Hlavička
Zprávy -
29/05/2019

Novinky v ordinacích: cukrovka, tlusté děti, vyšetření demence a zubař všem

Pacienty čekají napřesrok u lékaře změny. Diabetiky bude sledovat jejich praktický lékař, ten bude také odhalovat obezitu u dětí i pečovat o pacienty po léčbě rakoviny. Změní se péče o těhotné a zubaři budou motivováni, aby nabírali pacienty, slibuje Ministerstvo zdravotnictví.

reklama

reklama

Zmiňované změny vycházejí z dohod o úhradách péče, které zdravotní pojišťovny pro příští rok uzavřely se stomatology, gynekology, praktickými lékaři a lékaři pro děti a dorost. Podle ministerstva to přináší pro pacienty několik pozitivních změn.

Jako první Ministerstvo zdravotnictví zdůraznilo, že se tak zvýší dostupnost stomatologické péče, také gynekologové budou více motivováni k péči o těhotné a praktičtí lékaři získají vyšší kompetence.


reklama

Dětem rajský plyn, zubařům registrované pacienty

Zubařů a jejich pacientů se týká nová dohoda, kterou uzavřela Česká stomatologická komora se zdravotními pojišťovnami. Zvýhodněni tak mají být ti, kteří budou mít registrované pacienty, protože od pojišťoven dostanou více peněz. „Díky tomu, že pojišťovny navázaly úhradu na registrujícího stomatologa a navýšily základní výkony, které jsou používány ve stomatologické péči, podpořily tím poskytování péče takzvaně na pojišťovnu,“ řekl k tomu ministr Vojtěch.

Příjemnější by mohla být od nového roku návštěva zubaře i pro některé děti. Pokud nebudou schopné ošetření, stomatolog jim bude moci nově dát pro zklidnění rajský plyn a pojišťovna mu tento zákrok nově proplatí. 

„Revolučním počinem je úhrada sedací, která umožní provést řadu ošetření u obtížně spolupracujících dětí přímo v ordinacích, bez nutnosti hospitalizace,“ řekl k tomu prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. „Dlouhodobě jsme poukazovali na to, že se zubařům nevyplatí pracovat pro pojišťovnu a pečovat o dětské pacienty. Jsem rád, že se nám pro příští rok podařilo s pojišťovnami uzavřít dohodu, která toto mění. Těžit z ní budou nejen pacienti, ale i samotní lékaři,“ domnívá se Šmucler.

Pojišťovna také zohlední vyšší ceny materiálů tak, aby odpovídaly realitě. Dohoda představuje navýšení o 734 milionů korun.


Gynekologové budou vypláceni podle trimestrů pacientek

Změny se dotknou také ambulantních gynekologů, jejich pacientek a péče o ně. Podle ministra Vojtěcha dosud vykazovali tito lékaři zbytečné a neefektivní výkony. Teď budou placeni ve třech balíčcích podle těhotenských trimestrů pacientek. 

„Lékař, u kterého je těhotná registrována, dostane tři balíčkové úhrady za jednotlivé trimestry – za první 1 500, za druhý 2 500 a za třetí 3 500 korun. Pojišťovna tak jednoznačně hradí péči za těhotné tomu, kdo ji řídí, tedy registrujícímu gynekologovi. Pro gynekology je tato změna výhodná a předvídatelná, stejně jako pro pojišťovny,“ komentoval dohodu předseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák. Dohoda představuje navýšení o 227 milionů korun.


Největší změny čekají pacienty u praktických lékařů

Možná největší změny čekají ovšem praktické lékaře. Získají větší pravomoci a s nimi jim přibude i práce. Je mezi nimi například časný záchyt demence, péče o prediabetika nebo péče o pacienta po onkologické léčbě.

„V zemi, kde čelíme epidemii diabetu, vnímám jako zásadní, že úplně poprvé dohoda obsahuje péči o prediabetiky. To je cesta, jak s touto epidemií bojovat. Cukrovku musíme řešit dřív, než propukne, a prediabetes lze výrazně ovlivnit,“ uvedl předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka.

V ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost bude nově možné zachytit a sledovat také pacienta s obezitou. „Epidemie výskytu obezity u dětí a dospívajících patří mezi prioritní problémy v Česku i celosvětově,“ řekla k tomu Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR.


Lepší peníze lékařům za delší ordinační dobu

Lékaři poprvé dostanou od pojišťoven úhradu i za „vzdělávací“ pohovor s rodinou novorozenců o očkování. „Budou odměněni za větší časovou náročnost a opakované nároky na edukaci pacientů o prospěšnosti a smyslu očkování. Vnímáme to aktuálně jako klíčové opatření s ohledem na klesající proočkovanost,“ dodala Hülleová.

Vyšší příplatek získají i ti praktičtí lékaři, kteří budou mít nejdelší ordinační dobu. Musejí mít ovšem ordinaci otevřenou nejméně 30 hodin v týdnu v pěti pracovních dnech a aspoň jednou týdně mít otevřeno do 18 hodin. Podmínkou je i to, aby se pacienti mohli alespoň ve dvou dnech v týdnu objednat na pevně stanovenou hodinu.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama


reklama

reklama