Hlavička
24/06/2021

Na Moravě zabíjely bouře s tornádem. Nemocnice plní desítky raněných

Jižní Moravou se večer prohnaly silné bouře s mimořádně velkými kroupami i vzdušným vírem, který byl zřejmě tornádem. Z některých domů zůstaly jen obvodové zdi a pod sutinami jsou zřejmě zasypaní lidé. Nemocnice se plní raněnými a už hlásí i první mrtvé. Jejich přesný počet zatím není znám.

reklama

reklama

Některé vesnice na Břeclavsku a Hodonínsku, kde živly udeřily nejsilněji, vypadají podle svědků jako by se jimi prohnala válka. Domy mají strhané střechy, části z nich jsou zřícené. Do nemocnic v kraji krátce po úderu bouře a tornáda začali dojíždět první ranění – v osobních autech, v sanitkách i s hasiči.

Nemocnice Hodonín oznámila, že eviduje první oběti katastrofy, ale jejich počet neuvedla. Zraněných jen do půlnoci ošetřila odhadem kolem dvou stovek. „Všude byla krev a bezmocní lidé v slzách. Zachraňovali si holé životy a přišli o střechu nad hlavou,“ popsal situaci v hodonínské nemocnici její ředitel Antonín Tesařík. Lidé podle svědectví zdravotníků často přicházejí se zraněními hlavy od padajících krup velikosti až tenisového míčku nebo je poranily padající větve a trosky.


reklama

Pomáhá, kdo může

Záchranáři vyhlásili mimořádnou událost třetího stupně, která znamená hromadné postižení více osob a Hodonín svolal krizový štáb. Jižní Moravě vyjely na pomoc sanitky se záchranáři z jiných krajů, včetně čtyř tzv. USAR týmů hasičů, které se specializují na vyhledávání lidí pod sutinami. „První tým na vyhledávání osob pod troskami domů s sebou veze štěrbinové kamery, echolokátory a další zařízení pro vyproštění osob. Na místo postupně vyjede celkem přes 30 speciálně vycvičených hasičů,“ napsali pražští hasiči na Twitteru.

Policie krátce před půlnocí oznámila řidičům, aby byli obezřetní a dodržovali záchranářskou uličku, protože po D1 vyjede z Prahy kolona vozů záchranné služby, která míří do postiženého regionu. „V následujících minutách bude z Prahy vyjíždět kolona vozidel záchranné služby. Budou nepřehlédnutelní, nicméně i tak prosíme řidiče o maximální obezřetnost a v případě, že stojíte v koloně, tak o důsledné dodržování záchranářské uličky,“ požádala Policie ČR na svém twitterovém profilu.

Na místě už pomáhají složky integrovaného systému ze Slovenska a Rakouska. Rakušané kromě dvaceti sanitek poslali i dva vrtulníky. Na Twitteru to potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch: „Všichni sledujeme neuvěřitelné záběry z Hodonínska. Jsem v kontaktu s řediteli nemocnic na jižní Moravě. Jsou připraveni. Hovořil jsem i s kolegy z Rakouska. Poslali na místo 20 sanitek a 2 záchranné vrtulníky. Doufám, že už jsou místní obyvatelé v bezpečí.“

Policie už vyslala do zasažených oblastí 360 policistů jako posily, další se přidají ráno. Kromě toho Letecká služba policie na Hodonínsko a Břeclavsko míří se šesti drony a speciální termovizí. Armáda nabídla své ženisty, techniku a v pohotovost uvedla také 7. mechanizovanou brigádu. Jihomoravský hejtman Jiří Grolich, který k tomu má oprávnění, požádal oficiálně armádu zatím o dvě ženijní jednotky.


Některé obce katastrofa skoro vymazala z mapy

Mezi nejpostiženější obce patří Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice. Bouře s tornádem ale zasáhla i okresní město Hodonín – tam zdevastovala například domov pro seniory, který má poničená okna a je zcela bez střechy. Desítky klientů museli ošetřit v nemocnici, celkem 141 jich evakuovali.

Zmiňované obce ale dopadly ještě hůř. „Půl obce je téměř srovnáno se zemí,“ řekl ve vysílání Radiožurnálu místostarosta Hrušek Marek Babisz. „Kostel nemá věž, základní škola nemá střechu a zateplení, rodinné domy jsou pouze obvodové zdi. Jsou tam zranění, je to doopravdy hrozné.“ Fotografie z místa ukazují sílu bouře, která smetla dokonce i auta a odhodila je poničená na stěny domů.

V Moravské Nové Vsi jsou podle starosty Marka Košuta poškozeny stovky domů a i tam vítr převracel auta. V Mikulčicích poryv za bouře dokonce převrátil autobus, ve kterém se zranili čtyři lidé. V Lužicích je podle místostarosty Marka Babisze poničená asi třetina všech domů.


Slovenská prezidentka Čaputová: Myslíme na vás

K nenadálé katastrofě se vyjádřil i prezident Miloš Zeman, respektive jeho mluvčí Jiří Ovčáček. „Prezident republiky Miloš Zeman děkuje integrovanému záchrannému systému za pomoc při náhlé přírodní katastrofě, stejně tak děkuje starostům, hejtmanům a členům vlády. Prezident republiky vyjadřuje účast občanům, kteří čelí dramatickým následkům řádění přírodního živlu,“ napsal Ovčáček Na Twitteru.

Podobně krátce po katastrofě vyjádřila svou účast na Twitteru i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová: „Myslím na všechny zasažené devastujícími bouřkami na Moravě. Slovensko posílá týmy, aby na místě pomohly. Myslíme na vás.“


David Garkisch

Ilustrační foto: Stockvault, CC0 1.0


reklama

reklama

reklama

reklama