Ministr zdravotnictví odvolal ředitelku další fakultní nemocnice

Dneškem ve své funkci skončila ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Dana Jurásková. Odvolal ji ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Důvodem je vyšetřování policie kolem zakázek v nemocnici. Ředitelka podle ministrových slov ztratila jeho důvěru.

Ministr Adam Vojtěch pokračuje ve výměně šéfů nemocnic a institucí, které pod jeho úřad spadají. Dnes odvolal ředitelku VFN v Praze Danu Juráskovou. Jako důvod uvedl vyšetřování policie v nemocnici a „závažné informace“, které ale nemůže prozradit.


„Okolnosti kolem Všeobecné fakultní nemocnice se velice podobají okolnostem kolem Nemocnice Na Bulovce, které jsou stále postupně rozkrývány orgány činnými v trestním řízení. Významným dodavatelem Všeobecné fakultní nemocnice je První chráněná dílna a další společnosti, které jsou spojeny s trestně stíhanou osobou z kauzy Bulovka. Zároveň disponuji dalšími závažnými informacemi, ke kterým se bohužel nemohu vzhledem k jejich charakteru blíže vyjádřit a které celkově vedly ke ztrátě mé důvěry v paní ředitelku. Za těchto okolností si neumím představit naši další spolupráci,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.


Ředitelka letěla i bez trestního stíhání. U premiéra nevadí

Podle ministerstva je potenciální škoda ve výši desítek milionů.
„Zjištění ministerstva jsou natolik závažná, že je nutné, aby je prošetřila policie, proto ministerstvo podá trestní oznámení,“ uvedl úřad ve své tiskové zprávě. Mimoběžný, ale přesto pikantní je na této situaci fakt, že nadřízeným Adama Vojtěcha je trestně stíhaný premiér, který navzdory tomu odmítá odstoupit. Podobné reakce se ozývaly i u předchozích výměn šéfů nemocnic.

Pod ministerstvo přímo spadá deset největších českých fakultních nemocnic a řada dalších ústavů a institucí. Ministr Vojtěch už vyměnil ředitele FN Ostrava, kterým byl někdejší ministr zdravotnictví za ČSSD Svatopluk Němeček. Propustil ale i řadu dalších šéfů, například ředitele pražských nemocnic Na Bulovce a Na Homolce. Další svá místa opustili dobrovolně – třeba šéf Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), Státního ústavu pro kontrolu léčiv či ředitelka Státního zdravotního ústavu.


Ředitelka: Mrzí mě hledání těchto důvodů

Odvolaná ředitelka Dana Jurásková dnes v reakci vyjádřila lítost nad důvody ministra. S ministrem se prý bavila o tématech kolem vedení nemocnice až dnes. „Jen mě trochu mrzí, že k tomu hledá tyto důvody. Stačilo by, aby mi řekl, že není spokojený s mojí prací,“ dodala Jurásková pro Seznam Zprávy.

„Dostali jsme zprávu z ministerské kontroly, která tu probíhala šest měsíců. Napsali jsme námitky, se závěrem kontrol nesouhlasíme. Ministerstvo konstatovalo, že některé přijalo, jiné částečně a jiné zamítlo,“ dodala Jurásková.

Na uvolněné místo ředitele chce ministerstvo brzy vypsat výběrové řízení. Zatím je vedením nemocnice pověřený dosavadní zástupce ředitelky a náměstek nemocnice pro vědu, výzkum a vzdělávání Jan Bříza.


David Garkisch

Foto: Pixabay.com, CC0


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům