Nemocnice, kterou ochromil virus, obnovila provoz. Operace dožene

Benešovská nemocnice, kterou napadl počítačový virus a skoro na tři týdny ji vyřadil z provozu, dnes zcela obnovila svůj chod. Oznámilo to středočeské hejtmanství, kterému nemocnice patří. Odložené operace chce nemocnice zvládnout v příštích dvou měsících.

Podle hejtmanky už funguje interní oddělení i laboratoře. "Benešovská nemocnice obnovila provoz interního oddělení a laboratoří, čímž se její provoz opět dostal normálu, a je schopna se postarat o své pacienty ve stejném rozsahu jako před kyberútokem," uvedla hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).


Čekací doba na ošetření bude ještě občas delší

I když ještě ne všechno funguje jako dříve, pacienti by to příliš poznat neměli. Všechny základní aplikace jsou provozuschopné, byť některé pouze v základním nastavení a v následujících týdnech budou upravovány do stavu před útokem,“ upřesnil ředitel nemocnice Roman Mrva s tím, že dnes bude obnoven i mail server a datové servery s daty uživatelů.

Pacienti podle Romana Mrvy tak již následky útoku nepocítí. "Přesto se ale může stát, že v některých provozech bude čekací doba na ošetření delší, neboť některé nenastavené procesy v počítačových programech musí personál ještě provádět ručně," vysvětlil.


Odložené operace chce nemocnice zvládnout za dva měsíce

V průběhu ledna a února nemocnice odoperuje všechny odložené plánované operace, a například čekací lhůty na náhrady kolenních a kyčelních kloubů v roce 2020 se nebudou nijak významně posouvat. "Během těchto následujících dvou měsíců by mělo dojít k dorovnání stavu a pak bude běžet provoz nemocnice tak, jak jsme všichni zvyklí," prohlásila hejtmanka Jermanová.

Společně s ředitelem nemocnice Romanem Mrvou poděkovala pacientům, personálu nemocnice, záchranné službě a okolním nemocnicím za pochopení a pomoc.


Nemocnice po útoku vylepšila svoji ochranu

Aby se situace nemohla opakovat nebo alespoň ne tak snadno, zařídila si nemocnice lepší ochranu. Nakoupila nový firewall, omezila přístup personálu na internet i kontrolovaná dálková připojení.

Kromě toho nemocnice stále spolupracuje s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Při vylepšování své kybernetické ochrany navíc i nadále postupuje podle doporučení odborníků z úřadu.


Za útokem stál asi ransomware, vyděračský kryptovirus

Útok na benešovskou nemocnici se odehrál  v noci na 11. prosince, před třetí hodinou ráno. Více jsme o tom psali v článku: Nemocnici v Benešově ochromil virus. Přístroje i síť jsou mimo provoz. Virus ochromil celou nemocnici a její celkové zprovoznění a odstraňování škod trvalo až dodnes. Kryptovirus zablokoval počítače a zašifroval data.

Patrně šlo o tzv. ransomeware, tedy vyděračský software. Své jméno získal proto, že hackeři pak oběti tohoto viru vydírají a za výkupné nabízejí opětovné rozšifrování dat. Podobný kryptovirus zaútočil v prosinci dvakrát také na počítačovou síť těžební společnosti OKD. Na několik dní tak ochromil těžbu a celou infrastrukturu společnosti.

Případ kybernetického útoku proti benešovské nemocnici se bude v polovině ledna probírat na celostátní konferenci, kterou plánuje ministerstvo zdravotnictví. 


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, TheDigitalArtist


Anketa

Myslíte si, že jsou vaše uložená zdravotní data v bezpečí?

Celkem hlasovalo 17 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům