Otevření obchodů i škol. Vláda plánuje rozvolňovat, navzdory špatné situaci

Navzdory zhoršující se epidemické situaci vláda a ministři chystají uvolnění dosavadních opatření. Už od pondělí by chtěl ministr Havlíček otevřít obchody, později možná i služby. A za dva týdny se začnou otevírat také školy pro některé ročníky.

Nový nouzový stav, který vládě umožnila vyhlásit žádost hejtmanů, nebyl zadarmo. Kraje výměnou požadují ústup od současných epidemických opatření a vláda jim zřejmě hodlá vyhovět. Dokonce i přesto, že se statistiky zhoršují, britská mutace viru hrozí dalším nárůstem případů a v nemocnicích je obsazena drtivá většina volných lůžek.Jen 180 volných lůžek JIP pro covidové pacienty v celé zemi


Rizikový index PES je na 77 bodech a tedy v nejvyšším stupni pohotovosti. Jen během neděle na covid-19 zemřelo 63 lidí a přibylo 2 832 nových prokázaných případů nákazy, což je o čtyři stovky víc než před týdnem.


Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes po jednání vlády neradostnou statistiku doplnil o vytíženost nemocnic. V celé zemi zbývá pro covidové pacienty jen 180 lůžek JIP ze zhruba čtyř tisíc. „Situace je velmi závažná a jsou kraje, kde jsou jen jednotky lůžek intenzivní péče,“ přiznal ministr zdravotnictví. Aktuálně se s nákazou potýká více než sto tisíc lidí, 5 553 se s nemocí léčí v nemocnicích a stav více než tisícovky lidí je vážný.


Ministr také potvrdil, že britskou mutaci koronaviru se podařilo zachytit už téměř ve všech krajích. Celkově jsou v Česku podle Blatného čtyři vzorky z deseti pozitivní na britskou variantu. V některých regionech už převážila tato mutace původní koronavirus a dosahuje 60 procent všech nově nakažených.
Vláda bude rozvolňovat opatření


I přes tato varovná čísla však vláda zřejmě zamýšlí brzké rozvolňování protiepidemických opatření. Vyplynulo to přitom z výsledků stejného jednání, ze kterého přinesl Blatný neradostné zprávy o šíření epidemie.


Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) se dnes dohodl s hejtmany a oznámil, že vládě navrhne otevření obchodů už od následujícího pondělí 22. února. Právě to je jedna z podmínek krajů, kterými doprovodily žádost o nouzový stav. Více v článku Nouzový stav trvá. Vláda na žádost hejtmanů vyhlásila nový, na dva týdny.


Ministr Havlíček to obhajuje tím, že otevření obchodů budou provázet přísná nařízení a hygienická opatření. Omezený má být počet nakupujících zákazníků na plochu obchodu, budou také muset dodržovat odstup od ostatních, nosit roušku a používat dezinfekci. Ministr hodlá celý výčet detailněji doplnit v příštích dnech, ale vyloučil, že by v obchodech byly povinné respirátory namísto roušek. Dosud zůstává většina obchodů uzavřených a smí se prodávat jen omezený sortiment zboží, takže otevřeno mají potraviny, drogerie, papírnictví, květinářství, galanterie, optiky či lékárny.Služby se budou otevírat možná v březnu


Zastavené služby zatím ministr Havlíček nechce povolovat, má v plánu počkat, jak by epidemii ovlivnilo otevření obchodů. Pokud by se situace nezhoršovala, chce vládě navrhnout uvolnění služeb na březen.


Navrhované otevření obchodů uvítal šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, s nímž měl ministr Havlíček dnes jednání. Jak ale Prouza uvedl, možná jde jen o manévr, jak otevřít obchody v předstihu před rozhodnutím Ústavního soudu. Ten má právě v pondělí vynést verdikt nad dosavadním omezením maloobchodu.Školy se částečně otevřou, studenti se budou samotestovat


Hned po obchodech by na řadu měly přijít školy. Ty jsou zatím uzavřené a v provozu jsou jen mateřské a speciální školy a první a druhé ročníky základních. Dalším skupinám školáků by se měly otevřít už od 1. března. Nejprve půjde o deváté třídy základních škol a o letošní maturitní ročníky. I tuto podmínku, tedy alespoň částečné otevření škol hejtmani dali vládě výměnou za žádost o nouzový stav.


Srozuměný je s tím i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). „Jsme připraveni od 1. března zahájit návrat žáků do škol s tím, že návrat bude doprovázen antigenním testováním,“ potvrdil po zasedání vlády Hamáček.


Právě jeho ministerstvo vnitra má zajistit dostatek testů pro učitele i studenty, kteří se budou testovat sami. „Ministerstvo vnitra dostalo za úkol testy zajistit a zajistit jejich distribuci. Pokud se nám podaří zajistit dostatečný počet, nic nebrání, aby se děti začaly vracet do škol,“ řekl Hamáček s tím, že jde o šibeniční termín.


Na dvou místech v Česku už se toto samotestování zkouší. V Olomouckém kraji studenti používají testy pro kloktání, v Sedlčanech tento týden zahájili zkušebně ověřování antigenními testy.


Vláda dnes také schválila dodávky respirátorů do škol ze státních hmotných rezerv. „Tři miliony respirátorů budou distribuovány na naše školy právě v této pilotní fázi. Protože to antigenní testování samo o sobě samozřejmě není zárukou toho, že vir zmizí nebo nebude. Je proto potřeba to podpořit dalšími režimovými opatřeními, ať jsou to roušky ve školách, tak chceme i podpořit pedagogické pracovníky distribucí respirátorů,“ řekl dnes ministr školství Robert Plaga.Uvolňovat zákazy a omezení je riskantní


Vláda je do rozvolňování opatření tlačena včerejší dohodou s hejtmany všech krajů, kteří si stanovili podmínky – například zmiňované otevření obchodů a služeb, návrat studentů do škol.


Před podobným předčasným ústupem od omezení a zákazů, navíc v době stagnující či spíše sílící epidemie, varuje řada lékařů a dalších odborníků. Mimo jiné je mezi nimi i Česká lékařská komora.


Prezident lékařské komory Milan Kubek podobný scénář předvídal už v lednu. „Za největší nebezpečí považuji to, že jakmile se epidemická situace jen nepatrně zlepší, začnou se opět ministři v čele s vicepremiérem Havlíčkem trumfovat s opozicí v návrzích, jak znovu co nejrychleji protiepidemická opatření rozvolňovat. A my se pak za pár dní zase zřítíme tam, kde už jsme dvakrát byli. Bůh ví, co nás ještě čeká,“ uvedl tehdy Milan Kubek. Více v článku Kubek: Nejvíc se bojím rychlého rozvolňování. Budeme, kde jsme byli.David Garkisch


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0Anketa

Je správné rozvolňovat v současné době protiepidemická opatření?

Celkem hlasovalo 356 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Vstoupila v platnost novela konopného zákona. Přináší lepší možnosti pěstitelům i pacientům