Hlavička
07/03/2019

Plán, aby stát neplatil za děti a staré, vyvolal opak. Ať přidá víc, znějí návrhy

Nápad, aby stát za děti, seniory a nezaměstnané už neplatil zdravotní pojištění, je zažehnaný. Přišla s ním ministryně financí, ale nenašel podporu ani ve vládě. Jenže nečekaně vyvolal opačné reakce: TOP 09 teď navrhuje, aby stát svoji platbu zvýšil. Shoduje se s Českou lékařskou komorou.

reklama

reklama

Výše zdravotního pojištění se výrazně liší podle toho, kým jste. Za děti, seniory a nezaměstnané tohle pojištění hradí stát ze svého rozpočtu, tedy z peněz daňových poplatníků. Stát ale odvádí zdaleka nejméně – je to 1 018 korun na osobu za měsíc.

Naproti tomu platí zaměstnanci s průměrným platem měsíčně 4 500 korun. A živnostníci na zdravotní pojištění odvádějí nejméně 2 208 korun, aniž by to nějak souviselo s jejich příjmy, které mohou být dokonce nulové.


reklama

Byl to jen pokusný balonek ANO? Návrh nenašel podporu

V této situaci přišla ministryně financí s návrhem, aby stát neplatil vůbec nic. Výpadek 70 miliard mělo pokrýt zvýšení zdravotního pojištění u těch, co pracují. Zároveň by jim stát mírně snížil daně.

Návrh vyvolal kritiku a jednoznačné odmítnutí nejen u opozice, ale i mezi lékaři, ekonomy a experty ve zdravotnictví. Premiér Andrej Babiš potvrdil prezidentovi České lékařské komory Milanu Kubkovi, že se s nápadem nepočítá. Více v článku Stát za děti a seniory bude pojištění platit dál. Kubek: Šlo o pokusný balon.


TOP 09 navrhuje radikální zvýšení plateb státu. Zlevní to práci, argumentuje

Pokud strana ANO skutečně zkoušela vypustit tzv. pokusný balonek a sledovat, jaké reakce nápad vyvolá, docílila možná pravého opaku. Na nepoměr plateb ve zdravotním pojištění se zaměřila veřejná pozornost.

TOP 09 v reakci předložila opačný návrh, podle kterého by naopak měl stát za své pojištěnce platit podstatně víc než doposud a pracujícím lidem by se naopak mělo zdravotní pojištění snížit. „Pracujícím se zvýší čistá mzda, sníží se cena práce a pojistné za každého občana bude spravedlivější,“ argumentuje poslanec TOP 09 Vlastimil Válek.

Návrh TOP 09 je relativně radikální. Teď stát za děti, seniory a nezaměstnané platí 1 018 korun měsíčně. Podle TOP 09 by měl v budoucnu platit 1 805 korun za měsíc. „Současný systém veřejného zdravotního pojištění v České republice je nespravedlivý a dlouhodobě neudržitelný,“ uvedl k tomu Miroslav Kalousek. 

Nejprve chtějí poslanci TOP 09 navrhnout tuto zmíněnou úpravu výše zdravotního pojištění a platby za státní pojištěnce. Později chtějí reformovat zdravotní pojištění těmito body:

– snížit zaměstnancům a živnostníkům povinné pojištění o tři procentní body

– zvýšit platbu za státního pojištěnce na 1 805 Kč měsíčně a stanovit vzorce její každoroční valorizace

definovat rozsah a dostupnost péče hrazené ze zdravotního pojištění

nabídnout možnosti připojištění na základě jasně definovaných standardů a nadstandardů


Kubek: Stát by měl platit polovinu toho, co lidé s průměrnou mzdou

Nepoměr toho, co na zdravotní pojištění odvádí stát a co platí zaměstnanci, zaměstnavatelé a živnostníci, si uvědomuje i Česká lékařská komora. I podle jejího prezidenta Milana Kubka by měl stát odvádět podstatně více než dosud. A rozhodně by tuto zátěž neměl přehodit na bedra pracujících lidí ve vyšších odvodech.

„Problém je, že ta platba je příliš nízká. Teď je to tak, že stát platí přibližně za 60 procent obyvatel, ale ta platba tvoří pouze 25 procent příjmu zdravotního pojištění a stát je tak v pozici největšího dlužníka,“ řekl Našemu zdravotnictví prezident komory Kubek.

Vyjádřil se i k návrhu TOP 09 na zvýšení plateb z rozpočtu státu. „Svoji logiku to má, protože je obrovská diskrepance mezi tím, co platí pracující lidé a co odvádí stát. Platba státu za státní pojištěnce by se měla postupně zvyšovat tak, aby tvořila přibližně polovinu platby z průměrné mzdy. To je asi cesta, kterou bychom měli jít,“ domnívá se prezident komory lékařů Milan Kubek.


David Garkisch

Foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama