Hlavička
09/12/2019

Ostuda Česka? Náměšť odmítá postižené. Petici podepsala i starostka

V mimořádně ostudnou a trapnou situaci se zvrhává kauza kolem Náměšti na Hané. Čtvrtina tamních obyvatel podepsala petici, která odmítá stavbu domu pro 12 hendikepovaných lidí. Podepsala ji i starostka, která teď tvrdí, že to bylo jen proto, aby postižení bydleli blíže centru.

reklama

reklama

Obyvatelé Náměšti na Hané si nepřejí, aby se jejich děti musely dívat na několik zdravotně postižených lidí. Těm chce hejtmanství na kraji obce, za své peníze a na vlastním pozemku vybudovat nový domov. Aby byl tento údaj přesnější - odmítá to \""jen\"" čtvrtina obyvatel, kteří podepsali petici proti této stavbě.

Kromě zhruba pěti stovek lidí ovšem petici a petiční výbor na svém zasedání podpořilo také zastupitelstvo a podepsala ji rovněž starostka. Poté, co na petici upozornil Český rozhlas a oslovil i zmiňovanou starostku, dostala kauza ještě trapnější rozměry.

Svůj podpis starostka vysvětluje paradoxně obavou, že by postižení na kraji obce byli příliš vyloučení a měli by žít blíže centru Náměšti. Lidé v obci naopak zmiňují obavy, aby se hendikepovaní nepotkávali s místními dětmi a také to, že se sousedům sníží kvalita bydlení a klesnou ceny jejich nemovitostí. Starostka teď ovšem tvrdí, že to tak autor petice \""možná nemyslel\"".

reklama


Postižení by prý snížili cenu domů sousedů

Kdyby nešlo o morálně tak citlivou věc, která navíc získala velkou mediální publicitu i ohlas, byla by to spíše tragikomická ukázka selhání krizového managmentu malé obce, správněji městyse Náměšť na Hané. A také ukázka úsudku jeho představitelů.

Na začátku všeho byl plán kraje vystavět na okraji Náměšti dvě malé dvoupatrové moderní budovy, kde by svůj domov našli fyzicky nebo mentálně hendikepovaní lidé, kteří zatím bydlí v nedalekých Nových Zámcích.

Záměr ale u místních velmi rychle narazil. Několik z nich sestavilo petici, která z mnoha důvodů sociální zařízení pro dvanáct lidí odmítá. Zatím se pod ni podepsalo 477 místních. V obci, která má zhruba dva tisíce obyvatel, je to tedy čtvrtina.

Autoři petice tvrdí, že sousedství s hendikepovanými lidmi zhorší \""kvalitu bydlení\"" ostatním a sníží cenu jejich nemovitostí. Argumentují, že lidé v okolí si pozemky vybírali pro \""rodinné bydlení s dětmi\"" a domov pro postižené tak \""znehodnotí jejich majetek\"".


Není prý vhodné, aby se postižení pohybovali kolem malých dětí

Argument dětmi zaznívá od místních opakovaně. Jeden z nich řekl Radiožurnálu: \""Během posledních deseti let se sem nastěhovala spousta rodin s malými dětmi. Myslím si, že není vhodné, aby se tady pohybovali lidé s mentálním nebo fyzickým postižením v blízkosti takhle malých dětí. Děti si tady volně chodí hrát, jako na vesnici.\""

\""Budova se sociální službou pro dvanáct osob nezapadá do charakteru rodinného bydlení s dětmi, které tu v současné době je,\"" řekl Českému rozhlasu i místostarosta Marek Švarc. Zastupitelstvo obce si pak odhlasovalo, že petici i její autory podporuje.


Starostka petici podepsala taky

Aby toho nebylo málo, petici podepsala i starostka Marta Husičková z ODS. V rozhovoru pro Český rozhlas se obhajovala kuriózními argumenty. Uvedla například, že v radě obce býval \""člověk na vozíčku\"" a proto podle ní Náměšť není xenofobní (správně jde o výraz strachu z cizinců, pozn. redakce). Novinářům také vypočítala, že ve více než dvoutisícové obci zná nejméně šest lidí se zdravotním postižením a proto s nimi obec nemá problém.

Když byla starostka konfrontována s výroky petentů o strachu ze setkávání klientů domova s místními dětmi, naznačila, že kvůli druhu postižení by obyvatelům nemuseli tolik vadit: \""Víte, kdyby si mnozí, kteří podepsali petici, uvědomili způsob postižení, možná by takto nemluvili.\""


Starostka: Měly tu být nejdřív \""kulaté stoly, besedy a přednášky\""

Svůj podpis pod peticí starostka vysvětlila tím, že podle ní není umístění centra pro hendikepované na kraji obce vhodné. Na přímý dotaz, jestli by budovu tedy raději přemístila blíž ke středu Náměšti, odpověděla, že ano. Připustila ovšem, že i to by místním mohlo vadit: \""Samozřejmě se musím dívat také na to, abychom nevyvolali další vlnu nevole a podobně.\""

Jeden z nejpozoruhodnějších argumentů proti stavbě domu pro dvanáct hendikepovaných lidí ve více než dvoutisícové obci ale podle starostky tkví v postupu kraje. Stavbě prý měly předcházet \""kulaté stoly, besedy a přednášky\"" s místními a pak by zastupitelstvo \""možná\"" petici ani nepodpořilo.


Náměšť má teď celonárodní ostudu

Tak jako tak si Náměšť na Hané svojí peticí a postojem vlastní radnice utrhla celonárodní ostudu i odsouzení. \""V první řadě by měla kulaté stoly, besedy a přednášky udělat ODS pro svoje starosty v komunálu, protože tohle je šílená ostuda,\"" zněla například jedna z reakcí.

\""A nechtěli tam stavět leprosárium? To by se snad odpor pochopit dal,\"" uvedl v žertu další z diskutujících. A další sarkasticky dodal: \""Postižený mají bejt zavřený v ústavu, protože nejlíp je jim, když jsou mezi sebou.\""

Starostka Náměšti Marta Husičková se teď snaží mediální požár uhasit. \""Rozhodně bych chtěla v tomto adventním čase říct, že budeme hledat řešení. Už jsem mluvila se zástupcem asistenta pana hejtmana. Chci se s ním ještě tento týden sejít a navrhnout mu spolupráci v této oblasti, aby se otupily hroty, které teď vznikly.\""


David Garkisch


reklama

reklama

reklama

reklama