Hlavička
18/03/2021

Na výlet ano, ale jen po okrese. Opatření nepolevila, naopak se prodlužují

Vláda vyslyšela odborníky a prodloužila platnost dosavadních protiepidemických opatření. Ta měla původně skončit v neděli. Jedinou úlevou ze zákazů je částečné uvolnění pohybu – lidé už nemusí zůstávat v katastru své obce, ale na výlet nebo za sportem budou moci po celém okrese, kde bydlí.

reklama

reklama

Jinak se toho příliš mnoho nemění. Přesto se drobnější úpravy pravidel týkají ještě návštěv pacientů v nemocnicích, cestování rodičů za svými dětmi mimo okres či povinného testování zaměstnanců.


Některá současná opatření jsou vázána na nouzový stav, který končí v neděli za týden 28. března. Vláda však v pondělí bude jednat o jeho prodloužení na duben. Patrně k tomu i dojde, za krizová štáb to už doporučil ministr vnitra Jan Hamáček.

reklama


Změny ovšem přijdou už dřív. Některé už tuto sobotu, další od pondělí a poslední jsou v plánovány na konec března. Co se tedy dnešním rozhodnutím vlády mění a koho se změny týkají?Od soboty 20. března…


Už tuto sobotu se upravují pravidla pro návštěvy pacientů ve zdravotnických zařízeních. Nově budou z povinnosti předložit na této návštěvě platný negativní test na covid-19 osvobozeni lidé, kteří prokáží, že buď prodělali nemoc covid-19 v posledních 90 dnech, nebo byli kompletně očkováni, a to více než před 14 dny.


Stejné pravidlo bude platit i pro výjimku z povinné karantény pro klienty zařízení sociální péče, kteří vyrazili na vycházku mimo areál, v němž jsou ubytováni.


K drobné úpravě přikročilo Ministerstvo zdravotnictví i v opatření nařizujícím nošení ochranných prostředků dýchacích cest. Změna se týká příslušníků a zaměstnanců základních složek integrovaného záchranného systému, kteří budou moci od 20. března používat také masku nebo polomasku splňující všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek) normy ČSN EN 140 +A1. Upřesněna byla i pasáž týkající se nošení ochranných prostředků při sportování.Od pondělí 22. března…


Mezi novinky v přijatých protiepidemických opatřeních, které začnou platit v pondělí 22. března, bude rozšíření možnosti vyrazit na výlet do přírody nebo sportovat na území celého okresu.


Výjimku ze zákazu opustit okres budou nově mít také rodiče pro styk se svými nezletilými dětmi nebo návštěvy osob blízkých u dětí v náhradní rodině nebo ústavní nebo ochranné výchově. Pro kontakt rodiče s dítětem bude nově platit i výjimka z omezení kontaktů se členy jiné domácnosti.Od pondělí 30. března…


Vláda rozhodla také o dalším rozšíření povinného testování zaměstnanců. Od 30. března bude zákaz přítomnosti neotestovaného zaměstnance platit i pro pracoviště veřejného zaměstnavatele, který zaměstnává méně než 50 osob. Za takové zaměstnavatele se považují mimo jiné obce, veřejné vysoké školy, bezpečnostní sbory či armáda. Tito zaměstnavatelé mají povinnost spustit testování svých pracovníků nejpozději od 23. března.


Stejné opatření se stejnými termíny vydá Ministerstvo zdravotnictví i pro školy a školská zařízení, která na základě nařízení vlády zajišťují nezbytnou péči o děti zaměstnanců IZS a dalších vybraných profesí. Pro tyto zaměstnance i zaměstnavatele platí stejné podmínky jako pro zaměstnance v sektorech, kde už je plošné opatření o povinném testování zavedeno.(gar)


Ilustrační foto: Pixnio.com, CC0
reklama

reklama

reklama

reklama