Hlavička
15/02/2021

Otevření obchodů i škol. Vláda plánuje rozvolňovat, navzdory špatné situaci

Navzdory zhoršující se epidemické situaci vláda a ministři chystají uvolnění dosavadních opatření. Už od pondělí by chtěl ministr Havlíček otevřít obchody, později možná i služby. A za dva týdny se začnou otevírat také školy pro některé ročníky.

reklama

reklama

Nový nouzový stav, který vládě umožnila vyhlásit žádost hejtmanů, nebyl zadarmo. Kraje výměnou požadují ústup od současných epidemických opatření a vláda jim zřejmě hodlá vyhovět. Dokonce i přesto, že se statistiky zhoršují, britská mutace viru hrozí dalším nárůstem případů a v nemocnicích je obsazena drtivá většina volných lůžek.reklama

Jen 180 volných lůžek JIP pro covidové pacienty v celé zemi


Rizikový index PES je na 77 bodech a tedy v nejvyšším stupni pohotovosti. Jen během neděle na covid-19 zemřelo 63 lidí a přibylo 2 832 nových prokázaných případů nákazy, což je o čtyři stovky víc než před týdnem.


Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes po jednání vlády neradostnou statistiku doplnil o vytíženost nemocnic. V celé zemi zbývá pro covidové pacienty jen 180 lůžek JIP ze zhruba čtyř tisíc. „Situace je velmi závažná a jsou kraje, kde jsou jen jednotky lůžek intenzivní péče,“ přiznal ministr zdravotnictví. Aktuálně se s nákazou potýká více než sto tisíc lidí, 5 553 se s nemocí léčí v nemocnicích a stav více než tisícovky lidí je vážný.


Ministr také potvrdil, že britskou mutaci koronaviru se podařilo zachytit už téměř ve všech krajích. Celkově jsou v Česku podle Blatného čtyři vzorky z deseti pozitivní na britskou variantu. V některých regionech už převážila tato mutace původní koronavirus a dosahuje 60 procent všech nově nakažených.
Vláda bude rozvolňovat opatření


I přes tato varovná čísla však vláda zřejmě zamýšlí brzké rozvolňování protiepidemických opatření. Vyplynulo to přitom z výsledků stejného jednání, ze kterého přinesl Blatný neradostné zprávy o šíření epidemie.


Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) se dnes dohodl s hejtmany a oznámil, že vládě navrhne otevření obchodů už od následujícího pondělí 22. února. Právě to je jedna z podmínek krajů, kterými doprovodily žádost o nouzový stav. Více v článku Nouzový stav trvá. Vláda na žádost hejtmanů vyhlásila nový, na dva týdny.


Ministr Havlíček to obhajuje tím, že otevření obchodů budou provázet přísná nařízení a hygienická opatření. Omezený má být počet nakupujících zákazníků na plochu obchodu, budou také muset dodržovat odstup od ostatních, nosit roušku a používat dezinfekci. Ministr hodlá celý výčet detailněji doplnit v příštích dnech, ale vyloučil, že by v obchodech byly povinné respirátory namísto roušek. Dosud zůstává většina obchodů uzavřených a smí se prodávat jen omezený sortiment zboží, takže otevřeno mají potraviny, drogerie, papírnictví, květinářství, galanterie, optiky či lékárny.Služby se budou otevírat možná v březnu


Zastavené služby zatím ministr Havlíček nechce povolovat, má v plánu počkat, jak by epidemii ovlivnilo otevření obchodů. Pokud by se situace nezhoršovala, chce vládě navrhnout uvolnění služeb na březen.


Navrhované otevření obchodů uvítal šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, s nímž měl ministr Havlíček dnes jednání. Jak ale Prouza uvedl, možná jde jen o manévr, jak otevřít obchody v předstihu před rozhodnutím Ústavního soudu. Ten má právě v pondělí vynést verdikt nad dosavadním omezením maloobchodu.Školy se částečně otevřou, studenti se budou samotestovat


Hned po obchodech by na řadu měly přijít školy. Ty jsou zatím uzavřené a v provozu jsou jen mateřské a speciální školy a první a druhé ročníky základních. Dalším skupinám školáků by se měly otevřít už od 1. března. Nejprve půjde o deváté třídy základních škol a o letošní maturitní ročníky. I tuto podmínku, tedy alespoň částečné otevření škol hejtmani dali vládě výměnou za žádost o nouzový stav.


Srozuměný je s tím i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). „Jsme připraveni od 1. března zahájit návrat žáků do škol s tím, že návrat bude doprovázen antigenním testováním,“ potvrdil po zasedání vlády Hamáček.


Právě jeho ministerstvo vnitra má zajistit dostatek testů pro učitele i studenty, kteří se budou testovat sami. „Ministerstvo vnitra dostalo za úkol testy zajistit a zajistit jejich distribuci. Pokud se nám podaří zajistit dostatečný počet, nic nebrání, aby se děti začaly vracet do škol,“ řekl Hamáček s tím, že jde o šibeniční termín.


Na dvou místech v Česku už se toto samotestování zkouší. V Olomouckém kraji studenti používají testy pro kloktání, v Sedlčanech tento týden zahájili zkušebně ověřování antigenními testy.


Vláda dnes také schválila dodávky respirátorů do škol ze státních hmotných rezerv. „Tři miliony respirátorů budou distribuovány na naše školy právě v této pilotní fázi. Protože to antigenní testování samo o sobě samozřejmě není zárukou toho, že vir zmizí nebo nebude. Je proto potřeba to podpořit dalšími režimovými opatřeními, ať jsou to roušky ve školách, tak chceme i podpořit pedagogické pracovníky distribucí respirátorů,“ řekl dnes ministr školství Robert Plaga.Uvolňovat zákazy a omezení je riskantní


Vláda je do rozvolňování opatření tlačena včerejší dohodou s hejtmany všech krajů, kteří si stanovili podmínky – například zmiňované otevření obchodů a služeb, návrat studentů do škol.


Před podobným předčasným ústupem od omezení a zákazů, navíc v době stagnující či spíše sílící epidemie, varuje řada lékařů a dalších odborníků. Mimo jiné je mezi nimi i Česká lékařská komora.


Prezident lékařské komory Milan Kubek podobný scénář předvídal už v lednu. „Za největší nebezpečí považuji to, že jakmile se epidemická situace jen nepatrně zlepší, začnou se opět ministři v čele s vicepremiérem Havlíčkem trumfovat s opozicí v návrzích, jak znovu co nejrychleji protiepidemická opatření rozvolňovat. A my se pak za pár dní zase zřítíme tam, kde už jsme dvakrát byli. Bůh ví, co nás ještě čeká,“ uvedl tehdy Milan Kubek. Více v článku Kubek: Nejvíc se bojím rychlého rozvolňování. Budeme, kde jsme byli.David Garkisch


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0reklama

reklama

reklama

reklama