Hlavička
28/07/2021

Od srpna se znovu rozvolňuje. Bude povolený tanec i koncerty

Vláda schválila zmírnění některých protiepidemických opatření. Začátkem srpna se tak navýší maximální počet osob na hromadných akcích, v klubech se povolí tanec a kapacita bazénů a koupališť bude nově neomezená. Lidé ale budou muset stále prokazovat, že jsou očkovaní, testovaní nebo nemoc už prodělali.

reklama

reklama

Největší změny se týkají právě hromadných akcí. Od začátku srpna smí pořadatelé zpřístupnit sportovní a kulturní akce většímu počtu účastníků a diváků. Ve venkovních prostorách se maximální kapacita akce zvyšuje z 5 000 na 7 000 osob a ve vnitřních prostorách z počtu 2 000 na 3 000 osob.

U vnitřních kulturních a sportovních akcí se nově zvýší počet usazených diváků nad limit 3 000, a to až na 100 procent kapacity za podmínky, že všichni tito diváci nad stanovený limit (nad kapacitu 3 000 osob) jsou plně očkovaní nebo do 180 dní po prodělání onemocnění covid-19.

Podobné je to u venkovních kulturních a sportovních akcí. Počet usazených diváků nad limit 7 000, a to až na 100 procent kapacity za podmínky, že všichni diváci nad 3 000 jsou plně očkovaní nebo do 180 dní po prodělání onemocnění covid-19 (příklad: venkovní akce pro 10 000 sedících diváků = 3 000 míst je pro diváky s OTN (očkování, test, prodělání nemoci) a 7 000 míst pro diváky, kteří jsou plně očkovaní nebo do 180 dní po prodělání onemocnění covid-19).

reklama


Vojtěch: Očkování dovoluje zmírnit opatření

Současně se zmenšuje prostor na jednoho stojícího diváka z 4 m2 na 2 m2. Nově bude umožněno v klubech a na dalších akcích tanec pro osoby, které splňují podmínky systému OTN (očkování, test, prodělání nemoci). Výsledek negativního testu nesmí být starší než jeden den od odběru.

„Mám radost, že nám situace dovoluje stále zmírňovat protiepidemická opatření. Pozitivní vliv má jednoznačně postupující očkování, díky kterému máme minimum hospitalizací, protože lidé jsou chráněni před těžkým průběhem onemocnění,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.


Jednodušší návštěvy hradů i ZOO

U dětských rekreací, táborů, vzdělávacích a volnočasových aktivit se navyšuje počet účastníků z tisíce na 2 000 ve venkovních prostorách a následně v těch vnitřních z počtu 500 na 1 000 dětí. „Zatím máme od kolegů hygieniků v regionech dobré zprávy. Dětské akce se zatím obešly bez výraznějšího šíření onemocnění. Jsem ráda, že jsme proto mohli k tomuto kroku přistoupit, a tak umožnit většímu počtu dětí užívat volný čas,“ vysvětlila hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Mění se i velikosti skupin z 10 osob na 20 lidí, které nemusí splňovat podmínky OTN. Příkladem jsou třeba hromadné prohlídky při návštěvě hradů, zámků a zoologických zahrad. Tato změna platí i pro konání zkoušek na školách, vysokých školách a při akademických obřadech.

U vnitřních prostor zoologických a botanických zahrad, muzeí, galerií, výstavních prostor, hradů, zámků a obdobných historických nebo kulturních objektů, hvězdáren a planetárií a veletrhů a prodejních hospodářských výstav se k současně platnému požadavku jednoho člověka na 10 m2 nově přidává alternativa v podobě možnosti využít nejvýše 75 procent kapacity. Provozovatel si bude moci vybrat dle uspořádání objektu, co je z hlediska provozu pro něj vhodnější.


Rozestupy mají být kratší o půl metru

Povinný rozestup v provozovnách či na hromadných akcích mezi zákazníky, účastníky či návštěvníky se mění ze vzdálenosti dvou metrů na vzdálenost alespoň 1,5 metru. Stále přitom platí hygienická doporučení v podobě dezinfekce místa po každém zákazníkovi a dodržování povinnosti ochrany dýchacích cest.

Odstup dvou metrů zůstává u produkce živé hudby v restauracích a klubech, u vzdálenosti diváků od jeviště nebo jiného místa určeného pro vystupující nebo od sportovní plochy, mezi stánky, stolky nebo jinými prodejními místy v tržnicích a na tržištích.


Bazény a koupaliště bez omezení

Se začátkem srpna se ruší omezení kapacity obsazenosti bazénů a koupališť, které bylo doposud stanoveno maximálně na 75 procentech kapacity areálu. I nadále je vstup podmíněn splněním systému OTN – očkování, test nebo prodělání nemoci. Dále vláda schválila zrušení omezení počtu osob ve skupině sportovců v rámci sportovní přípravy, které bylo doposud stanoveno na maximálně 50 lidí. 

Od 27. července také budou poskytovatelé mobilních služeb při překročení hranice Česka rozesílat přijíždějícím informativní SMS zprávu s upozorněním o povinnosti vyplnění příjezdového formuláře. „Cílem je zvýšit informovanost mezi občany, kteří přijíždějí z dovolené, o povinnosti vyplnit příjezdový formulář. Upozorňuji, že ta se týká i plně očkovaných cestovatelů,“ dodal ministr.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay, CC0reklama

reklama

reklama

reklama