Pořad Linka 112 je nebezpečný, varují záchranáři, hasiči i policie

Záchranné služby celého Česka se spojily ke společnému prohlášení, ve kterém se distancovaly od pořadu TV Prima Linka 112. Varují, že neodpovídá realitě a informace v něm mohou být nebezpečné. Podobně se dnes k pořadu vyjádřili i hasiči a policisté.

Pořad Linka 112 na TV Prima se v televizním programu prezentuje těmito větami: „Čtyři dispečeři a jejich boj o čas. Boj o záchranu lidských životů. Dvacet čtyři hodin na tísňové lince.“ Nejen touto prezentací vzbuzuje u laiků dojem, že takhle to „skutečně chodí“.

Trpělivost skutečných záchranářů s fantazií televizních tvůrců ale zřejmě přetekla. Záchranky z celé republiky se proti obsahu seriálu ostře ohradily. Vadí jim, že pořad šíří mylné představy, jak tísňové linky a integrovaný záchranný systém (IZS) fungují. 


Záchranáři: Neexistují žádné superoperátorky

Podle záchranářů se žádná záchranka na produkci tohoto pořadu nepodílí a s autory nespolupracuje. „Způsob, jakým pořad popisuje fungování linky 112, zcela zásadně odporuje realitě a v divákovi vzbuzuje představu o jakýchsi univerzálních superoperátorkách, které po přijetí tísňové výzvy vydávají pokyn k zásahu záchranářům, hasičům a policistům,“ píše se v prohlášení.

Tak to ale podle záchranářů nefunguje. Jednotliví operátoři záchranky, hasičů a policie jsou podle nich odborníci na svoji problematiku a neřídí všechny složky. „Nejen z tohoto důvodu je nemožné, aby jeden operátor byl schopen realizovat operační řízení všech základních složek IZS,“ píše se v prohlášení.

„Z profesionálního hlediska se neztotožňujeme s prezentovanými postupy, které jsou v některých případech i v rozporu s platnou legislativou a doporučeními,“ dodávají záchranáři.


Zdravotní obtíže? Raději volejte rovnou 155

Záchranáři ovšem upozornili i na to, že u zdravotních komplikací je vždy lepší volat přímo záchranku na čísle 155 namísto tísňové linky 112. „Na rozdíl od linky 112 se zde spojíte s profesionálním zdravotníkem, který k vám v případě potřeby vyšle posádku záchranné služby a telefonicky poskytne i účinné rady pro laickou první pomoc. Role zdravotnického operačního střediska je v tomto ohledu nezastupitelná. Hovor není přepojován, jako je tomu v případě linky 112. Ušetříte tak drahocenné vteřiny, které hrají při záchraně lidských životů zásadní roli,“ uvádí se v prohlášení.

Každý dispečink záchranky je propojený s dispečinky hasičů a policie a operátoři si informace mezi sebou předávají sami. „Nijak se nevymezujeme vůči práci kolegů na lince 112. Znovu ale zdůrazňujeme, že prioritou je volat na linku 155 ve všech případech, kdy může být v ohrožení lidské zdraví či život,“ napsali záchranáři.

Obdobným způsobem se od uvedeného pořadu dnes distancovalo také generální ředitelství hasičů a prostřednictvím Twitteru také Policie ČR. Reakci TV Prima zjišťujeme.


David Garkisch

Foto: ZZSHMP


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat