Hlavička
12/03/2020

Počet nakažených skáče po desítkách. Je jich 94, už i vážnější případy

Česko je zřejmě na prahu větší epidemie nového koronaviru COVID-19. Rapidně vzrůstá počet dalších případů. Objevili se navíc i pacienti, u nichž je nebo byl průběh nemoci vážnější. Německá kancléřka prohlásila, že u sousedů by mohla nákaza postihnout až 70 procent lidí.

reklama

reklama

Zatímco před týdnem bylo v celé zemi jen pět případů nákazy koronavirem COVID-19, teď už počet potvrzených pacientů s nákazou šplhá ke stovce – ke středeční půlnoci jich bylo potvrzených 94. V posledních dvou dnech počet nově diagnostikovaných stoupá po desítkách.

„Během dneška výrazně vzrostl počet pozitivních případů. V tuto chvíli jich máme 94. To je o 31 víc než včera večer. Případy jsme dnes zaznamenali v Praze, Středočeském, Karlovarském, Plzeňském, Olomouckém, Moravskoslezském, Zlínském, Libereckém, Jihočeském a Jihomoravském kraji,“ uvedl k vývoji situace ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na svém twitterovém profilu.


reklama

Polovina nakažených pacientů je v Praze

Nově  se koronavirus objevil na jižní Moravě, kde jsou potvrzení tři nemocní pacienti. Dva z nich, muž (60) a žena (30), spolu byli lyžovat v Itálii. Třetí pacientkou je seniorka (84), která se nakazila od dcery, jež byla na dovolené v Itálii.

Právě u této starší ženy byl počáteční průběh nemoci vážný a byla umístěna na JIP. Nyní už je ale ve stabilizovaném stavu na běžném pokoji brněnské fakultní nemocnice. Prvního pacienta s koronavirem hlásí i Moravskoslezský kraj. Také on se nakazil v Itálii, kde byl lyžovat a od návratu zůstával v karanténě.

Nejvíce, zhruba polovina, všech potvrzených pacientů s nákazou je v Praze. Ve středu jich bylo 41. Mezi nimi je i dvouleté dítě a také senior ve věku 86 let.


Školy by mohly být zavřené celý měsíc

Vláda už v úterý přijala bezprecedentní opatření, o kterých jsme informovali v článku Vláda do odvolání uzavřela školy a zakázala všechny akce nad 100 lidí. Zatím není jasné, jak dlouho budou tato opatření platit, ale o školách prohlásil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, že by školy mohly být zavřené měsíc.

Podle náměstka Prymuly, který je rovněž epidemiolog, je měsíc minimální doba. „Po měsíci se vyhodnotí, do jaké míry se to daří, či nedaří, a přijmeme další opatření,“ řekl ve vysílání DVTV Prymula.

Dokonce připustil, že by při zhoršování epidemiologické situace mohla vláda přistoupit k podobnému opatření jako v Číně a nařídit lidem povinné nošení roušek na veřejnosti. „Kdyby byl ten scénář opravdu černý, zásobíme obyvatelstvo rouškami a nařídili bychom používání roušek,“ uvedl náměstek Prymula.


Německé odhady: Nakazí se až 70 procent populace

Vyhlídky nejsou zatím příliš příznivé a i sám Prymula ve vysílání České televize uvedl, že se musíme připravit na přibývání dalších nemocných: „Někdy ve čtvrtek, v pátek očekávám kulminaci případů těch, kteří se vrátili v souvislosti s dovolenou v Itálii.“

Kromě toho bude ale šíření koronaviru záviset i na situaci v okolních zemích. Ani tam není vývoj zrovna nejlepší. Kancléřka Angela Merkelová s odvoláním na své experty prohlásila, že výhledově může v Německu onemocnět mezi 60 až 70 procenty populace.

Na to reagoval český premiér Andrej Babiš a varoval před panikou, kterou by taková prohlášení mohla vyvolat. „Česko přijalo opatření, aby v zemi tak černý scénář nenastal,“ uvedl Babiš.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama