Hlavička
24/09/2018

Nemocenská znovu od prvního dne nemoci. Dostanete 60 procent příjmu

Vláda zažehnala spor o proplácení prvních tří dnů nemocenské, jak to požadovala ČSSD. ANO se zaručilo, že jeho poslanci budou pro návrh hlasovat. Podle plánu tak od příštího července budou nemocní dostávat i v prvních třech dnech nemoci 60 svého základního příjmu.

reklama

reklama

Úsporný balíček vlády ODS Mirka Topolánka před deseti lety zavedl takzvanou karenční dobu na nemocenskou. Jinak řečeno - tehdy si Češi museli začít zvykat, že nemocenská se jim bude vyplácet až od čtvrtého dne nemoci.

Opatření mělo omezit zneužívání krátkodobých neschopenek, což se i stalo. Počty nemocných skutečně poklesly. Zastánci opatření to považují za úspěch a důkaz, že nemocenská skutečně bývala zneužívána. Kritici naopak tvrdí, že pokles nemocných, resp. pokles vydaných neschopenek je výsledkem toho, že lidé začali drobné a krátké nemoci přecházet.


reklama

Proplácení celé nemocenské se vrací po deseti letech

Zrušení karenční doby a znovuzavedení plné nemocenské po deseti letech do hry vrátili sociální demokraté. Byla to jedna z jejich podmínek při podpisu koaliční smlouvy současné vlády ČSSD a ANO.

Začátkem září se ale několik poslanců ANO postavilo proti a hospodářský výbor Sněmovny tak zrušení karenční doby nedoporučil. Rozhořela se tak jedna z prvních velkých hádek v koalici, která se zdála testovat pevnost spojenectví ANO a ČSSD.


Faltýnek zajistí, aby poslanci ANO souhlasili

Spor je ale už zažehnán. Dnes se na tom dohodly koaliční špičky obou stran. Pokud jejich plán projde Sněmovnou, bude se nemocenská už od prvního dne proplácet od začátku příštího července. Tedy pokud bude platit dnešní slib premiéra, který údajně dal ministryni práce Janě Maláčové (ČSSD).

Ta tento výsledek dnes tlumočila novinářům po schůzce s Babišem: \""Proplácení prvních tří dnů nemocenské spustíme od 1. července 2019, tedy v původním termínu. Na schůzce s premiérem Babišem jsem se domluvila, že příslušná novela zákoníku práce půjde příští týden do dalšího čtení a pan Faltýnek zajistí, aby poslanci ANO hlasovali v souladu s programovým prohlášením vlády. Jsem ráda, že jsme zažehnali rodící se koaliční spor.\""


Babiš nemocenskou slíbil, odvolal a znovu slíbil

Zatímco zaměstnanci mohou mít radost, méně potěšení už budou zaměstnavatelé, kteří to zaplatí. Přestože i na ně návrh myslí s kompenzacemi. Nemocní tedy budou dostávat od prvního dne nemoci 60 procent ze svého vyměřovacího  základu. Zaměstnavatelé za to budou mít nižší odvody na zdravotní pojištění o 0,2 procentního bodu. To je v celkovém součtu o 3,5 miliardy korun méně.

Andrej Babiš sice porušení svého koaličního slibu vůči ČSSD obhajoval tím, že je potřeba počkat na zavedení projektu elektronické neschopenky, ale nakonec před hrozbou sporu v koalici kapituloval. Slíbil tedy sociálním demokratům už podruhé, že plná nemocenská nakonec opravdu bude, a to od příštího roku.


David Garkisch

Foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama