Motiv střelce: Pacient s pocitem oběti? Msta? Sdílená sebevražda?

Sirény dnes v poledne po celé zemi uctily památku sedmi obětí střelce z ostravské nemocnice. Jejich pitvy už byly ukončeny a ostatky předány rodinám, které chystají pohřby. Vyšetřování policie stále pokračuje, pátrá po motivu i po tom, kde vzal muž nelegální zbraň.

Policie dosud nezveřejnila oficiální motiv činu střelce z ostravské nemocnice. Není jasné, jestli zanechal nějaký vzkaz, ale více mohou napovědět jeho lékařské záznamy a také výslechy jeho kolegů a blízkých. Podle psychologa mohlo jít o sdílenou sebevraždu.


Byla to sdílená sebevražda?

Podle dosavadních kusých informací nešlo u střelce Ctirada V. o náhlý impuls, ale o promyšlený čin. Záměrně také chtěl zabít co nejvíc lidí a počítal s vlastním koncem. Psychologové takový čin nazývají sdílenou sebevraždou.

Není zatím jasné, proč si vybral k činu právě ostravskou nemocnici, ale faktem zůstává, že tam byl dříve na vyšetření. Některé informace naznačují, že by hrůzný čin opravdu mohl souviset s jeho zdravotním stavem - ať už skutečným nebo domnělým. Vrah si prý myslel, že má rakovinu.


Myslel si, že má rakovinu

Ctirad V. pracoval jako stavební technik. Jeho zaměstnavatel Aleš Zygula Českému rozhlasu potvrdil, že byl muž na nemocenské: "Vzal si do hlavy, že je těžce nemocný a že ho nikdo nechce léčit. Docházel všude. Poslední měsíc nechodil do práce, měl volno, před čtrnácti dny přišel s tím, že je na nemocenské."

To, že byl muž v ostravské nemocnici už dříve na vyšetření, potvrdil i ředitel zařízení Jiří Havrlant. V Ostravě ho vyšetřovali a při konsiliární konzultaci stanovovali jeho diagnózu. Domníval se, že má rakovinu slinivky, ale některé informace naznačují, že šlo spíše o utkvělou představu a možná i o psychické onemocnění. Lékaři u něj údajně žádné onkologické onemocnění nenašli.


Měl to jen v hlavě, říká žena, která střelce znala

V emotivní výpovědi to Českému rozhlasu řekla žena, která vychovává vnučku, s jejíž druhou babičkou Ctirad V. žil. "Myslím si, že se u něho rozjela schizofrenie nebo jiná nemoc. Byl divný už od září. Vzal si do hlavy, že má rakovinu. A že to doktorka nerozeznala. Já sama jsem si rakovinou prošla, takže jsme to spolu probírali. Vyptával se mě, jaké jsem měla příznaky a furt to porovnával," uvedla žena.

Podle ní opravdu zhubl asi 15 až 20 kilo a stěžoval si na bolesti zad, střevní potíže a měl prý i potíže jíst. Ona sama to ale považovala jen za deprese a doporučovala mu psychiatra. Všechna vyšetření u něj údajně rakovinu vyloučila. "Měl to v hlavě," uvedla žena. "Byl vystresovaný z toho, že je nemocný a že mu doktoři nevěří. Nedokázal to pochopit. Mluvil pořád o tom, že se Vánoc nedožije. Že umře na tu nemoc."


Hledal místo, kde bude nejvíc možných obětí

Na lékaře v ostravské nemocnici tak mohl být vrah naštvaný, protože nepotvrdili jeho údajnou diagnózu. S místem střelby - čekárnou traumatologické ambulance - to ale nesouviselo. Vrah si ji vybral zřejmě jen proto, že tam bylo v sedm hodin ráno nejvíc lidí.

O tom svědčí zase výpověď zdravotní sestry, která s vrahem jela krátce před činem ve výtahu. Ještě se ho ptala, do jakého patra chce. "Řekl, že mu to je jedno, kam pojede," vypověděla pro Blesk sestra.

Oba nakonec vyjeli do třetího patra. Tam střelec nejprve prošel čekárnu kardiologie a gastroenterologie, kde ale seděl jen jediný člověk. Pokračoval proto dál až do čekárny traumatologie, kde bylo asi třicet lidí.

Někteří svědci uvedli, že před střelbou z čekárny nejprve vyhnal děti a teprve pak začal zabíjet. Údajně u každého výstřelu počítal oběti: "Jedna, dva...". Mířil přitom do hlavy, krku nebo trupu, aby byla jeho střelba co nejvíc smrtící.


Přiložil si pistoli k hlavě, ale nevystřelil

Patrně už v tu dobu Ctirad V. věděl, že zemře také. "Viděla jsem mu do očí, chvíli stál s pistolí u nohy, poté si ji přiložil k hlavě, ale nevystřelil," řekla novinářům žena, která byla v nemocnici na vyšetření s malým synem. Zachránili se tak, že se schovali pod lavici a pak utekli do zubní ambulance.

Podle některých svědectví mohlo být obětí i víc, ale muž prý vystřílel celý zásobník. Použil českou pistoli CZ 75, která má v základní verzi až 16 nábojů v zásobníku. Když mu náboje došly, začali lidé z čekárny utíkat. Pak utekl i vrah, nasedl do auta a z nemocnice ujel.


Na stopu vraha policii přivedla jeho matka

To už byl nepochybně rozhodnutý, že se sám zabije. Policii zmizel na tři hodiny - odjel ke své matce na Opavsko, které jen oznámil, že zabil několik lidí a že se teď také zabije. Jeho matka kontaktovala policii a policejní vrtulník záhy jeho auto objevil.

Střelec navíc zazmatkoval a i když okolí dobře znal zajel na slepou cestu a v bezvýchodné situaci se ještě před zásahem policistů zastřelil. Ti se ho společně se záchranáři snažili asi půl hodiny oživovat, ale bez úspěchu.


Vyšetřování pokračuje, i když vrah zemřel

Smrtí útočníka sice už předem končí možné stíhání, ale vyšetřování pokračuje. "Mnoho lidí si myslí, že vyšetřování končí tím, že pachatel zemřel. Naopak. Budeme pracovat na několika verzích motivu, co jej vedlo k tomu, že spáchal tento čin," slíbil v České televizi ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. "Je to pro nás velmi důležité i z hlediska prevence," dodal.

Vyšetřování potrvá nejméně několik týdnů, stejně jako balistická expertiza a vyhodnocování výsledků pitev obětí. Policie pátrá především po dvou věcech - jak muž nelegálně získal zbraň a jaký měl k masakru nevinných lidí motiv. Ani k jedné z věcí se policie zatím oficiálně nevyjádřila.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxfuel.com, CC0


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům