolal. 

„(Odvolání) je kompetence předsedy vlády, který má svaté právo ministra odvolat. Pokud by tak v případě ministra Arenbergera učinil, tak bych neměl nic proti tomu,“ naznačil tehdy prezident Zeman.


Vojtěch dostal nabídku od Babiše už minulý týden

Zpočátku ani nebylo jisté, jestli Adam Vojtěch vůbec funkci znovu přijme. On sám to dnes nejprve nechtěl ani potvrdit, ale v rozhovoru pro Seznam Zprávy připustil, že o tom už s Babišem jednal: „V minulém týdnu jsme s panem premiérem řešili tuto variantu. Ale tehdy ještě nebylo vůbec jisté, jak to dopadne.“

Později ovšem Adam Vojtěch na Twitteru potvrdil, že funkci bere: „Přijal jsem nabídku pana premiéra vrátit se do konce volebního období na @ZdravkoOnline. Jdu do toho s obrovskou pokorou a respektem, jako před 3 lety. Přál bych si situaci zklidnit a zaměřit se nejen na dořešení covidu, ale také dotáhnout zákony, které jsou pro pacienty důležité.“ 


Foto: autor/David Garkisch

reklama

reklama

reklama

reklama