Nový ministr, stará pravidla. Přitvrdit nechce, máme se chovat zodpovědně

Prezident Zeman jmenoval novým ministrem zdravotnictví hematologa Jana Blatného. Ten je už třetím ministrem, který v Babišově vládě čelí epidemii koronaviru. Jak Blatný oznámil, žádné náhlé změny opatření proti nákaze zatím nechystá, případné změny oznámí v pátek.

Nový ministr podle vlastních slov současnou kritickou situaci nákazy coviem-19 nepodceňuje, ale chce přeměnit strach, paralýzu společnosti a její rozdělení v respekt, který by pomohl epidemii zvládnout. Svá následující rozhodnutí chce zakládat na datech, která by měla vláda a ministerstvo srozumitelně předkládat i veřejnosti.


Novým ministrem je lékař hematolog

Nového ministra jmenoval v Lánech prezident Zeman a vzápětí ho do úřadu uvedl premiér Andrej Babiš. Zároveň ovšem v České televizi přiznal, že Jan Blatný byl až jeho druhou volbou. První oslovený, kterého premiér nezmínil, si na rozhodnutí chtěl nechat více času a to Babiš nepřipustil.

Novým ministrem zdravotnictví je tak uznávaný hematolog Blatný, dosavadní náměstek Fakultní nemocnice Brno, kde se věnoval především léčbě dětí s poruchami srážlivosti krve. Při jeho uvedení do funkce ho prezident Zeman varoval, že se stává politikem: „Na rozdíl od útěšné komunity zkoumající například hemofilii, je politika nesmírně krutá záležitost. A politik, kterým je ministr, je vystaven útokům, které si vědec ani nedokáže představit. Dokonce jsem vám říkal, že přecházíte z parku do džungle.“


Potřebujeme oprášit pandemický plán

Sám nový ministr při uvedení do funkce pochválil dosavadní opatření, která přijal jeho předchůdce Roman Prymula  a společně i vláda. „Co je potřeba oprášit, je pandemický plán této země,“ prohlásil Blatný.

Podobně se vyjádřil i premiér. „Hlavní téma, které musí pan ministr řešit, je samozřejmě pandemie covidu-19,“ řekl předseda vlády. Blatný přesto zatím neuvažuje o zpřísnění dosavadních opatření. „Z mých úst neuslyšíte slovo přitvrdit, to není hezké slovo,“ řekl Blatný. Další vývoj podle něj bude záviset na vyhodnocení konkrétních dat, která budou sdílená a všem srozumitelná.

Blatný zároveň uvedl, že zatím neuvažuje o stavbě další polní nemocnice. Jedna už je připravená v pražských Letňanech, další vzniká v Brně. Obě by měly být připravené pro případ přeplněných běžných nemocnic a pro lehčí případy pacientů s covidem-19, kteří ovšem musí být hospitalizovaní.


David GarkischZrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům