Hlavička
05/06/2020

Policie odložila kauzu záchranářky. Hejtmanka Jermanová to respektuje

Stalo se očekávané - policie odložila trestní oznámení na záchranářku, která si stěžovala na nedostatek ochranných prostředků. Oznámení podala středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Policie jí nevyhověla, Jermanová výsledek respektuje.

reklama

reklama

Hejtmanka patrně ani nepředpokládala, jaký ohlas trestní oznámení na záchranářku v době koronavirové krize vyvolá. Pobouřila tím širokou veřejnost, opoziční politiky, lékařskou i záchranářskou komoru i samotné zdravotníky. Případ přerostl takřka ve skandál, kterému se věnoval i premiér Andrej Babiš.

Teď policie svým rozhodnutím o odložení případ utnula. Pochopila to i hejtmanka Jermanová. \""Rozhodnutí Policie ČR respektuji. Pro Středočeský kraj je velmi důležité, že boj s koronavirem zvládl. Současně jsme dobře připraveni i pro případ, že by následovala druhá vlna šíření Covid-19,\"" reagovala hejtmanka. Dál ovšem trvá na svém, že ochranných prostředků měli záchranáři dostatek.


reklama

Hejtmanka Jermanová pochopila, že přestřelila

Záchranářka Veronika Brožová si už v polovině března hejtmance postěžovala otevřeným dopisem na nedostatek roušek, respirátorů a další ochrany pro zdravotníky. Dopis pak převzal a zveřejnil místní server Náš region. Hejtmanka to označila za šíření poplašné zprávy a obrátila se na policii.

Jakmile ale případ začal přerůstat v nepohodlný skandál a dokonce i premiér o něm mluvil jako o \""pachuti\"", Jermanová začala rétoriku i chování mírnit. V květnu se dokonce obrátila znovu na policii, zjevně ve snaze své trestní oznámení zlehčit.

Policejní komisařce adresovala dopis, ve kterém píše: \""S odstupem času se musím zamyslet nad důvodností trestního řízení, a to s ohledem na společenskou nebezpečnost jednání paní Veroniky Brožové.\""

Ani výroky záchranářky už ve svém druhém dopise policii nevidí hejtmanka jako poplašnou zprávu. Napsala, že záchranářka \""ve svém důsledku ani nezpůsobila znepokojení, byť jen části obyvatelstva, která by nebylo možno bezprostředně vyvrátit\"".


Jermanová policii rovnou udala jméno záchranářky

Jenže skandál nijak neutichal. Spíše naopak. Začalo se jím oficiálně zabývat i zastupitelstvo kraje. Ukázalo se, že zastupitelé ani neznají přesný text trestního oznámení. Teprve po jejich stížnostech kraj zveřejnil korespondenci Jermanové s policií, včetně trestního oznámení.

Do té doby se Jermanová snažila postup úřadu zlehčovat nebo tvrdila, že trestní oznámení míří na článek. V textu oznámení, který Jermanová vlastnoručně podepsala, se jméno záchranářky Veroniky Brožové ovšem objevuje hned několikrát a hejtmanka ji přímo zmiňuje jako autorku šíření poplašné zprávy.


Podepíšu i petici, otočila náhle hejtmanka

Výroky a postoje hejtmanky se postupně stávaly čím dál bizarnějšími. Navzdory svému udání prohlásila, že proti záchranářce osobně nic nemá a dokonce podepíše petici na její podporu, kterou založili Piráti.

\""Pokud za mnou přijdou, tak ji ráda podepíšu, protože ona je obětí toho, co se děje v zákulisí,\"" naznačila jakési politické pozadí kauzy Jermanová. Více v článku Hejtmanka chce podepsat petici za záchranářku, kterou udala policii


Kubek: Je to projev arogance moci a beostyšnosti politiků

Že případ policie odloží, bylo zřejmé už od počátku. Rozlobeně to konstatoval například šéf středočeské ČSSD, která společně s ANO vládne kraji, Robin Povšík. \""Je to zneužití policie, protože ta případ nakonec stejně odloží, pouze tím nikým nevolení krajští úředníci zkazí pár týdnů života několika lidem,\"" uvedl Povšík a přestože sám není ve vedení kraje, záchranářce se omluvil. Podobně reagoval i premiér Andrej Babiš: \""Z toho skutečně nebude mít nikdo užitek a jenom to dělá takovou pachuť.\""

Na podporu záchranářky se ozvala i Komora záchranářů. \""Čekají nás možná další vlny a je potřeba se na to připravit. Pohrávat si takto s motivací a důvěrou zdravotníků není v této chvíli úplně vhodné,\"" prohlásil prezident Komory záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky Radomír Vlk.

Podobně se záchranářky zastal i prezident České lékařské komory Milan Kubek: \""Považuji to za bezprecedentní projev arogance moci a bezostyšnosti politiků, kteří sami mají máslo na hlavě. Před dvěma měsíci se třásli strachem a zdravotníkům tleskali. Dnes mám pocit, že jim nějak rychle otrnulo, a že se někteří z nich k nám zase začínají chovat s obvyklou přezíravostí,\"" komentoval kauzu prezident lékařské komory.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama