Hlavička
11/10/2018

Nemocnice zaplatí kvůli chybě ministerstva desítky milionů navíc za elektřinu

Zhruba o šedesát procent se v příštím roce prodraží elektřina největším českým nemocnicím. Ministerstvo zdravotnictví ji pro ně nakoupilo pozdě, a tedy draze. Centrální nákup měl přitom nemocnicím peníze ušetřit. Ministerstvo ale pochybení odmítá.

reklama

reklama

Představte si tu situaci v rodinném rozpočtu: platit skokově za elektřinu o polovinu více než dosud, to je už pořádný zářez. V takové situaci se octly největší české nemocnice, kterým elektřinu v centrálních nákupech zařizuje Ministerstvo zdravotnictví.

Letos se ale ministerstvo s nákupem zpozdilo a pořídilo elektřinu až v září, tedy za podstatně vyšší ceny, než za jaké se nabízela třeba na jaře. I kvůli tomu se v příštím roce výrazně zvedne cena elektřiny pro všechny fakultní nemocnice a dalších čtyřicet zdravotních ústavů.

Zjistily to Hospodářské noviny, na jejichž dotaz nemocnice vypočítaly i přesnější částky. Napřesrok zaplatí za elektřinu celkem 440 milionů korun. To je zhruba o 60 procent více než letos.

reklama


Nemocnice tvrdí, že to pro ně bude problém

Pro nemocnice to znamená totéž, co by to bylo pro domácí rozpočet – nenadálý problém a výdaj, na který se musí ušetřit jinde. Nemocnice Motol bude muset v rozpočtu najít o 25 milionů korun více, totéž i Všeobecná fakultní nemocnice (23 milionů) a problém je to i pro všechna další zdravotnická zařízení. „S tak razantním navýšením jsme nepočítali. Je to problém, se kterým si budeme muset poradit,“ řekl Hospodářským novinám mluvčí VFN Filip Brož.

Tvrdě to ministr Adam Vojtěch schytal od vedení Lékařského odborového klubu (LOK). „Je to skandální. Peníze mohly být použity jakkoliv jinak. Ministerstvo místo toho, aby ušetřilo, teď nemocnicím říká, že budou muset najít peníze ze svého,“ reagoval na zprávu předseda klubu Martin Engel. Lékařský klub je aktuálně s ministerstvem ve tvrdém sporu kvůli nesplněnému plošnému zvýšení platů ve zdravotnictví. Více v článku Lékaři: Popření slibů o zvýšení platů je plivnutím do tváře zdravotníkům.

Srovnání s jinými nemocnicemi, které nakoupily elektřinu dřív, ukazuje, že to šlo podstatně levněji. Například pět krajských nemocnic na Ústecku ušetří polovinu. Zatímco státem řízené nemocnice zaplatí 1 568 korun za MWh, nemocnice v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově, které spravuje kraj, bude elektřina po celý příští rok stát téměř o polovinu méně – pouze 860 korun za MWh. 


Ministerstvo: Urychlit to nešlo

Ministerstvo zdravotnictví na článek reagovalo vzápětí. Chybu odmítá a hájí se tím, že nákup elektřiny nešlo urychlit, protože nejdřív vybíralo burzovní trh a dohodce pro obchod. „Ačkoliv se ministerstvo snažilo proces maximálně urychlit, všechny tyto kroky byly zcela nezbytné a vyžadovaly určitý čas, proto nebylo možné nakoupit energie v dřívějším termínu. Kromě toho ceny energií na burze je velmi těžké dopředu předvídat, velmi rychle se totiž mění v čase,“ hájí se ministerstvo ve své reakci.

Nemocnicím nezbývá než se s drahou elektřinou vypořádat. Uznal to i ministr: „Budou to muset zvládnout v rámci svých rozpočtů. Příští rok dostanou vyšší úhrady, takže na to budou samozřejmě mít peníze.“


Peníze na platy, nebo na elektřinu? 

Ovšem právě poslední ministrova věta zapadá do aktuálního sporu o zvýšení platů ve zdravotnictví. On i premiér Babiš slíbili jejich zvýšení o deset procent, ale slib pak nedodrželi. Zaručený růst platů mají jen sestry ve směnných provozech a nikdo jiný. 

Podle protestujících lékařů i zdravotnických odborů tedy hrozí, že peníze, které nemocnice dostanou navíc, rozpustí ve svých provozních nákladech. Výrokem, že nemocnice „příští rok dostanou vyšší úhrady, takže na to budou samozřejmě mít peníze“, obavy zdravotníků ministr jen podpořil. Více například v článku Vláda má problém: zdravotní odbory vyhlašují stávkovou pohotovost.


David Garkisch

Foto: Flickr.com, (CC BY 2.0)


reklama

reklama

reklama

reklama